Obyvatelia obcí Veľká a Malá Lipnica, Dolná a Horná Zubrica, Jablonka, Chyžné, Oravka, Podvlk, Podsklie, Harkabuz či Podsŕnie sa jediným podpisom medzinárodnej zmluvy stali Poliakmi. No slovenský duch v nich drieme naďalej, svedčí o tom aj aktívna činnosť členov Spolku Slovákov v Poľsku, ktorí sú roztrúsení po jednotlivých obciach. Podľa slov tajomníčky oblastnej organizácie Spolku Slovákov Poľska Genowefy Prylinskej sa už dnes mladí Slováci postupne asimilujú a čoraz menej sa ich hlási k slovenskej národnosti. Prispelo k tomu aj zrušenie vyučovania slovenčiny na tunajších základných školách pred niekoľkými rokmi. Spolok sa síce snaží slovenčinu v školách poľskej Oravy oživiť, no zatiaľ sa to podarilo len v Podvlku. V Dolnej Zubrici sa Slováci stretli s veľkou neochotou.
Ako nám povedala tunajšia niekdajšia učiteľka slovenčiny Vladislava Bogačová, myšlienke výučby slovenského jazyka tu nie je naklonený ani miestny kňaz, na ktorého slová ľudia veľmi dajú. Deti by si vraj kvôli nepovinnému predmetu mohli zhoršiť prospech, tak načo ho navštevovať... Dolná a Horná Zubrica majú spolu štyri základné školy a jedno lýceum, podobné nášmu reálnemu gymnáziu.
Niektoré z nich sme navštívili. Riaditeľka školy č. 2 Danuta Fitak nám porozumela až vtedy, keď sme sa s ňou začali rozprávať po poľsky a povedala, že v ich škole sa slovenčina nikdy neučila a ani o tom neuvažujú. V škole č. 1 sme hľadali riaditeľku Vladislavu Omylakovú a potvrdili sa nám slová učiteľky V. Bogačovej. Napriek tomu v tejto škole učitelia v rámci vyučovacieho procesu veľmi podporujú lokálpatriotizmus malých poľských Oravcov. Deti sa venujú histórii i súčasnosti Oravy, vypracúvajú tematické nástenky o veľkých Oravcoch i zaujímavých miestach tzv. Čiernej Oravy - teda poľskej časti Oravy.
Siedmaci nám vedeli veľmi zaujímavo priblížiť poľskú stranu Oravských Beskýd či Babej hory, ktorej najvyššiu časť nazývajú Diabolským štítom. Odkiaľ sa vzal tento názov, keď Babia hora je široko-ďaleko známa prekrásnymi východmi a západmi slnka? Aj to nám deti vedeli vysvetliť: názov Diabolský dostal štít preto, že sa na ňom priam „pekelne“ rýchlo dokáže zmeniť počasie. Dozvedeli sme sa aj to, že na vrchole sa zachoval kamenný stĺp, postavený v roku 1876 na objednávku vedenia niekdajších kúpeľov Slaná Voda v Oravskej Polhore na počesť 70. výročia výstupu arcikniežaťa Jozefa Habsburského na vrchol Babej hory. O Babiohorskom národnom parku dokáže školopovinná mládež tiež rozpovedať neuveriteľné množstvo informácií, vrátane rôznych národných povestí. Ako sme sa presvedčili, miestopis regiónu je pre tunajších učiteľov niečím, čo má v učebných osnovách svoje pevné miesto. Kiežby sme sa vedeli od nich poučiť aj na našej strane hranice...