Práve tu prišlo k urnám najmenej i najviac voličov v pomere k zapísanému množstvu: v Sihelnom sotva 7,5 % a vo Vasiľove až 57,95 %. Súčasne v tomto okrese zasadnú do poslaneckých lavíc krajského parlamentu poslanci predovšetkým vďaka podpore voličov z celého okresu - všetci sú z okolitých obcí, ani jediný nie je z okresného mesta. Naopak, v okresoch Tvrdošín a Dolný Kubín sú všetci poslanci obyvateľmi okresných miest. Obrovskej domácej podpore, no nie príliš veľkej podpore z obcí, vďačia za poslanecké kreslo Dolnokubínčan Ivan Budiak a Tvrdošínčan Ivan Šaško, ktorí viac ako 70 % hlasov získali v mieste svojho bydliska. Kandidáti z obcí, uchádzajúci sa o hlasy voličov z miest bydliska s malým počtom obyvateľov, to mali oveľa ťažšie. Napríklad Jozef Straka z Lomnej získal doma iba necelých 10 % svojich hlasov, Ján Škombár, pochádzajúci tiež z jednej z najmenších obcí okresu, necelých 11 %. Viac ako 70%-nej podpore voličov z celého okresu v porovnaní s miestom bydliska sa môžu tešiť aj poslanci František Poleta a Rudolf Piták. Piateho poslanca za okres Námestovo - Jozefa Djubeka podporili hlavne rodáci z Rabče a susedných obcí Oravskej Polhory a Rabčíc, no svojich priaznivcov našiel aj v ostatných obciach a okresnom meste.
Najväčšiu podporu „svojich“ mala v týchto voľbách nezvolená kandidátka z Vasiľova Daniela Fejová, ktorej dalo hlas 326 z 328 voličov v obci.
V prípade, že o poslancoch za dolnú Oravu by malo rozhodovať mesto, určite by sa v krajskom parlamente ocitol primátor Ľubomír Bláha, ktorý tu získal viac hlasov ako novozvolený poslanec Ján Kapala a „nováčik“ Peter Šulej. Tých výdatne podporili aj obyvatelia Chlebníc, „bašty“ KDH, Jána Kapalu krúžkovali veľmi často aj voliči z Malatinej. V Dolnokubínskom okrese volilo najviac občanov v Medzibrodí nad Oravou, najmenej v Zázrivej a v Žaškove. V okrese Tvrdošín sa aktivitou prejavil percentuálne najväčší počet voličov v Podbieli, najmenej sa rozhodlo voliť Zábiedovčanov. Priazni obyvateľov druhej „bašty“ KDH na Orave - Liesku, ale aj ďalších obcí, vďačí za veľa staronový poslanec František Adamčák. Keby to bolo na Tvrdošínčanoch, viac hlasov ako on by mala viceprimátorka Vlasta Jančeková a Rudolf Piták by v novozvolenom parlamente nesedel. Ten má však veľkú podporu v celom okrese, zaujímavosťou je, že napríklad v odľahlej Vitanovej získal tento Tvrdošínčan až 72 % hlasov všetkých hlasujúcich voličov. Ďalšou perličkou je priebeh volieb v Podbieli: o jeden hlas viac, než tunajší starosta Ján Sitek, bývalý minister obrany, získal vo voľbách Jozef Dubjak, podnikateľ z Trstenej, ktorý bol exministrovým poradcom. Do krajského parlamentu sa však nedostal ani jeden z nich.
Najmenej práce mala na celej Orave okrsková komisia v Pokryváči, kde prišlo k urnám svoje volebné právo využiť len 21 voličov zo 151 zapísaných. Najmenej občanov, zapísaných do zoznamu voličov má Osádka (121), z nich prišlo svoje právo využiť 33.
Pri voľbe predsedu Žilinského samosprávneho kraja sa väčšina voličov rozhodovala pre rodáka - Oravca Jozefa Tarčáka, držiac sa starého známeho: vždy je bližšia košeľa, než kabát. No našli sa obce, kde voliči aj tentokrát viac prihliadali na stranícku príslušnosť kandidátov, podobne, ako to robia vo voľbách do NR SR. Aj keď - na pôde krajského parlamentu je to viac o regiónoch než o politikárčení. Stačilo to však na to, aby kandidát KDH Andrej Sočuvka získal viac hlasov než oravský kandidát, a to vo viacerých obciach: V Chlebniciach (4x viac), Liesku (takmer 3x viac), Krivej, Žaškove, Oravskom Podzámku, Medzibrodí nad Oravou, Zázrivej, Vyšnom Kubíne a v Pribiši. Okrem Liesku ide napospol o obce z Dolnokubínskeho okresu.