Štvrtok, 29. október, 2020 | Meniny má KláraKrížovkyKrížovky

Nový článok

Na hľadanie nepoznaného musí človek dozrieť
Šokujúce poznanie, že v našom vidieckom prostredí najmenej jedna štvrtina populácie od 15 do 25 rokov má skúsenosti s ľahkými drogami, je alarmujúca. Nemôžeme im drogy zakázať (to, čo je zakázané, je mnohokrát príťažlivejšie), nezabránime dílerom, aby si našli svoje obete a počítať musíme aj s tým, že mladí ľudia chcú nepoznané spoznať a skúsiť. No môžeme im rozšíriť vedomosti a pripomenúť pravdu, že múdry sa poučí na chybách iných. O skúsenostiach s drogami a následných pocitoch z ich užívania sme sa porozprávali a pokúsili vytvoriť mozaiku s 26-ročným Jurajom (tri roky abstinujúcim) a jeho rovestníkmi.
„Mal som kamarátov, ktorí brali ľahké drogy. Chcel som k nim patriť, chcel som prežiť pocity, o ktorých mi hovorili. Vedel som o všetkých záporoch, ale túžba skúsiť ich bola silnejšia ako všetko ostatné,“ hovorí Juraj. „Známy v Kubíne na internáte získal marihuanu. Vyšli sme s kamarátmi do lesa a tam som prvýkrát vyskúšal drogu. Niekto tieto stavy opisuje, že mu je „rehotne“ a dokáže sa tri hodiny smiať, že celý svet je gombička, že ten dobrý pocit je na nezaplatenie. Ja som mal inú skúsenosť. Nebol to pocit na „chichichi“. Zmocnila sa ma úzkosť, smútok, beznádej, dostal som nedefinovateľný strach, ktorý ma celého pohltil. Keď som si na tieto pocity spätne spomínal, najprekvapujúcejší bol strach z kamaráta, ktorý síce pokojne sedel vedľa mňa, ale ja som cítil, že mi chce ublížiť. Po hodine- dvoch to prejde, ale pocit, ktorý sa vám v mysli zahniezdi, nezmizne, zostáva stále v podvedomí.“

Skryť Vypnúť reklamu

Halucinogény a manipulácia
Užitie drogy znamená zmenu stavu vedomia, narušenie psychiky, myslenia. Znamená to, že realita zmizne a halucinogény dostanú voľné pole pôsobnosti. Mladý človek, ktorý sa s takýmto stavom ešte nestretol, je zmätený. Na pocity, ktoré opisujú drogisti, nie je napríklad 14-ročný mladý človek fyzicky ani psychicky pripravený. Dá sa to čiastočne prirovnať ku rovnako starému tehotnému dievčaťu, ktoré pochopilo niektoré skúsenosti skôr, ako jej rovesníčky. Preskočila a stratila jednu etapu svojho života - mladosť a všetko, čo k nej patrí - a na stav, v ktorom sa ocitla, ešte nie je pripravená.
„Mali sme kamaráta, u ktorého drogy vyvolávali túžbu vládnuť a manipulovať nami. Tvrdil, že sa má rozhodnúť medzi dobrom a zlom. Rozhodol sa pre zlo a začal sa zaoberať čiernou mágiou. Skončil na psychiatrii,“ hovorí Juraj. Ďalší kamaráti potvrdzujú Jurajové slová a pridávajú ďalšie skúsenosti: „Rozoberali sme otázky náboženstva, štátu a mnohých iných vecí, objavovali sme budhizmus. O tom všetkom sa dá hovoriť aj bez drog a názory sú aspoň reálne. Mňa nezaujíma, že Jaro neuznáva vyššiu bytosť, že počúva black alebo deal metal, len nech to nevnucuje mne. A práve pri takýchto sedeniach „s trávou“ mi to vedel vnútiť, teraz už, chválabohu, nie – abstinujem. Som rád, že som sa oslobodil.“ Skupina a hlavne „veliteľ“ má veľkú moc: „Ideme piť – pilo sa, ideme fajčiť – fajčilo sa…Prešiel som štyri skupiny a v každej bola autorita a rovnaké myšlienky.“
Slabších jedincov môžu tieto dlhodobejšie stretnutia úplne rozbiť. Až tak, že si už nikdy nebudú dôverovať a nebudú schopní normálneho partnerského vzťahu. „V našej skupine niektorí boli proti založeniu rodiny, niektorí presadzovali voľnú lásku. Keď som dievčaťu, do ktorého som sa zaľúbil, povedal, že som proti voľnej láske, vysmiala ma. V skupine bola väčšia naviazanosť na kamarátov, než na frajerku. Viazanie na jedného partnera bolo považované za hrozne ponižujúce.“

Skryť Vypnúť reklamu

Niečo dáva, niečo berie,
alebo - zahrávanie sa s ohňom
„Všetkých nás táto skúsenosť poznačila a zmenila, hovorím o dlhodobom braní drog. Neviem, či sme vyzreli, dozreli, alebo predčasne dospeli. Z vlastnej skúsenosti viem, že ak človek nemá nejaký záchytný bod, akým je napríklad náboženstvo, nejakú vlastnú filozofiu, niečo, o čo sa môže oprieť (rodina, frajerka), potom je to hotová katastrofa. Na takého už čaká psychiatria. Mňa zachránila viera a pravidelné chodenie do kostola,“ vysvetľuje Juraj.
Halucinogény napríklad používajú šamani, aby dospeli do tranzu. No sú to len vybraní jedinci, ktorí sú prísne vedení učiteľmi, ktorí poznajú úskalia zmeneného stavu vedomia a ktorí idú presne za svojím cieľom, napríklad za vyliečením pacienta. Oni neexperimentujú, pretože poznajú dôsledky. „Aj ja mám pocit, že som skôr dospel, mal som nabúrané sebavedomie, inak sme rozmýšľali, chodili do práce, tam sme boli stroje a čakali sme na podvečer, kedy sme opäť boli hrdinovia,“ dodáva Jurajov kamarát.

Skryť Vypnúť reklamu

Prestať znamená
mať veľkú odvahu
„Koľkokrát som si hovoril: skončím s tým. No nebolo to vôbec jednoduché, skupina ma vždy prevalcovala. Keď som sa chcel zmeniť, musel som zmeniť prostredie a kamarátov. A to radím všetkým, ktorí sú v podobnej situácii, v akej som bol ja i moji kamaráti.“ Mládež potrebuje k svojmu životu idoly. Či si to uvedomujeme alebo nie, stotožňujú sa s nimi a preto je veľmi dôležité „čím sú kŕmení“. „Dozvedeli sme sa, že aj niektorí spisovatelia brali drogy, napríklad Shakespeare. Chceli sme sa mu podobať, tak sme čítali jeho knihy, alebo počúvali piesne ľudí, ktorí mali tiež túto skúsenosť za sebou.
Sme zásadne proti tomu, aby štát alebo nadácie venovali milióny na protidrogové koncertné šnúry, to sú vyhodené peniaze, pretože plnia dvojitú funkciu: speváci spievajú proti drogám a v ich tieni sa droguje. Tie peniaze musia ísť cielene a na konkrétne ciele, len vtedy to má zmysel. A žasli by ste, koľko dobrých a múdrych ľudí sa nájde, ktorí bez akéhokoľvek zisku chcú takýmto ľuďom pomôcť.“


Právna úprava
Podľa platnej právnej úpravy je na Slovensku postihnuteľný každý, kto bez povolenia vyrobí, predá alebo sprostredkuje drogu. V praxi to znamená, že trestné je každé držanie drogy, a to aj pre vlastnú potrebu. Zákon nepripúšťa držať u seba ani jednu dávku, aj keď máme potvrdenie, že sa liečime u psychiatra ako narkomani. Rozdiel je len v trestnej sadzbe. Výška trestu sa pohybuje od troch do pätnásť rokov, súd však môže v ojedinelých prípadoch uložiť páchateľovi aj výnimočný trest.

Drogy v Žiline a okolí
Niet pochýb o tom, že drogový trh sa mení a spestruje. V súčasnos- ti prevládajú na trhu s omamnými a psychotropnými látkami hlavne marihuana, pervitín, hašiš a extáza, heroín, LSD. Stále sa vyskytuje aj kokaín, ktorý užívajú len špecifické vrstvy obyvateľstva. Najbo- hatšia ponuka drog je v samotnom krajskom meste. Skutočnosť, že drogová kriminalita je fenoménom len veľkých miest, je už minulosťou. Drogy sa stále viac objavujú aj v odľahlejších častiach regiónu. Takmer každé väčšie mesto má svojho „hlavného distribútora“ drog. Na neho sú nakontaktovaní menší distribútori a díleri. Vyskytli sa prípady, keď díleri drogami zásobovali aj žiakov vyšších ročníkov základných škôl.

Najviac „frčí“ marihuana
V Žilinskom kraji je najčastejšie sa vyskytujúcou drogou marihuana. Polícia predpokladá dva hlavné dôvody - marihuana sa dá vypestovať aj v našich klimatických podmienkach a jej cena je prijateľná. Jednu marihuanovú cigaretu možno kúpiť za 50 až 80 korún. Podľa poznatkov polície sa práve marihuana distribuuje medzi študentmi stredných škôl. Mnohí z užívateľov marihuany ani netušia, že telo si aj po 138 dňoch po užití uchová v tukovom tkanive ešte 1 % z marihuany. V poslednom období vzrástol na trhu s omamnými a psychotropnými látkami dopyt po metamfetamíne, známom ako pervitín a extáza. V oboch prípadoch ide o syntetické drogy.

Prvé príznaky
U mladých ľudí je prvé stretnutie s drogou malým experimentom. Tento môže byť však štartujúcim momentom drogovej závislosti, hlavne u tej skupiny mládeže, ktorá trpí psychickými problémami a má problémy s kontrolou svojho správania. V začiatkoch okolie, rodina, nikto netuší, že sa v ich okolí nachádza drogovo závislý. Toto obdobie môže trvať až niekoľko mesiacov. Postupne sa správanie narkomana pod vplyvom drog začne meniť. Prestane maskovať svoje konanie. Podľa odborníkov základnými príznakmi sú ospanlivosť, zanedbávanie osobnej hygieny, zmena v obliekaní. Ak si drogy pichá, začína nosiť dlhé rukávy. Dochádza k zmene hmotnosti, k úbytku najmä pri závislosti od heroínu a priberaniu pri užívaní marihuany. Pozornosti neujdú ani oči podliate krvou, chronický kašeľ, suché ústa, pokazené zuby, viditeľné zmeny na pokožke, svrbenie tela. Výrazné zmeny nastávajú aj v správaní drogovo závislých detí a mládeže. V triede zaspávajú, sú ľahostajné, nepozorné, dezorientované. V krátkych intervaloch dochádza u týchto ľudí k zmenám nálady, častejšie klamú, vyhýbavo odpovedajú, v škole sa im zhoršuje prospech, majú problémy s disciplínou a pod. Neklamným znakom, že niečo nie je v poriadku je, ak začnú miznúť peniaze.

Objasnené prípady
Veľmi dobre sa s problémom drogy vysporiadali policajti v oravskom regióne. Práve v dolnokubínskom okrese sa ukázalo, že ani okrajové časti Slovenska neostali pred šírením tejto pliagy uchránené. V minulom roku policajti pri preventívnej akcii na strednej škole v Tvrdošíne našli u žiaka tretieho ročníka zelenú sušinu podobnú marihuane. Expertíza zaistenej látky potvrdila, že skutočne išlo o marihuanu. Policajné akcie na Orave zamerané na mládež a drogy sa konajú aj v noč- ných podnikoch. V januári pri zákroku v jednom z nočných klubov v Trstenej zaistili policajti u dvoch 16-ročných mladíkov zelenú sušinu v množstve, ktoré by stačilo na výrobu niekoľkých kusov marihuanových cigariet. Kontrole policajti podrobili aj študentov na lyžiarskom zájazde. Jedna študentka nevydržala napätie a vyšla z miestnosti. Neušla pozornosti policajného psa. Na toalete u nej policajti našli pár balíčkov drogy. Plač jej už nepomohol.

Ako chrániť dieťa
V prvom rade by sa rodičia mali zamyslieť nad tým, akým príkladom sú pre svoje dieťa. Mali by mu stanoviť len reálne ciele, podporovať jeho záujmy a koníčky a budovať v ňom pocit zdravého sebavedomia. Netreba zabúdať, že dieťa sa počas svojho života stretne s mnohými prekážkami, ktoré nemusí častokrát zvládnuť a vyhľadá pomoc rodičov. Vtedy si treba nájsť čas na jeho vypočutie. Treba mať neustále na mysli to, že pokiaľ dieťa nenájde v rodine pochopenie a pomoc, bude ju hľadať niekde inde. Hovoriť treba aj o drogách. Prvými signálmi, že dieťa užíva drogy sú, že nevie zdôvodniť, načo minulo peniaze, že trávi voľný čas mimo kruhu rodiny s osobami pochybnej povesti, pozornosť treba venovať aj predmetom, ktoré sa nájdu v jeho oblečení, ako je fajka na fajčenie, striekačka, papierik s obsahom bieleho prášku a podobne. Čo robiť v prípade, ak zistíte, že práve vaše dieťa je konzumentom drog? Netreba panikáriť, ale uvedomiť si, že situácia, o ktorej ste sa práve dozvedeli, je výsledok dlhodobejšieho procesu. Pripravte sa na ďalší postup, ktorý si vyžaduje rozvahu, odhodlanosť a vytrvalosť, obstarajte si dostupnú literatúru, kontaktujte zariadenia, ktoré s drogovo závislými osobami profesionálne pracujú. (jb)

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Príjem vs. dôchodok. Realita, na ktorú sa treba pripraviť
 2. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 3. Nové Porsche Panamera spája nespojiteľné
 4. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi?
 5. UNIQA preberá dôchodkové fondy AXA, pre klientov sa nič nemení
 6. Pandémia urýchlila štart online duálneho vzdelávania
 7. Aplikácia na likvidáciu škody. Bez obhliadky a bez faktúry.
 8. Nenechajme jeden druhého bez pomoci a kontaktu
 9. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej
 10. Tlačová konferencia iniciatívy Stop hazardu so zdravím
 1. Trh s elektromobilmi stagnuje. Kríza by mu mohla pomôcť
 2. Fakulta drží tempo so súčasnými i budúcimi trendmi
 3. Poznáte najbohatšie firmy sveta? Podiel v nich majú aj Slováci
 4. Nové Porsche Panamera spája nespojiteľné
 5. UNIQA preberá dôchodkové fondy AXA, pre klientov sa nič nemení
 6. Pandémia urýchlila štart online duálneho vzdelávania
 7. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi?
 8. Aplikácia na likvidáciu škody. Bez obhliadky a bez faktúry.
 9. Škola môže vyzerať aj inak!
 10. UNIQA preberá na Slovensku aj dôchodkové fondy AXA
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 34 769
 2. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo 23 183
 3. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 20 898
 4. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 18 964
 5. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej 13 921
 6. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 12 497
 7. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi 12 093
 8. Príjem vs. dôchodok. Realita, na ktorú sa treba pripraviť 11 626
 9. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 460
 10. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 10 617
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Orava - aktuálne správy

Ak stavebník nechce na povolenie čakať, musí pomôcť

Najviac stavebných povolení v okrese vydáva Rabča. Obecný rozpočet nestíha za domami.

Výstavba v časti Grúň.

Hern má krízovú radu aj stopovačov. Strojárne otestovali všetkých zamestnancov

V Herne majú za sebou už šieste kolo testovania na COVID-19. Vedenie strojární odporúča firmám testovanie zamestnancov.

Najlepší strelec mohol ostať v Dlhej, rozhodol sa pre Babín

Marcel Kunocha si vyskúšal všetky pozície. Najlepšie sa cíti v útoku.

Marcel Kunocha (pri lopte) strelil na jeseň 13 gólov.

Chceme, aby mali mladí futbalisti pamiatku

Po skvelých odozvách z minulých rokov sme sa opäť rozhodli spustiť obľúbenú rubriku Predstavujeme futbalové nádeje.

Ukážka z minulých rokov.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

V niektorých obciach v okolí Trnavy testovanie nebude

Pôvodne začali v okrese Trnava s prípravami na testovanie všetky obce.

Na štyroch miestach v Trenčíne budú testovať z auta. Odberné miesto je aj na futbalovom štadióne

Na celoplošné testovanie bude Trenčanom k dispozícii počas dvoch najbližších víkendov 50 odberných miest. Pozrite si, kde ich nájdete.

V Martine bude obyvateľov testovať 50 odberových tímov

Mesto Martin zverejnilo zoznam odberových miest.

Zoznam odberných miest v liptovských mestách

Pozrite si, na akých miestach sa bude konať celoplošné testovanie v liptovských mestách.

Už ste čítali?