Zúčastnila sa ho delegácia Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR a Ústredia práce, sociál nych vecí a rodiny na slovenskej strane a starostovia poviatu Živiec, Bialsko Biala a poľského Tešína s riaditeľmi príslušných úradov práce na strane Poľskej republiky. Rokovali spolu predovšetkým o otázkach cezhraničnej spolupráce, zamestnanosti a sociálnych vecí. „Vymieňali sme si skúsenosti najmä z oblasti zamestnanosti a čerpania prostriedkov z Európskeho sociálneho fondu. Museli sme priznať, že ako na Slovensku, tak aj v Poľsku, existuje pri získavaní prostriedkov z Európskeho sociálneho fondu veľmi zložitá administrácia.
Laicky povedané, kým peniaze z Bruselu prídu ku konkrétnemu obyvateľovi, trvá to veľmi dlho. S poľskými kolegami sme sa preto zamýšľali nad tým, ako európskej centrále odporučiť zjednodušenie zložitej byrokracie. Porovnávali sme tiež jednotlivé nástroje aktívnej politiky trhu práce, hovorili sme o tom, ako by sme mohli v rámci cezhraničnej spolupráce využívať poskytnuté prostriedky na projekty a zlepšiť tým zamestnanosť našich obyvateľov,“ povedala pre My Naša Orava vedúca služobného úradu Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR Elena Krausová. Podľa nej návšteva u severných susedov vychádzala z dlhoročnej regionálnej spolupráce medzi poľským okresom Živiec a okresom Námestovo.
V rámci poľsko-slovenského rokovania zástupcovia Slovenska navštívili v Živci aj miestnu ekonomickú a hotelovú školu. Výnimočná je tým, že v rámci cudzích jazykov vyučuje i jazyk slovenský. Študenti môžu v slovenčine dokonca maturovať a učiť sa v nej niektoré odborné predmety. „To, že sa na tejto škole podujali vyučovať slovenský jazyk, je jeden z konkrétnych výsledkov našej cezhraničnej spolupráce,“ tvrdí E. Krausová. „Škole sme v spolupráci so slovenským ministerstvom školstva prisľúbili pomoc pri zabezpečovaní učebných pomôcok. Pedagógovia ani žiaci zatiaľ nemajú k dispozícii kvalitné učebnice, preto by som pre nich chcela zaobstarať i odbornú literatúru v slovenskom jazyku.“