Teraz už viem, kde rastú, aké halucinogénne stavy spôsobujú, dokonca si môžem ich predajom na intráku privyrobiť. Článok je návodom na to, kde a ako hľadať lysohlávku plevnatú. Ešteže ja si dokážem urobiť dobrú náladu aj inak ako jedením rôznych hubičiek. Lenže čo, ak tento článok čítali aj takí, ktorí možno zareagovali podobne ako ja, len s tým rozdielom, že oni to myslia vážne? Nemyslím si, že by konzumácia lysohlávky bola nejako zvlášť nebezpečná, ale predsa len... Nevieme, čo sa odohráva v hlavách mnohých, prevažne mladých ľudí, a koľkí z nich siahajú po rôznych omamných látkach, či už prírodných alebo syntetických. Preto by som sa možno pri písaní podobného článku vyvarovala podobných „návodov“ na to, kde a ako sa k takýmto látkam dostať, ako ich konzumovať a podobne.“
Namiesto reakcie ponúkneme čitateľom i autorke predošlého listu Ivane Ťapajovej slová z ďalšieho listu na tému lysohlávka, ktoré nám adresoval Lukáš z Nižnej.
„V Nižnej tiež zbierajú hubičky, ale chodia do Zuberca a Habovky a nezbierajú neaktívne hubičky lysohlávky plevnaté, ale vysoko aktívne lysohlávky kopinaté, slovenský názov holohlavec končistý. Táto huba obsahuje látku psylocibin, ktorá má zloženie veľmi podobné LSD. Dá sa povedať, že ide o prírodné LSD. Ide o mäkkú drogu s veľmi silnými účinkami najmä na psychiku. V Nižnej sa s „užívaním“ tejto hubičky začalo asi pred 3 – 4 rokmi a veľmi rýchlo sa rozšírilo,“ napísal nám Lukáš vzápätí po uverejnení článku z 24. októbra o zbere a konzumácii lysohlávky medzi mladými Oravcami.
Po oboch názoroch nám zostáva iba podčiarknuť: Noviny nemajú záujem zverejňovať návody na spoločensky neprípustné konanie. Noviny ich len obnažujú a popisujú s dôrazom varovať pred dôsledkami a ukázať, aký negatívny dosah môžu mať na život a zdravie občanov. A článok o lysohlávke túto ambíciu mal.