Od 1. apríla 2004 je v referáte pracovníkov colnej správy aj správcovstvo spotrebných daní.
„Ľudia, ktorí pracovali na hraniciach 15 –20 rokov a boli smerovaní na colný dohľad, zákazy a obmedzenia, sú teraz nútení rekvalifikovať sa na daňových úradníkov, vykonávať miestne zisťovania, daňové kontroly pri správe spotrebných daní. Takže sú nútení opäť sa vzdelávať v úplne inej oblasti,“ hovorí Jozef Turčák, riaditeľ Colného úradu v Žiline. Pre mnohých táto pozícia nie je prijateľná, preto odchádzajú a hľadajú si iné zamestnania. Väčšinou idú za nekvalifikovanou činnosťou, akou sú napríklad stavebné práce. Tieto zmeny sa dotkli hlavne štyridsiatnikov, pre ktorých nie je ľahké hľadať si na Orave novú prácu. „Je to škoda, mnohí z nich majú aj vysokoškolské vzdelanie.
Sú to ľudia, ktorí prešli veľmi ťažkým vzdelávacím procesom v colnej správe, ktorý bol permanentný, stále boli preskúšavaní, pretože colný zákon sa za posledných 15 rokov niekoľkokrát zmenil, menila sa legislatíva v colnej oblasti, bolo treba stále sa učiť,“ vraví J. Turčák. Tí, ktorí odchádzali medzi prvými, mohli sa zamestnať na špedícii, no dnes je aj týchto činností podstatne menej. V rámci Žilinského kraja bolo presunutých 234 colníkov z Kysúc, Liptova a Oravy (najmä kysuckej a námestovskej oblasti) na pracoviská colnej správy celého Slovenska. Mnohí využili formu odchodu s výhodami, ktoré colná správa ako ozbrojený zbor má, a ktoré vyplývajú zo štátno – služobného pomeru colníka.
„Hľadali sme priestor, aby naši ľudia mohli pracovať ďalej a preto colné riaditeľstvo zriadilo v Trstenej niekoľko pracovísk – pracovisko colného informačného systému, pracovisko colných taríf a inšpektorát práce,“ informoval My Naša Orava riaditeľ. V súčasnosti na oravských colniciach (v Novoti, Oravskej Polhore, Bobrove, Trstenej a Suchej Hore) vykonávajú činnosť len pracovníci cudzineckej polície. Colné riaditeľstvo je zriadené v Bratislave a colné úrady vo všetkých krajských mestách s výnimkou ukrajinskej hranice, kde zostal Colný úrad v Čiernej nad Tisou. Pracovníci colného úradu za hraničnými prechodmi vykonávajú hliadkovaciu činnosť, zaujímajú sa hlavne o tovary, ktoré sú zneužívané na porušovanie práv duševného vlastníctva, tovary pochádzajúce z tretích krajín, ktoré unikli colnému dohľadu, a tovary, ktoré podliehajú spotrebnej dani a nie sú v súlade s platnou legislatívou na území SR.