Sobota, 24. október, 2020 | Meniny má KvetoslavaKrížovkyKrížovky

Ad. V Námestove odštartovali ojedinelý projekt

(Naša Orava č. 36, 12. septembra 2005) Dojalo nás, ako každý chválil zriadenie nových školských autobusov v Námestovskom okrese. Prekážalo nám, že nikto ani len nespomenul chyby, ktoré sa s tou to novotou objavili.

(Naša Orava
č. 36, 12. septembra 2005)
Dojalo nás, ako každý chválil zriadenie nových školských autobusov v Námestovskom okrese. Prekážalo nám, že nikto ani len nespomenul chyby, ktoré sa s tou to novotou objavili. Možno sú nové autobusy vhodné pre študentov, ktorí študujú v Námestove, ale pre študentov z iných miest a tiež dospelých ľudí sú školské autobusy len ťarchou.
Napríklad: Ešte minulý školský rok mala obec Zubrohlava len jeden autobus, ktorý študentov odviezol do Námestova. Ten im však teraz zrušili a nahradili ho školským autobusom, ktorý ide cez viacero dedín a my sa už do neho akosi nezmestíme. Zaujímavé... Šoféri týchto „super autobusov“ stoja len tam, kde chcú a my stojíme na zastávkach a čakáme, či sa vôbec dnes nejako dopravíme aspoň do Námestova. Ďalšia vec, ktorú nechápeme, je to, prečo školským autobusom cestujú ľudia, ktorí idú do práce. Nie je to náhodou školský autobus? Ako majú cestovať tí, korí sa už neučia a musia ísť do práce? Na to asi vedenie nemyslelo! Takmer od samého založenia školy na Slanickej osade sme mali problémy s cestovaním na vyučovanie. Pre veľké množstvo žiakov bolo a je autobusov málo. Kapacita jedného autobusu by sa mohla porovnať s rekordom. Prečo sa my, študenti Slanickej osady, vozíme ako kopa slamy „krížom krážom“, keď si cestovné hradíme ako ostatní študenti? Aj my chceme výhody zo školských autobusov! Na SAD sme podali žiadosť o posilnenie autobusov, ale ako sa zdá, neuspeli sme.

Skryť Vypnúť reklamu

Ďalší príklad: Ráno ide z Námestova na Slanickú osadu autobus približne o 7.10 h a na Slanickej osade je o 7.20 h. Prečo približne? O rozpise odchodu a príchodu autobusov nikto nevie. Študent čaká na vyučovanie 40 minút úplne zbytočne. Posledný autobus odchádza z Námestova smerom na Slanickú osadu približne o 7.30 h. A to je všetko. Žiakom z tejto školy idú dva školské autobusy. Nie je to trochu primálo? Koľko autobusov ide napríklad ku gymnáziu?
Všetky idú ku gymnáziu
Ak niekto tvrdí, že smerom na Slanickú osadu ide viac autobusov, má pravdu. Tie však pokračujú do Trstenej, Nižnej, Tvrdošína, na Medvedzie. Do týchto autobusov sa však žiaci škôl na Slanickej osade nedostanú!
Takmer z každej obce ide autobus priamo ku Gymnáziu do Námestova, na Slanickú osadu to tak nie je. Prečo? To je otázka pre zodpovedných za tento chaos. Chceme, aby boli linky na Slanickú osadu posilnené, ale tak, aby sme si aj my mohli povedať ako študenti gymnázia, že sme o hodinu dlhšie spali a v škole sme boli desať minút pred začatím vyučovania. To však gymnazistom len úprimne závidíme, napísali nám študenti SOU SD a OA na Slanickej osade.
O stanovisko k problému sme požiadali Tomáša Gálika zo SAD Liptovský Mikuláš, prevádzky dopravy Námestovo:

Skryť Vypnúť reklamu

Nemožno poprieť základnú myšlienku sťažujúcich sa študentov, že systém dopravy žiakov, ktorý tu bol, bol v princípe vyhovujúci pre všetkých. Treba si ale uvedomiť, že ten sa tvoril dlhé roky. Každý rok pri tvorbe cestovných poriadkov sa spoje a nadväznosti dolaďovali, až kým systém vyhovoval všetkým. Keď prišla požiadavka z VÚC, že stredné školy a učilištia budú začínať vyučovanie o 8.00 h, SOU Slanická osada bola prvá, ktorá požiadala o výnimku a začiatok vyučovania si stanovila na 7.45 h. Tak sa aj tvoril systém dopravy, aby sa žiaci dostali pred školu najneskôr 15 až 20 minút pred začiatkom vyučovania. V princípe ide o to, že z koncovej dediny, napr. Oravské Veselé išli v minulosti dva autobusy a viezli žiakov tak do Námestova ako aj na Slanickú osadu či Medvedzie, Nižnú a Trstenú, no tí mimo Námestova museli v Námestove prestupovať. Dnes sa časové nožnice dopravy žiakov otvorili, s tým, že jeden spoj zostal v pôvodnej polohe kvôli cestujúcim na 7.00 h učňom na praxe a ostatným cestujúcim na prípojné spoje v Námestove. Druhý autobus bol posunutý približne o 20 minút tak, aby mohol doviezť žiakov na Slanickú osadu o 7.25 – 7.30 h, Medvedzie 7.40 h a Nižnú 7.45 h. Ďalší autobus sme pridali z koncových obcí približne od 6.50 h do 7.00 h tak, aby bol príchod pred Makytu, gymnázium a strojnícke učilište približne o 7.45 až 7.50 h. Takto boli vytvorené nové cestovné poriadky školských autobusov zo smerov Oravská Lesná, Novoť, Oravské Veselé, Mutné, Hruštín, Oravská Polhora, Sihelné, Rabčice a Klin.

Skryť Vypnúť reklamu

Chaos sa odbúral
Ak sa teda ten istý počet študentov dostal do škôl dvomi autobusmi, dnes sa dovezie tromi. Ďalšou výhodou pre Námestovo je to, že ak v minulosti pre potrebu presunu bol na nástupišti riadny chaos a po nástupišti pobehovali stovky žiakov, dnes sú ich doslova iba desiatky, a to z obcí, kde nie je zatiaľ priamy spoj, napr. Lomná, Beňadovo, Rabčice a pod., čo pomohlo poriadku na nástupišti.
Samozrejme, že pri tvorbe obehov vozidiel sa niektoré spoje museli aj zrušiť, hlavne tie, kde bol predpoklad, že sa žiaci na vyučovanie dopravia, napr. zo Zubrohlavy, Vavrečky, Oravskej Jasenice. Situáciu priebežne monitorujeme, určite si žiaci zo Zubrohlavy v autobuse nesadnú ako v minulosti, ale určite sa do sídla školy autobusom odvezú. Ak je problém vo vodičoch, vieme urobiť nápravu. Nie žeby sme sa vyhýbali komunikácii so študentmi, ale to jednoducho nejde, je ich veľa a preto sa cestovné poriadky upravujú po konzultácii s vedením škôl. Tak sa napríklad v tomto mesiaci uskutočnili stretnutia so zástupcami Strojníckeho učilištia v Námestove, školami na Slanickej osade, na Medvedzí a v Nižnej, kde sme sa snažili nájsť riešenia v určitých bodoch.

Pocestujú bez dospelých
Školské spoje označené v cestovnom poriadku znamienkom „C“ sú spoje, kde sme zatiaľ povolili aj prepravu ostatných cestujúcich mimo žiakov škôl. V budúcnosti sa počíta s vylúčením verejnosti z týchto spojov. Nedá sa to urobiť naraz a drastickým spôsobom, preto aj tieto spoje boli označené tabuľami „školský autobus“, aby si ľudia postupne uvedomovali, na čo sú autobusy určené. V autobusových spojoch označených v cestovnom poriadku „ŠA“ – školský autobus, ktoré premávajú z koncových obcí do Námestova, je doprava ostatných cestujúcich vylúčená.
V Námestove je od 07.10 h do 07.40 h určený autobus na odvoz prestupujúcich žiakov na Slanickú osadu, ktorý ich odváža na dvakrát, v prípade potreby je tu ešte jeden autobus, odchádzajúci z Námestova približne o 7.30 h, ktorý príde z Oravskej Jasenice. Náš monitoring preukázal, že to postačuje. Je skutočne pravda, že výhodou tohto systému dopravy je, že žiaci z dolín, kde autobusy idú na Medvedzie štyrikrát a na Nižnú trikrát, už nemusia, ako to bolo v minulosti, prestupovať v Námestove na Slanickú osadu, ale zostanú v autobusoch a vystúpia priamo pred školu.

Trpezlivosť a – peniaze
V žiadnom prípade nemôžem súhlasiť s tým, že ide o ignoráciu študentov zo strany SAD. Od žiakov sme doteraz nedostali žiadnu sťažnosť ani pripomienky. Komunikujeme s vedením školy, a myslím si, že úspešne. Výsledkom toho je fakt, že SAD pridalo na prepravu žiakov autobus o 19.40 h zo Slanickej osady do Tvrdošína a Námestova, čo v minulosti bolo len snom.
A už celkom na záver: Pilotný projekt školských autobusov netreba zatracovať. Je pravda, že sa pomohlo hlavne školám v Námestove, no myšlienku treba ďalej rozvíjať. Určite to chce čas i peniaze“ uviedol na záver svojej argumentácie Tomáš Gálik.

Riešenie na VÚC
Za projekt školských autobusov zodpovedá odbor dopravy Žilinského samosprávneho kraja. O možnostiach riešenia problémov študentov zo Slanickej osady hovorí vedúci odboru Daniel Škerda: „Ide o úplne nový projekt, na Slovensku jedinečný. To znamená, že sú s ním spojené aj viaceré problémy. No my sme tu na to, aby sme ich riešili. Študenti mali sťažnosť adresovať v prvom rade nám a my spolu s SAD Liptovský Mikuláš v rámci možností budeme hľadať riešenie. Je aj v našom záujme, aby sa tento pilotný projekt osvedčil, pretože zatiaľ sa realizuje v jednom regióne, no v budúcnosti by mohol pomôcť preťaženej doprave aj v iných regiónoch, a nielen v Žilinskom kraji. Háčik je aj v tom, že nie všetci riaditelia stredných škôl spolupracujú. Nezosúladili s ostatnými školami začiatok vyučovania alebo nútia študentov chodiť na tzv. nulté hodiny, ktoré školskými autobusmi nemôžu stíhať. Rovnako treba „vychytať“ prípoje školských autobusov z Námestova na autobusy do iných okresov, napríklad do Dolného Kubína či Nižnej a Trstenej v Tvrdošínskom okrese. Ale to sa dá len vtedy, ak o nich budeme vedieť. Preto apelujem na starostov obcí, iste sa stretajú so sťažnosťami, na rodičov: Dajte nám vedieť o vzniknutých problémoch priamo na odbor dopravy ŽSK. Nikdy nezaškodí ani to, ak svoju písomnú sťažnosť preverí sťažovateľ aj telefonicky.“ (mp)

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 2. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí
 3. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 4. NAŽIVO: Čo čaká ekonomiku? Sledujte #akonato konferenciu
 5. NAŽIVO: Ako na koronu reagujú úspešné firmy? Sledujte #akonato
 6. Kupujte originálne tonerové kazety HP
 7. Investície s fixným ročným výnosom od 6 % do 8 %
 8. Zaplatiť za kávu či obed pomocou správy v čete? Už čoskoro
 9. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár
 10. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 1. Tesco prináša zákazníkom potraviny za každých okolností
 2. Vedeli ste, že jablká majú svoj medzinárodný deň?
 3. Zostáva už len 7 dní na predloženie žiadosti o grant
 4. Svet môžeme zlepšiť dobrými skutkami
 5. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 6. Najnovšie technológie a inovácie na Gemeri? Normálka
 7. Zlaďte vaše šperky s jeseňou
 8. Nové laboratórium ekonomického experimentálneho výskumu na EUBA
 9. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí
 10. 5 vecí, ktoré definujú prémiové bývanie
 1. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 18 437
 2. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 13 772
 3. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte? 13 170
 4. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 13 078
 5. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 12 217
 6. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 11 407
 7. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 10 838
 8. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 9 939
 9. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 9 773
 10. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 9 757
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Orava - aktuálne správy

Vedenie strojární odporúča firmám testovanie zamestnancov

V Herne majú za sebou už šieste kolo testovania na COVID-19.

Testovanie v strojárňach.

Armáda posilnila odberové tímy, čakanie na odbery by sa malo skrátiť

Minister obrany prosí ľudí z okresov mimo Oravy a Bardejova, aby nechodili na testovanie.

V Dolnom Kubíne pri mestskom kultúrnom stredisku sa už na testovanie nečaká.

Záujem o testovanie je veľký aj v sobotu

Ľudia začali vytvárať rady ešte pred otvorením odberných miestností.

Polovica z radu v Záskalí.
V Osádke už vykonali viac odberov ako má dedina obyvateľov.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Koronavírus na Orave: V piatok zachytili takmer 1 700 pozitívnych (minúta po minúte)

Na Orave sa začala pilotná časť celoplošného testovania na Covid-19.

Na Liptove pribudol v piatok dosiaľ najvyšší počet infikovaných

Situácia sa začína zhoršovať už aj v okrese Ružomberok.

TMR zatvára strediská Jasná a Vysoké Tatry

V prípade priaznivého vývoja situácie na Slovensku by mohli znova otvoriť 6. novembra.

Už ste čítali?