Pondelok, 2. august, 2021 | Meniny má GustávKrížovkyKrížovky

Žijú medzi nami: ľudia s veľkým „Ľ“

Staré slovenské príslovie hovorí: Dobrá studňa aj v suchu vodu dáva, dobrý priateľ v núdzi sa poznáva.

Aj u našich českých susedov nájdeme jeho obdobu: Druh druhovi k pomoci, hoc aj o polnoci. Dokonca jedno z najznámejších eskimáckych prísloví znie: Nevieš, kto je tvojím priateľom, kým sa pod tebou neprelomí ľad. Jednoducho: na celom svete platí rovnako to, čo aj u nás doma - že v núdzi poznáš priateľa... Tak, ako počas týchto Vianoc spoznal silu ľudského priateľstva 25-ročný Daniel Chňapko z Čimhovej.

Nie sú to ešte ani dva roky, čo tento statný mladý muž užíval život plnými dúškami. Obzeral sa za peknými dievčatami, slušne si zarábal ako vyučený remeselník v Čechách, športoval s kamarátmi. Jeho rodná obec Čimhová spolu s Vitanovou a Lieskom udržiavajú už dlhší čas družobné styky s neďalekými poľskými obcami. Hasiči, hudobníci a folkloristi, ale aj športovci nikdy pri vzájomných návštevách nemôžu chýbať. Medzi čimhovskými futbalistami jedného krásneho víkendového popoludnia na priateľskom futbaolovom zápase v Poľsku nechýbal ani Daniel. No zápas nedohral. Zranil sa, potreboval oddych - nikomu ani nenapadlo, že zdravím kypiaci chalan môže dostať infarkt. Bohužiaľ, stalo sa. Daniel zostal takmer úplne ochrnutý a pripútaný na invalidný vozík... Učiteľka Božena Gočalová nikdy nezabudne na chvíle, keď mladíka našli napokon v ústraní, kde upadol do bezvedomia, ani na jeho zachraňovanie poľskými zdravotníkmi a prevoz na Slovensko. No Božena Gočalová je súčasne Človekom, ktorý menej uvažuje nad tým „čo by bolo, keby...“ a viac rozmýšľa ako vzniknutú situáciu riešiť a keď treba, neváha vystrieť pomocnú ruku a pomôcť. Pomohla aj tentoraz. Počas Danielovho zotavovania sa v Kováčovej za ním často chodievali rodičia. Tu po prvýkrát videli zariadenie, vďaka ktorému by aj ich synovi mohlo veľmi pomôcť počas dlhoročnej rehabilitácie. Už nikdy nebude zdravý, no ako sme sa dozvedeli, jeho stav sa trpezlivým cvičením stále pomaly zlepšuje. A práve vďaka paramobilu by to mohlo ísť ľahšie a, možno, aj rýchlejšie. Paramobil Danielovi umožní nielen stáť, ale postupne hádam aj chodiť či zlepšiť motoriku celého tela. No bol tu jeden háčik - zariadenie existuje, je dostupné, no stojí 75 000 korún. Poisťovňa však pacientovi naň neprispieva ani jedinou korunou...

Skryť Vypnúť reklamu

Kde teda na paramobil vziať? Sociálna situácia rodiny jeho kúpu nedovoľovala: do rodinného rozpočtu štvordetnej rodiny prispieva aktívne len mama, otec je invalidný dôchodca. Božena Gočalová poznala Daniela „od chlapca“, kedysi učila jeho sestru. Dovtedy hľadala riešenie, kým ho nenašla. Z počutia, ale aj zo skúsenosti v škole už vedela, že v podobných prípadoch pomáhajú rôzne organizácie a nadácie. Keď sa dostala k programu nadácie Konto Orange, neváhala. Vypracovala projekt a odoslala. No nespoliehala sa len naň. Oslovila aj samosprávy, firmy, priateľov a známych. Mnohí prisľúbili pomoc, dokonca takú, že aj v prípade žeby projekt neprešiel, dali by dokopy potrebnú čiastku. Zostávalo počkať, ako Vianoce pre Daniela dopadnú. Dopadli výborne. Z finančných prostriedkov Konta Orange putovala na tento projekt jedna z najvyšších čiastok, akú v minulom roku Konto Orange v rámci programu Darujte Vianoce 2005 „odkleplo“ - 37 000 Sk. Pomohli obecné úrady v Čimhovej a vo Vitanovej, vitanovská telovýchovná jednota, urbárnici z Čimhovej, podnikatelia i súkromné osoby - a Vianoce pre Daniela sa skončili úžasným darčekom: paramobilom. Vďaka nemu sa celej rodine, ale hlavne Danielovi, bude určite oveľa ľahšie bojovať s ťažkým osudom. Celá rodina ho veľmi chce naučiť znova chodiť. Dôležité je však na to hlavne vytrvalé cvičenie, pri ktorom bude paramobil Danielovi obrovskou pomocou.

Skryť Vypnúť reklamu

Pomáhali aj ďalší Oravci
Zaujímavosťou posledného grantového programu nadácie Konto Orange Darujte Vianoce 2005 bolo, že spomedzi Oravcov sa na nadáciu obracali predovšetkým obyvatelia a organizácie z okresu Tvrdošín. Všetkých sedem oravských projektov, ktoré uspeli, bolo práve z tohoto okresu. Kto komu teda Daroval Vianoce? Príbeh projektu Boženy Gočalovej z Vitanovej pre Daniela Chňapku z Čimhovej už poznáte z predchádzajúceho článku. Ďalšie tri projekty sú z Trstenej, po jednom z Tvrdošína, Hladovky a Čimhovej. V Trstenej sa Mária Dvořáková rozhodla pomôcť manželom, ktorí s láskou vychovávajú 5 detí, medzi nimi aj telesne a mentálne postihnutú 9-ročnú Dominiku. Rodina žije veľmi skromne, no napriek tomu v nej nechýba láska, pekné vzťahy a starostlivosť súrodencov o chorú sestričku. Suma 7 000 Sk im pomohla, aby sa na Vianoce nemuseli obávať, že im budú chýbať na stole niektoré vianočné dobroty či poriadne teplé oblečenie na túto tuhú zimu.

Skryť Vypnúť reklamu

Rovnakou sumou z Konta Orange pomohla na Vianoce svojim susedom Trstenčanka Andrea Hradiská. Keď susedka ťažko ochorela a manžel sa musel intenzívne starať o ňu i o dve deti, rodina sa ocitla vo veľmi ťažkej situácii. Manželka a mamička prednedávnom zomrela, o to ťažšie boli pre všetkých prvé Vianoce bez nej. Andrea Hradiská sa však pre nich podujala pripraviť naozajstnú štedrovečernú večeru so všetkým, čo k nej a vianočným sviatkom patrí. Šestnásť detí z troch rodín chcela počas uplynulých Vianoc potešiť zimnými topánkami, oblečením a hračkami Trstenčanka Gabriela Kapalová, učiteľka špeciálnej základnej školy. Aj jej v tom pomohlo Konto Orange sumou 9 600 Sk.
V našich novinách sme už raz písali o iniciatíve detí z Hladovky, ktoré sa všemožne snažia uľahčiť osud spolužiakovi Martinovi, chorému na leukémiu, ale aj jeho nezamestnaným a chorým rodičom. Na štedrý deň mu chceli splniť jeho sen - darovať mu notebook, vďaka ktorému by sa mohol ďalej vzdelávať, ale aj byť so spolužiakmi v každodennom spojení cez internet, či už bude doma, v nemocnici alebo v liečebni. Pod hlavičkou OZ Prameň sa skrýval projekt, vďaka ktorému získalo združenie 25 000 Sk a spolužiaci mohli Martinovi sen splniť.
Postele a paplóny. Je možné, že nie sú pre každého samozrejmosťou? Je! Oravské združenie pomoci v núdzi z Tvrdošína požiadalo nadáciu o pomoc pre rodinu s deviatimi deťmi, ktorá žije v hrozných podmienkach: v dome bez postelí, kobercov, obliečok i sociálneho zariadenia. Práve suma 30 000 Sk z Konta Orange poslúžila minulé Vianoce na nákup poschodových postelí, paplónov a obliečok pre rodinu, doteraz spávajúcu na zemi.

Najviac ľudí zrejme svojím počínaním potešili deti zo ZŠ 1. - 4. s MŠ v Čimhovej. Napriek tomu, že na svoj projekt získali symbolickú čiastku 1 830 Sk, peniaze zúročili šikovnosťou vlastných rúčok. Vyrobili množstvo darčekov, ktoré počas Vianoc rozdali pri osobných návštevách na lôžkových oddeleniach NsP v Trstenej, v Charitnom dome sv. Františka z Asissi v Trstenej a starým opusteným ľuďom v Čimhovej.

Zlatá rybka skutočne plní deťom sny a želania
S výborným nápadom využiť jeden z ponúkaných grantových programov prišla minulý rok Zdenka Zátopková, učiteľka špeciálnej triedy ZŠ v Oravskej Polhore. Pre jej zámer bol ako stvorený program spoločnosti Slovnaft, ktorá financovala projekt s názvom Zlatá rybka Evo, určený všetkým dlhodobo chorým alebo postihnutým deťom na Slovensku vo veku 5 -14 rokov. Podmienkou však bolo, aby detský sen bol nemateriálneho charakteru, etický a realizovateľný. „Splnený sen má vzácnu moc: na tvárach trpiacich detí vyčariť vzácny úsmev a podporiť ich uzdravenie,“ hovorí Zdenka Zátopková. „Pracujem ako špeciálny pedagóg v triede, ktorej neoddeliteľnou súčasťou sú traja imobilní a dvaja iným spôsobom telesne handicapovaní žiaci. Využila som teda možnosť a prihlásila „svoje“ deti do
projektu.

Jedného dňa zazvonil v škole telefón a z Bratislavy sme sa dozvedeli radostnú správu, že našim deťom zlatá rybka splní jeden z ich snov.
A tak bol pre štyroch našich žiakov, piatakov Lenku, Dominiku a dvoch Jankov jeden decembrový víkend skutočne úžasný: ocitli sa na ranči Kamily Magálovej na Čiernej vode, kde ich privítali nielen „vyslanci“ zlatej rybky ale aj herečka Kamila Magálová. Deti čakal bohatý program, počas ktorého sa z ních stali malí hrdinovia Divokého západu. Jeho nosnou časťou totiž bola hipoterapia - fyziologická a psychologická liečba koníkmi. Zo všetkých príjemných zážitkov, ktorých bolo neúrekom, bolo pre deti pravdepodobne najdôležitejší jeden: nadobudli výnimočný pocit, že ich zdravé silné zviera počúva na slovo a plní každý ich príkaz. Okrem koní a starostlivosti o ne si deti mohli obzrieť krásny areál a ďalšie zvieratá, ktoré sú jeho súčasťou. Naspäť do Oravskej Polhory deti odchádzali s veľmi príjemným pocitom a teplom v srdci z lásky, ktorej sa im v najrôznejšej podobe počas čarovného víkendu na Čiernej vode dostalo. Za všetky deti môžem povedať len jedno: ďakujeme,“ dodáva Zdenka Zátopková.

Najčítanejšie na My Orava

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako sa dostať z Bratislavy do Nitry, Bystrice, Popradu a Prešova
 2. Ako nájsť dobrý jogurt? Ak neobsahuje toto, ani ho nekupujte
 3. Ako si zabezpečiť krytie liečby a karantény v zahraničí?
 4. Dominika Kavaschová: Netušila som, že mám v sebe toľko nehy
 5. Motorkárska výstroj v lete: ako jazdiť aj v horúčavách?
 6. Dovolenka v Turecku: Skvelé hotely na leto 2021
 7. Vyberte sa na výlet s cyklobusom
 8. Work-life balance: Technológie pre život v rovnováhe
 9. Jeden deň na Bratislavu nestačí
 10. Ako dlho skladovať kukuricu a hrach, aby ostali sladké?
 1. Ako si zabezpečiť krytie liečby a karantény v zahraničí?
 2. Dominika Kavaschová: Netušila som, že mám v sebe toľko nehy
 3. Ako sa dostať z Bratislavy do Nitry, Bystrice, Popradu a Prešova
 4. Motorkárska výstroj v lete: ako jazdiť aj v horúčavách?
 5. Košická štvrť je súčasťou odpadového experimentu.
 6. Kúpa vozidla cez inzerát či od malého predajcu je rizikovejšia
 7. Dovolenka v Turecku: Skvelé hotely na leto 2021
 8. Vyberte sa na výlet s cyklobusom
 9. Nepodceňujte rozmiestnenie zásuviek a vypínačov
 10. Hrotka: Sporiteľne ťahajú za kratší koniec. Musíme reagovať
 1. Osviežujúci skúter legendárnej talianskej značky 5 371
 2. Dovolenka v Turecku: Skvelé hotely na leto 2021 4 841
 3. Túžite sa konečne zbaviť dioptrií, ale bráni vám v tom strach? 4 395
 4. Jeden deň na Bratislavu nestačí 3 477
 5. Nová sála i námestie. Trnavské Mýto sa stane novým centrom 3 464
 6. Ako nájsť dobrý jogurt? Ak neobsahuje toto, ani ho nekupujte 3 330
 7. Ako dlho skladovať kukuricu a hrach, aby ostali sladké? 3 320
 8. Najzelenšie nákupné centrum na Slovensku otvorí druhú etapu 3 261
 9. Prečo by ste si nemali odoprieť balenú bagetu? 3 051
 10. Úchvatná Petra: Stovky rokov zabudnutá v jordánskej púšti 2 719
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Orava - aktuálne správy

Vrak auta po zrážke s vlakom.

Po ťažko zraneného Milana priletel záchranársky vrtuľník, zdravotníci bojovali o jeho život viac ako hodinu.


15 h
Kmeň spadnutého smreka.

Staré pne hnili, mladé stromky sa tlačili na svetlo sveta. Chystáme sa tam zas.


31. júl
Marta Jancková vo svojej dielni.

Na konci netradičnej recyklácie sú misky, podnosy, škatuľky, košíky a ďalšie veci vhodné nielen ako dekorácia, ale aj na praktické využitie.


31. júl
Na trhoch v poľskej Jablonke je prázdno.

Prechod cez poľské hranice je jednoduchý, kontroly minimálne.


31. júl

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Žene už záchranári nemohli pomôcť.


31. júl

O udalosti informovali hasiči.


19 h

Po ťažko zraneného Milana priletel záchranársky vrtuľník, zdravotníci bojovali o jeho život viac ako hodinu.


15 h

Slovenskom sa ženú búrky.


19 h

Už ste čítali?