Zamierili do kultúrnej sály, kde sa mali stretnúť s ministrom školstva Martinom Froncom a kandidátmi na post predsedu i poslancov Žilinského samosprávneho kraja za kresťanských demokratov, ale aj s poslancom Európskeho parlamentu Miroslavom Mikolášikom. Ako občanom pripomenul starosta Anton Staš, práve za ministrovania Martina Fronca sa obci podarilo získať 2,4 milióna na postupnú rekonštrukciu tunajšej základnej školy - najprv 400 000 Sk na opravu strechy a vzápätí 2 milióny na plynofikáciu, na ktorej sa obec spolupodieľala investíciou 580 tisíc korún. Ako povedal súčasný poslanec zastupiteľstva ŽSK Ján Kapala, práve školstvo je oblasť, na ktorej by malo Slovensko stavať - na príprave vzdelanej mladej generácie. Podľa neho však do tejto zásady celkom nezapadá plán ďalšej racionalizácie stredného školstva na Orave, ktorý pripravuje Žilinský samosprávny kraj. Po spájaní niektorých škôl pred poldruharokom sa údajne pripravuje aj zrušenie Stredného odborného učilišťa v Istebnom. Michal Janota pripomenul aj potrebu aspoň dvoch protialkoholických staníc v regióne, ich absenciu pociťujú najmä rodiny, týrané a šikanované alkoholikmi.
„Mnohí ma poznáte ako dolnokubínskeho organistu, iní ako poslanca, ďalší možno vôbec,“ prihovoril sa Chlebničanom Ján Kapala. „Preto by som vám chcel povedať, že práca poslanca je práca neplatená, každý poslanec dostáva mesačne len náhrady 8 000 Sk a tie celé precestuje. Do Žiliny musíme často cestovať aj dvakrát do týždňa, pretože dôkladná práca poslanca si vyžaduje bezprostredný kontakt s Úradom ŽSK i s mnohými ďalšími úradmi. Okrem toho, rozvíja sa obrovská podpora regiónov z Európskeho sociálneho fondu a my musíme byť v obraze, musíme s Božou pomocou včas „naskočiť“ na tento vlak.“
Keď si Chlebničania vypočuli príhovory hostí, sami začali viesť dialóg. Medzi prvými sa ozval robotník z píly v Oravskom Podzámku: „Vaše slová sa príjemne počúvajú. Ale podľa môjho názoru nám len vymývate mozgy peknými rečami pred voľbami, pretože reálne, keď príde „na vec“, neurobíte nič. Príklad: denne cestujem autobusom. Tam som si vypočul z úst istej pani učiteľky, že keď bola so žiakmi v Bruseli a chcela sa s nimi pozrieť do parlamentu EÚ, nenašiel sa spomedzi našich poslancov ani jediný, kto by sa ich ujal, museli o to požiadať cudzích. Prečo?“
Na to odpovedal najpovolanejší, poslanec EP Miroslav Mikolášik. „Počul som o tom. No chyba bola niekde inde, nie v poslancoch. Všetci, ktorí tam pracujeme, sme previedli parlamentom už množstvo návštev. Stačí sa ohlásiť. Ak príde návšteva neohlásená a má šťastie, zastihne nás a my ju prijmeme, aj obed im zabezpečíme. No poslanci EP pracujú tri týždne v mesiaci v Bruseli a jeden týždeň vo francúzskom Štrasburgu. Pani učiteľka mala dvojnásobnú smolu: nielenže sa neohlásila, ale prišla so študentmi v čase, keď sme boli všetci v Štrasburgu. Jednoducho to nešlo. Aj teraz pripravujeme návštevu Oravcov v Bruseli, od vás z Chlebníc by mal ísť František Hajdúch, môže vám potom povedať, ako to tam beží...“
Otázkami „k veci“ oslovil prítomných hostí dôchodca Alojz Šnapko: zaujímalo ho, prečo sa na Orave rozvíjajú nemocnice v Trstenej a v Námestove, ale tá v Dolnom Kubíne živorí a chátra; prečo súčasný školský systém dovolí deťom už v 5. triede používať kalkulačky, takže deviatak potom vie „z hlavy“ sotva malú násobilku; prečo je v Dolnokubínskom okrese stále najvyššia nezamestnanosť na Orave a čo robia poslanci pre jej znižovanie... Na prvú otázku odpovedal Ján Kapala: „Máte pravdu, i nemáte. Vo financovaní zdravotníctva sa prejavila regionálna príslušnosť župana, to musím povedať úprimne. No práve je posudzovaný projekt nového vybavenia pre NsP J. N. Jégé v Dolnom Kubíne za 30 miliónov korún, čo zatiaľ vie len málo ľudí. Takže všetko pôjde, ibaže postupne.“
„Je mojím predsavzatím aj povinnosťou určite zabezpečiť rovnomerné financovanie nemocníc cez poistný systém i VÚC,“ dodal na margo tejto otázky kandidát na post župana Andrej Sočuvka, v súčasnosti riaditeľ sociálnej poisťovne v Žiline. Minister síce neodpovedal na otázku, prečo piataci už môžu používať kalkulačky, no sľúbil, že situáciu v dolnokubínskej nemocnici pripomenie kolegovi - ministrovi zdravotníctva Rudolfovi Zajacovi.
„Zvyšovanie zamestnanosti je veľmi zložitá otázka, aby sa na ňu dalo jednoducho odpovedať,“ pridal sa Miroslav Mikolášik. „Snažím sa na Oravu dostať nádejných investorov, niektorí sa tu dokonca uchytili: napríklad výroba kotlov v Istebnom. Čiastočné riešenie by mohol priniesť práve vznikajúci priemyselný park v bývalej ZVL-ke v Dolnom Kubíne. Investori prídu, no musia mať vytvorené podmienky. Jednou z nich sú aj jasné majetkoprávne vzťahy k pozemkom či inžinierske siete. Máte pravdu, že závod v Istebnom sa rozpadá, že tam bolo za komunistov práce dosť. Komunisti ľuďom dali síce chlieb, ale poriadne otrávený - robil som tam lekára, viem o čom hovorím. A to nespomínam dôsledky na životné prostredie a podobne. Pamätám si, že aj vášmu súčasnému pánu farárovi som tam dával „štampeľ“ na prihlášku na vysokú školu...“
„Všetko je len nečistá politika,“ ozval sa hlas z hľadiska. „Mám skúsenosti a tvrdím, že politika vo VÚC sa končí dňom volieb,“ reagoval Ján Kapala. „Potom sa už všetci v krajskom parlamente musia správať ako občania, inak by to nemohlo účelne v prospech občanov fungovať.“
Rovnaké stretnutie absolvovali v to nedeľné popoludnie hostia na čele s ministrom Martinom Froncom aj v Malatinej.