Ako nám povedal primár RZZS v NsP Trstená Jaroslav Kubeš, svoje špecifiká má každé ročné obdobie a výjazdov, od ktorých často závisí ľudský život, je stále pomerne veľa. Po núdzovom čísle 155 však ľudia, žiaľ, nesiahajú len v prípade núdze. „Z päťsto volaní, ktoré prichádzajú na náš dispečing, je zvyčajne 400 úplne zbytočných - niekto si robí nemiestnu „srandu“ alebo sa zo slúchadla ozve množstvo vulgarizmov či iných nevhodných zvukov,“ hovorí Jaroslav Kubeš.
Medzi týmito volaniami sú však často aj také, ktoré „vytiahnu“ sanitné vozidlo s posádkou RZZS na tzv. falošný výjazd, to však zdravotníci zistia až na mieste. Neuvedomuje si volajúci, že v tom čase môže ísť niekomu inému o život? Raz by to predsa mohol byť on... Od začiatku tohto roku právne predpisy určujú už aj postihy za takéto nezodpovedné, život iných ohrozujúce konanie. Vďaka vyspelej technike je možné páchateľa takéhoto volania vypátrať a vzápätí postihnúť. „Je to možné, ale počuli ste niekedy, že by bol za to niekto niekedy aj postihnutý?“, pýta sa Jaroslav Kubeš. „Ja som o tom teda ešte nepočul. Predpokladám, že keď bude na Slovensku vybudovaný technicky moderný a kompletný záchranný systém, bude to jednoduchšie a bude sa to aj realizovať. V súčasnosti sa identita volajúceho pri falošnom výjazde zisťuje predovšetkým v prípade sťažností, keď kvôli falošnému výjazdu meškáme k prípadu, kde skutočne naliehavo potrebujú pomoc lekára.“
No nie sú to len falošné poplachy, ktoré komplikujú záchranárom život. Tento rok by už nemalo žiadnej sanitke trvať dlhšie ako 15 minút, kým dorazí k pacientovi. No v súčasnosti je to nemožné. „Medzi sviatkami i v týchto dňoch nám výrazne komplikuje prácu zúfalý stav ciest v Tvrdošínskom okrese, lepšie to nie je ani v Námestovskom,“ dodáva primár záchranky. „Kvôli nezjazdným cestám sa naše sanitné vozidlo prednedávnom nedokázalo dostať napríklad do Štefanova či dokonca do Zuberca, kde je najviac lyžiarov a teda aj najväčšie riziko množstva úrazov. Taká situácia na cestách je skutočne neúnosná.“