Zvýšenú ostražitosťtreba chovom venovať aj preto, že sťahovavé vtáctvo sa často uchýli na Oravskú priehradu, v posledných rokoch zaznamenávame na rieke Orava veľké množstvo kormoránov i labutí. RVPS má pre prípad výskytu vtáčej chrípky vypracovaný pohotovostný plán. Pracovníci RVPS i súkromní veterinárni lekármi absolvovali v rámci prevencie špecializované školenia o vtáčej chrípke. Pre prípad výskytu tohto ochorenia má RVPS zabezpečené dostatočné množstvo ochranných prostriedkov, odberových súprav i dezinfekčných prostriedkov.
Z množstva informácií a preventívnych opatrení považujeme za najdôležitejšie, aby každý obyvateľ Oravy a každý chovateľ hydiny vedel, že ochorenie spôsobuje vírus, ktorý sa môže vyskytnúť u domácich vtákov (morka, kačka, kura), voľne žijúcich vtákov (bažant, holub, hus) a exotov. Ochorenie sa môže preniesť aj na cicavce, hlavne ošípané. Klinické príznaky ochorenia sú rôzne. U hydiny možno pozorovať zníženú aktivitu, príjem krmiva, spotreba vody, častejšiu kvokavosť nosníc a zníženú znášku vajec. Z dýchacích príznakov je to kašeľ, kýchanie, chrapot, nadmerné slzenie, opuch hlavy, výtok z dýchacích otvorov. Môžu sa vyskytnúť črevné a nervové príznaky. Prenos choroby je možný pohybom hydiny, ľudí a dopravných prostriedkov, ale aj nákupom hydiny z nekontrolovaných chovov, používaním nevydezinfikovaných pracovných nástrojov, pitím kontaminovanej vody a krmivom. Prenos tiež môže spôsobiť kontakt s hmyzom a divými vtákmi.
Odporúčame zabrániť akémukoľvek kontaktu voľne žujúcich vtákov, zvlášť vodného vtáctva, s hydinou. Prísne treba oddeliť vodnú hydinu od ostatnej hydiny. Pri zvýšení úhynu či pri výskyte respiračných príznakov, ale aj o náleze uhynutých vtákov informujte veterinárneho lekára a príslušnú RVPS.