Hovoríme o nej s Františkom Jedinákom, riaditeľom agentúry SEVER so sídlom v Dolnom Kubíne, pôsobiacej v súčasnosti zároveň ako infobod pre tento program v Žilinskom samosprávnom kraji.
Povedzme si na úvod charakteristiku fondu mikro-projektov...
Program INTERREG III. A je iniciatívou Spoločenstva, ktorá sleduje podporu cezhraničnej spolupráce. Fond mikro-projektov konkrétne slúži na prehĺbenie priamych kontaktov medzi komunitami v slovensko-poľskom prihraničnom regióne. Povedané inými slovami - sú to projekty typu „Ľudia ľuďom“. Hodnota žiadaných finančných prostriedkov z tohto fondu môže byť v rozmedzí od 2 000 do 20 tisíc eur, čo pri hrubom zaokrúhlení predstavuje sumu od 80 do 800 tisíc korún. Oprávneným žiadateľom, ktorí patria do kategórie konečných prijímateľov, stačí 5% podiel spolufinancovania z vlastných zdrojov.
Na aké druhy aktivít môžu žiadatelia získať nenávratné finančné prostriedky?
Aktualizovaná výzva umožňuje podporiť organizovanie kultúrnych podujatí (festivalov, výstav), propagáciu cezhraničnej spolupráce (web stránky, brožúry, katalógy), športové podujatia, organizovanie veľtrhov, konferencií seminárov a workshopov, spoluprácu v oblasti vzdelávania, výmeny mládeže, spoločné aktivity v tvorbe a formovaní životného prostredia, budovanie inštitucionálnych väzieb medzi organizáciami a aktivity na udržanie identity a tradície miestnych komunít alebo akékoľvek iné cezhraničné aktivity bližšie špecifikované v programovom doplnku spomínaného programu.
Kto môže požiadať o nenávratný finančný príspevok a aké podmienky musí splniť?
Podrobné informácie o žiadateľoch sú v samotnej výzve. Žiadať môže samospráva, teda aj obce, ale aj knižnice, múzea, kultúrne inštitúcie, školy, turistické, mimovládne organizácie a ďalší. Ak niekto uvažuje o projekte, môže sa na nás obrátiť a my mu radi pomôžeme. Telefónne číslo do agentúry je 586 63 05 a informácie záujemcovia nájdu aj na našej internetovej stránke www.arr.szm.sk
Často sa objavuje názor, že podanie žiadosti je príliš komplikované, že šanca získať peniaze je minimálna...
Konkrétne mikroprojekty sú menej náročné na prípravu dokumentácie, ako je to v prípade ostatných štrukturálnych fondov a čo sa týka šance uspieť v tejto súťaži, poviem, že z posledných známych výsledkov vo výzve na veľké projekty boli úspešní napríklad: obec Zázrivá, Združenie miest a obcí Dolná Orava, obec Habovka, Združenie Babia Hora a ďalší. Kompletná informácia je dostupná na internetovej stránke MVRR SR. Naša agentúra, ako infobod, je pripravená pomôcť všetkým a táto naša služba je bezplatná. Aj tento rozhovor môže povzbudiť organizácie na Orave, aby využili príležitosť na získanie peňazí. Z informácii od riadiacich orgánov vieme, že na túto výzvu je ešte pomerne veľa financií voľných, a to zvyšuje pravdepodobnosť úspechu.
Dokedy a kam je možné žiadosti o nenávratný finančný príspevok podávať?
Najneskôr do 16. januára budúceho roka na Žilinský samosprávny kraj, ktorý je sprostredkovateľským orgánom pre Interreg III A.
Vieme, že v súčasnosti si pripomínate 5. výročie vzniku. Ako hodnotíte svoju doterajšiu činnosť a aké máte plány?
Áno, vznikli sme koncom roka 2000 a od začiatku sa snažíme napomáhať rozvoju Oravy. Aj keď je to zložité, pretože na pozdvihnutie regiónu vplývajú mnohé faktory a my máme ohraničený dosah na veci, ktoré tento rozvoj ovplyvňujú. Za päť rokov sme vypracovali viacero projektov, najmä pre žiadateľov z nášho regiónu a mnohí z nich boli úspešní. Nechceme sa však zaoberať minulosťou, venujeme sa predovšetkým súčasným úlohám. Chceme byť užitoční každému, kto požiada o našu pomoc. Budeme aj naďalej pokračovať v projektovej činnosti. Radi by sme však viac participovali na realizácii projektov našich partnerov a tvorili tak partnerstvá, ktoré skutočne fungujú a nie také, o ktorých sa iba hovorí. Želáme všetkým, ktorí sa budú uchádzať o financie z európskych fondov, aby boli úspešní.