Štvrtok, 16. september, 2021 | Meniny má ĽudmilaKrížovkyKrížovky

Nový článok

Na hľadanie nepoznaného musí človek dozrieť
Šokujúce poznanie, že v našom vidieckom prostredí najmenej jedna štvrtina populácie od 15 do 25 rokov má skúsenosti s ľahkými drogami, je alarmujúca. Nemôžeme im drogy zakázať (to, čo je zakázané, je mnohokrát príťažlivejšie), nezabránime dílerom, aby si našli svoje obete a počítať musíme aj s tým, že mladí ľudia chcú nepoznané spoznať a skúsiť. No môžeme im rozšíriť vedomosti a pripomenúť pravdu, že múdry sa poučí na chybách iných. O skúsenostiach s drogami a následných pocitoch z ich užívania sme sa porozprávali a pokúsili vytvoriť mozaiku s 26-ročným Jurajom (tri roky abstinujúcim) a jeho rovestníkmi.
„Mal som kamarátov, ktorí brali ľahké drogy. Chcel som k nim patriť, chcel som prežiť pocity, o ktorých mi hovorili. Vedel som o všetkých záporoch, ale túžba skúsiť ich bola silnejšia ako všetko ostatné,“ hovorí Juraj. „Známy v Kubíne na internáte získal marihuanu. Vyšli sme s kamarátmi do lesa a tam som prvýkrát vyskúšal drogu. Niekto tieto stavy opisuje, že mu je „rehotne“ a dokáže sa tri hodiny smiať, že celý svet je gombička, že ten dobrý pocit je na nezaplatenie. Ja som mal inú skúsenosť. Nebol to pocit na „chichichi“. Zmocnila sa ma úzkosť, smútok, beznádej, dostal som nedefinovateľný strach, ktorý ma celého pohltil. Keď som si na tieto pocity spätne spomínal, najprekvapujúcejší bol strach z kamaráta, ktorý síce pokojne sedel vedľa mňa, ale ja som cítil, že mi chce ublížiť. Po hodine- dvoch to prejde, ale pocit, ktorý sa vám v mysli zahniezdi, nezmizne, zostáva stále v podvedomí.“

Skryť Vypnúť reklamu

Halucinogény a manipulácia
Užitie drogy znamená zmenu stavu vedomia, narušenie psychiky, myslenia. Znamená to, že realita zmizne a halucinogény dostanú voľné pole pôsobnosti. Mladý človek, ktorý sa s takýmto stavom ešte nestretol, je zmätený. Na pocity, ktoré opisujú drogisti, nie je napríklad 14-ročný mladý človek fyzicky ani psychicky pripravený. Dá sa to čiastočne prirovnať ku rovnako starému tehotnému dievčaťu, ktoré pochopilo niektoré skúsenosti skôr, ako jej rovesníčky. Preskočila a stratila jednu etapu svojho života - mladosť a všetko, čo k nej patrí - a na stav, v ktorom sa ocitla, ešte nie je pripravená.
„Mali sme kamaráta, u ktorého drogy vyvolávali túžbu vládnuť a manipulovať nami. Tvrdil, že sa má rozhodnúť medzi dobrom a zlom. Rozhodol sa pre zlo a začal sa zaoberať čiernou mágiou. Skončil na psychiatrii,“ hovorí Juraj. Ďalší kamaráti potvrdzujú Jurajové slová a pridávajú ďalšie skúsenosti: „Rozoberali sme otázky náboženstva, štátu a mnohých iných vecí, objavovali sme budhizmus. O tom všetkom sa dá hovoriť aj bez drog a názory sú aspoň reálne. Mňa nezaujíma, že Jaro neuznáva vyššiu bytosť, že počúva black alebo deal metal, len nech to nevnucuje mne. A práve pri takýchto sedeniach „s trávou“ mi to vedel vnútiť, teraz už, chválabohu, nie – abstinujem. Som rád, že som sa oslobodil.“ Skupina a hlavne „veliteľ“ má veľkú moc: „Ideme piť – pilo sa, ideme fajčiť – fajčilo sa…Prešiel som štyri skupiny a v každej bola autorita a rovnaké myšlienky.“
Slabších jedincov môžu tieto dlhodobejšie stretnutia úplne rozbiť. Až tak, že si už nikdy nebudú dôverovať a nebudú schopní normálneho partnerského vzťahu. „V našej skupine niektorí boli proti založeniu rodiny, niektorí presadzovali voľnú lásku. Keď som dievčaťu, do ktorého som sa zaľúbil, povedal, že som proti voľnej láske, vysmiala ma. V skupine bola väčšia naviazanosť na kamarátov, než na frajerku. Viazanie na jedného partnera bolo považované za hrozne ponižujúce.“

Skryť Vypnúť reklamu

Niečo dáva, niečo berie,
alebo - zahrávanie sa s ohňom
„Všetkých nás táto skúsenosť poznačila a zmenila, hovorím o dlhodobom braní drog. Neviem, či sme vyzreli, dozreli, alebo predčasne dospeli. Z vlastnej skúsenosti viem, že ak človek nemá nejaký záchytný bod, akým je napríklad náboženstvo, nejakú vlastnú filozofiu, niečo, o čo sa môže oprieť (rodina, frajerka), potom je to hotová katastrofa. Na takého už čaká psychiatria. Mňa zachránila viera a pravidelné chodenie do kostola,“ vysvetľuje Juraj.
Halucinogény napríklad používajú šamani, aby dospeli do tranzu. No sú to len vybraní jedinci, ktorí sú prísne vedení učiteľmi, ktorí poznajú úskalia zmeneného stavu vedomia a ktorí idú presne za svojím cieľom, napríklad za vyliečením pacienta. Oni neexperimentujú, pretože poznajú dôsledky. „Aj ja mám pocit, že som skôr dospel, mal som nabúrané sebavedomie, inak sme rozmýšľali, chodili do práce, tam sme boli stroje a čakali sme na podvečer, kedy sme opäť boli hrdinovia,“ dodáva Jurajov kamarát.

Skryť Vypnúť reklamu

Prestať znamená
mať veľkú odvahu
„Koľkokrát som si hovoril: skončím s tým. No nebolo to vôbec jednoduché, skupina ma vždy prevalcovala. Keď som sa chcel zmeniť, musel som zmeniť prostredie a kamarátov. A to radím všetkým, ktorí sú v podobnej situácii, v akej som bol ja i moji kamaráti.“ Mládež potrebuje k svojmu životu idoly. Či si to uvedomujeme alebo nie, stotožňujú sa s nimi a preto je veľmi dôležité „čím sú kŕmení“. „Dozvedeli sme sa, že aj niektorí spisovatelia brali drogy, napríklad Shakespeare. Chceli sme sa mu podobať, tak sme čítali jeho knihy, alebo počúvali piesne ľudí, ktorí mali tiež túto skúsenosť za sebou.
Sme zásadne proti tomu, aby štát alebo nadácie venovali milióny na protidrogové koncertné šnúry, to sú vyhodené peniaze, pretože plnia dvojitú funkciu: speváci spievajú proti drogám a v ich tieni sa droguje. Tie peniaze musia ísť cielene a na konkrétne ciele, len vtedy to má zmysel. A žasli by ste, koľko dobrých a múdrych ľudí sa nájde, ktorí bez akéhokoľvek zisku chcú takýmto ľuďom pomôcť.“


Právna úprava
Podľa platnej právnej úpravy je na Slovensku postihnuteľný každý, kto bez povolenia vyrobí, predá alebo sprostredkuje drogu. V praxi to znamená, že trestné je každé držanie drogy, a to aj pre vlastnú potrebu. Zákon nepripúšťa držať u seba ani jednu dávku, aj keď máme potvrdenie, že sa liečime u psychiatra ako narkomani. Rozdiel je len v trestnej sadzbe. Výška trestu sa pohybuje od troch do pätnásť rokov, súd však môže v ojedinelých prípadoch uložiť páchateľovi aj výnimočný trest.

Drogy v Žiline a okolí
Niet pochýb o tom, že drogový trh sa mení a spestruje. V súčasnos- ti prevládajú na trhu s omamnými a psychotropnými látkami hlavne marihuana, pervitín, hašiš a extáza, heroín, LSD. Stále sa vyskytuje aj kokaín, ktorý užívajú len špecifické vrstvy obyvateľstva. Najbo- hatšia ponuka drog je v samotnom krajskom meste. Skutočnosť, že drogová kriminalita je fenoménom len veľkých miest, je už minulosťou. Drogy sa stále viac objavujú aj v odľahlejších častiach regiónu. Takmer každé väčšie mesto má svojho „hlavného distribútora“ drog. Na neho sú nakontaktovaní menší distribútori a díleri. Vyskytli sa prípady, keď díleri drogami zásobovali aj žiakov vyšších ročníkov základných škôl.

Najviac „frčí“ marihuana
V Žilinskom kraji je najčastejšie sa vyskytujúcou drogou marihuana. Polícia predpokladá dva hlavné dôvody - marihuana sa dá vypestovať aj v našich klimatických podmienkach a jej cena je prijateľná. Jednu marihuanovú cigaretu možno kúpiť za 50 až 80 korún. Podľa poznatkov polície sa práve marihuana distribuuje medzi študentmi stredných škôl. Mnohí z užívateľov marihuany ani netušia, že telo si aj po 138 dňoch po užití uchová v tukovom tkanive ešte 1 % z marihuany. V poslednom období vzrástol na trhu s omamnými a psychotropnými látkami dopyt po metamfetamíne, známom ako pervitín a extáza. V oboch prípadoch ide o syntetické drogy.

Prvé príznaky
U mladých ľudí je prvé stretnutie s drogou malým experimentom. Tento môže byť však štartujúcim momentom drogovej závislosti, hlavne u tej skupiny mládeže, ktorá trpí psychickými problémami a má problémy s kontrolou svojho správania. V začiatkoch okolie, rodina, nikto netuší, že sa v ich okolí nachádza drogovo závislý. Toto obdobie môže trvať až niekoľko mesiacov. Postupne sa správanie narkomana pod vplyvom drog začne meniť. Prestane maskovať svoje konanie. Podľa odborníkov základnými príznakmi sú ospanlivosť, zanedbávanie osobnej hygieny, zmena v obliekaní. Ak si drogy pichá, začína nosiť dlhé rukávy. Dochádza k zmene hmotnosti, k úbytku najmä pri závislosti od heroínu a priberaniu pri užívaní marihuany. Pozornosti neujdú ani oči podliate krvou, chronický kašeľ, suché ústa, pokazené zuby, viditeľné zmeny na pokožke, svrbenie tela. Výrazné zmeny nastávajú aj v správaní drogovo závislých detí a mládeže. V triede zaspávajú, sú ľahostajné, nepozorné, dezorientované. V krátkych intervaloch dochádza u týchto ľudí k zmenám nálady, častejšie klamú, vyhýbavo odpovedajú, v škole sa im zhoršuje prospech, majú problémy s disciplínou a pod. Neklamným znakom, že niečo nie je v poriadku je, ak začnú miznúť peniaze.

Objasnené prípady
Veľmi dobre sa s problémom drogy vysporiadali policajti v oravskom regióne. Práve v dolnokubínskom okrese sa ukázalo, že ani okrajové časti Slovenska neostali pred šírením tejto pliagy uchránené. V minulom roku policajti pri preventívnej akcii na strednej škole v Tvrdošíne našli u žiaka tretieho ročníka zelenú sušinu podobnú marihuane. Expertíza zaistenej látky potvrdila, že skutočne išlo o marihuanu. Policajné akcie na Orave zamerané na mládež a drogy sa konajú aj v noč- ných podnikoch. V januári pri zákroku v jednom z nočných klubov v Trstenej zaistili policajti u dvoch 16-ročných mladíkov zelenú sušinu v množstve, ktoré by stačilo na výrobu niekoľkých kusov marihuanových cigariet. Kontrole policajti podrobili aj študentov na lyžiarskom zájazde. Jedna študentka nevydržala napätie a vyšla z miestnosti. Neušla pozornosti policajného psa. Na toalete u nej policajti našli pár balíčkov drogy. Plač jej už nepomohol.

Ako chrániť dieťa
V prvom rade by sa rodičia mali zamyslieť nad tým, akým príkladom sú pre svoje dieťa. Mali by mu stanoviť len reálne ciele, podporovať jeho záujmy a koníčky a budovať v ňom pocit zdravého sebavedomia. Netreba zabúdať, že dieťa sa počas svojho života stretne s mnohými prekážkami, ktoré nemusí častokrát zvládnuť a vyhľadá pomoc rodičov. Vtedy si treba nájsť čas na jeho vypočutie. Treba mať neustále na mysli to, že pokiaľ dieťa nenájde v rodine pochopenie a pomoc, bude ju hľadať niekde inde. Hovoriť treba aj o drogách. Prvými signálmi, že dieťa užíva drogy sú, že nevie zdôvodniť, načo minulo peniaze, že trávi voľný čas mimo kruhu rodiny s osobami pochybnej povesti, pozornosť treba venovať aj predmetom, ktoré sa nájdu v jeho oblečení, ako je fajka na fajčenie, striekačka, papierik s obsahom bieleho prášku a podobne. Čo robiť v prípade, ak zistíte, že práve vaše dieťa je konzumentom drog? Netreba panikáriť, ale uvedomiť si, že situácia, o ktorej ste sa práve dozvedeli, je výsledok dlhodobejšieho procesu. Pripravte sa na ďalší postup, ktorý si vyžaduje rozvahu, odhodlanosť a vytrvalosť, obstarajte si dostupnú literatúru, kontaktujte zariadenia, ktoré s drogovo závislými osobami profesionálne pracujú. (jb)

Najčítanejšie na My Orava

Inzercia - Tlačové správy

 1. Prehľad bratislavských komunít. Čo všetko sa dá robiť so susedmi
 2. Kanceláriám ešte neodzvonilo
 3. Radosť zachytiť tieto krásne krivky
 4. 5 tipov, ako si užiť jeseň v Bratislave a okolí
 5. Volkswagen na IAA v Mníchove predstavil koncept elektromobilu
 6. Slovenský orloj – svetová atrakcia
 7. Predplaťte si SME.sk s garanciou vrátenia peňazí
 8. Zodpovedné investovanie praje budúcnosti a je fér
 9. Mikroplasty sú v produktoch každodennej potreby. V ktorých?
 10. Tam, kde sa ľahko verí na zázraky
 1. Stropný zdvihák zlepší život všetkým imobilným ľuďom
 2. Brusnica – lahodná i účinná zároveň
 3. Zateplenie šikmej strechy PUR penou či minerálnou vlnou?
 4. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 5. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 6. 5 tipov, ako si užiť jeseň v Bratislave a okolí
 7. ŠKODA prišla s unikátnou platformou
 8. Nová služba v dm – expresné vyzdvihnutie v ľubovoľnej predajni
 9. Zázračné účinky Arónie na zdravie
 10. Volkswagen na IAA v Mníchove predstavil koncept elektromobilu
 1. Maldivy, Maurícius či Mexiko sú na dosah jediným letom 9 152
 2. Mikroplasty sú v produktoch každodennej potreby. V ktorých? 5 812
 3. Slovenský orloj – svetová atrakcia 3 581
 4. Radosť zachytiť tieto krásne krivky 3 432
 5. Mayo Galuška praží extra kávu, oligarcha Hodorovský je Mr. Krach 3 277
 6. Prehľad bratislavských komunít. Čo všetko sa dá robiť so susedmi 2 260
 7. Prvá dáma festivalu 1 840
 8. Uznávané štúdio oživilo zanedbané štvrte. Prišlo do Bratislavy 1 834
 9. Za koľko zradil Judáš Ježiša podľa dnešných peňazí? 1 827
 10. Časté zápaly ústnej dutiny či nádcha? Vyskúšajte nano striebro 1 453
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Orava - aktuálne správy

Združenie Informačných a poradenských centier mladých v SR v spolupráci s Asociáciou pre podporu rozvoja ICM v Českej republike vytvorili inovatívnu mapu príležitostí zameranú na sebarozvoj mladých.


(PR) 6m
Trasa pretekov tesne pred cieľom v Dolnom Kubíne.

Tour Okolo Slovenska obmedzí dopravu na Dolnej Orave v piatok aj sobotu


47m
V Tvrdošíne sa dohrával zápas s Turzovkou.

V tretej lige sa hrali predohrávky, v štvrtej a piatej lige dohrávky.


3 h

Hosťom relácie je viceprezident iClinic Bratislava Capitals, Dušan Pašek.


4 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Muža unášal prúd, mal oblečené rifle a tričko.


14. sep

Návšteva pápeža nebol dobrý nápad, vraví Bošňák.


24 h

Mesto tvrdí, že pôvodne zamýšľaná výstavba sa konať nebude. Ľudí argumenty mesta veľmi nepresvedčili.


19 h

Krízový štáb dnes rozhodoval o konaní nadchádzajúcich spoločenských podujatí.


14. sep

Už ste čítali?

Skryť Zatvoriť reklamu