Utorok, 28. september, 2021 | Meniny má VáclavKrížovkyKrížovky

Ad. V Námestove odštartovali ojedinelý projekt

(Naša Orava č. 36, 12. septembra 2005) Dojalo nás, ako každý chválil zriadenie nových školských autobusov v Námestovskom okrese. Prekážalo nám, že nikto ani len nespomenul chyby, ktoré sa s tou to novotou objavili.

(Naša Orava
č. 36, 12. septembra 2005)
Dojalo nás, ako každý chválil zriadenie nových školských autobusov v Námestovskom okrese. Prekážalo nám, že nikto ani len nespomenul chyby, ktoré sa s tou to novotou objavili. Možno sú nové autobusy vhodné pre študentov, ktorí študujú v Námestove, ale pre študentov z iných miest a tiež dospelých ľudí sú školské autobusy len ťarchou.
Napríklad: Ešte minulý školský rok mala obec Zubrohlava len jeden autobus, ktorý študentov odviezol do Námestova. Ten im však teraz zrušili a nahradili ho školským autobusom, ktorý ide cez viacero dedín a my sa už do neho akosi nezmestíme. Zaujímavé... Šoféri týchto „super autobusov“ stoja len tam, kde chcú a my stojíme na zastávkach a čakáme, či sa vôbec dnes nejako dopravíme aspoň do Námestova. Ďalšia vec, ktorú nechápeme, je to, prečo školským autobusom cestujú ľudia, ktorí idú do práce. Nie je to náhodou školský autobus? Ako majú cestovať tí, korí sa už neučia a musia ísť do práce? Na to asi vedenie nemyslelo! Takmer od samého založenia školy na Slanickej osade sme mali problémy s cestovaním na vyučovanie. Pre veľké množstvo žiakov bolo a je autobusov málo. Kapacita jedného autobusu by sa mohla porovnať s rekordom. Prečo sa my, študenti Slanickej osady, vozíme ako kopa slamy „krížom krážom“, keď si cestovné hradíme ako ostatní študenti? Aj my chceme výhody zo školských autobusov! Na SAD sme podali žiadosť o posilnenie autobusov, ale ako sa zdá, neuspeli sme.

Skryť Vypnúť reklamu

Ďalší príklad: Ráno ide z Námestova na Slanickú osadu autobus približne o 7.10 h a na Slanickej osade je o 7.20 h. Prečo približne? O rozpise odchodu a príchodu autobusov nikto nevie. Študent čaká na vyučovanie 40 minút úplne zbytočne. Posledný autobus odchádza z Námestova smerom na Slanickú osadu približne o 7.30 h. A to je všetko. Žiakom z tejto školy idú dva školské autobusy. Nie je to trochu primálo? Koľko autobusov ide napríklad ku gymnáziu?
Všetky idú ku gymnáziu
Ak niekto tvrdí, že smerom na Slanickú osadu ide viac autobusov, má pravdu. Tie však pokračujú do Trstenej, Nižnej, Tvrdošína, na Medvedzie. Do týchto autobusov sa však žiaci škôl na Slanickej osade nedostanú!
Takmer z každej obce ide autobus priamo ku Gymnáziu do Námestova, na Slanickú osadu to tak nie je. Prečo? To je otázka pre zodpovedných za tento chaos. Chceme, aby boli linky na Slanickú osadu posilnené, ale tak, aby sme si aj my mohli povedať ako študenti gymnázia, že sme o hodinu dlhšie spali a v škole sme boli desať minút pred začatím vyučovania. To však gymnazistom len úprimne závidíme, napísali nám študenti SOU SD a OA na Slanickej osade.
O stanovisko k problému sme požiadali Tomáša Gálika zo SAD Liptovský Mikuláš, prevádzky dopravy Námestovo:

Skryť Vypnúť reklamu

Nemožno poprieť základnú myšlienku sťažujúcich sa študentov, že systém dopravy žiakov, ktorý tu bol, bol v princípe vyhovujúci pre všetkých. Treba si ale uvedomiť, že ten sa tvoril dlhé roky. Každý rok pri tvorbe cestovných poriadkov sa spoje a nadväznosti dolaďovali, až kým systém vyhovoval všetkým. Keď prišla požiadavka z VÚC, že stredné školy a učilištia budú začínať vyučovanie o 8.00 h, SOU Slanická osada bola prvá, ktorá požiadala o výnimku a začiatok vyučovania si stanovila na 7.45 h. Tak sa aj tvoril systém dopravy, aby sa žiaci dostali pred školu najneskôr 15 až 20 minút pred začiatkom vyučovania. V princípe ide o to, že z koncovej dediny, napr. Oravské Veselé išli v minulosti dva autobusy a viezli žiakov tak do Námestova ako aj na Slanickú osadu či Medvedzie, Nižnú a Trstenú, no tí mimo Námestova museli v Námestove prestupovať. Dnes sa časové nožnice dopravy žiakov otvorili, s tým, že jeden spoj zostal v pôvodnej polohe kvôli cestujúcim na 7.00 h učňom na praxe a ostatným cestujúcim na prípojné spoje v Námestove. Druhý autobus bol posunutý približne o 20 minút tak, aby mohol doviezť žiakov na Slanickú osadu o 7.25 – 7.30 h, Medvedzie 7.40 h a Nižnú 7.45 h. Ďalší autobus sme pridali z koncových obcí približne od 6.50 h do 7.00 h tak, aby bol príchod pred Makytu, gymnázium a strojnícke učilište približne o 7.45 až 7.50 h. Takto boli vytvorené nové cestovné poriadky školských autobusov zo smerov Oravská Lesná, Novoť, Oravské Veselé, Mutné, Hruštín, Oravská Polhora, Sihelné, Rabčice a Klin.

Skryť Vypnúť reklamu

Chaos sa odbúral
Ak sa teda ten istý počet študentov dostal do škôl dvomi autobusmi, dnes sa dovezie tromi. Ďalšou výhodou pre Námestovo je to, že ak v minulosti pre potrebu presunu bol na nástupišti riadny chaos a po nástupišti pobehovali stovky žiakov, dnes sú ich doslova iba desiatky, a to z obcí, kde nie je zatiaľ priamy spoj, napr. Lomná, Beňadovo, Rabčice a pod., čo pomohlo poriadku na nástupišti.
Samozrejme, že pri tvorbe obehov vozidiel sa niektoré spoje museli aj zrušiť, hlavne tie, kde bol predpoklad, že sa žiaci na vyučovanie dopravia, napr. zo Zubrohlavy, Vavrečky, Oravskej Jasenice. Situáciu priebežne monitorujeme, určite si žiaci zo Zubrohlavy v autobuse nesadnú ako v minulosti, ale určite sa do sídla školy autobusom odvezú. Ak je problém vo vodičoch, vieme urobiť nápravu. Nie žeby sme sa vyhýbali komunikácii so študentmi, ale to jednoducho nejde, je ich veľa a preto sa cestovné poriadky upravujú po konzultácii s vedením škôl. Tak sa napríklad v tomto mesiaci uskutočnili stretnutia so zástupcami Strojníckeho učilištia v Námestove, školami na Slanickej osade, na Medvedzí a v Nižnej, kde sme sa snažili nájsť riešenia v určitých bodoch.

Pocestujú bez dospelých
Školské spoje označené v cestovnom poriadku znamienkom „C“ sú spoje, kde sme zatiaľ povolili aj prepravu ostatných cestujúcich mimo žiakov škôl. V budúcnosti sa počíta s vylúčením verejnosti z týchto spojov. Nedá sa to urobiť naraz a drastickým spôsobom, preto aj tieto spoje boli označené tabuľami „školský autobus“, aby si ľudia postupne uvedomovali, na čo sú autobusy určené. V autobusových spojoch označených v cestovnom poriadku „ŠA“ – školský autobus, ktoré premávajú z koncových obcí do Námestova, je doprava ostatných cestujúcich vylúčená.
V Námestove je od 07.10 h do 07.40 h určený autobus na odvoz prestupujúcich žiakov na Slanickú osadu, ktorý ich odváža na dvakrát, v prípade potreby je tu ešte jeden autobus, odchádzajúci z Námestova približne o 7.30 h, ktorý príde z Oravskej Jasenice. Náš monitoring preukázal, že to postačuje. Je skutočne pravda, že výhodou tohto systému dopravy je, že žiaci z dolín, kde autobusy idú na Medvedzie štyrikrát a na Nižnú trikrát, už nemusia, ako to bolo v minulosti, prestupovať v Námestove na Slanickú osadu, ale zostanú v autobusoch a vystúpia priamo pred školu.

Trpezlivosť a – peniaze
V žiadnom prípade nemôžem súhlasiť s tým, že ide o ignoráciu študentov zo strany SAD. Od žiakov sme doteraz nedostali žiadnu sťažnosť ani pripomienky. Komunikujeme s vedením školy, a myslím si, že úspešne. Výsledkom toho je fakt, že SAD pridalo na prepravu žiakov autobus o 19.40 h zo Slanickej osady do Tvrdošína a Námestova, čo v minulosti bolo len snom.
A už celkom na záver: Pilotný projekt školských autobusov netreba zatracovať. Je pravda, že sa pomohlo hlavne školám v Námestove, no myšlienku treba ďalej rozvíjať. Určite to chce čas i peniaze“ uviedol na záver svojej argumentácie Tomáš Gálik.

Riešenie na VÚC
Za projekt školských autobusov zodpovedá odbor dopravy Žilinského samosprávneho kraja. O možnostiach riešenia problémov študentov zo Slanickej osady hovorí vedúci odboru Daniel Škerda: „Ide o úplne nový projekt, na Slovensku jedinečný. To znamená, že sú s ním spojené aj viaceré problémy. No my sme tu na to, aby sme ich riešili. Študenti mali sťažnosť adresovať v prvom rade nám a my spolu s SAD Liptovský Mikuláš v rámci možností budeme hľadať riešenie. Je aj v našom záujme, aby sa tento pilotný projekt osvedčil, pretože zatiaľ sa realizuje v jednom regióne, no v budúcnosti by mohol pomôcť preťaženej doprave aj v iných regiónoch, a nielen v Žilinskom kraji. Háčik je aj v tom, že nie všetci riaditelia stredných škôl spolupracujú. Nezosúladili s ostatnými školami začiatok vyučovania alebo nútia študentov chodiť na tzv. nulté hodiny, ktoré školskými autobusmi nemôžu stíhať. Rovnako treba „vychytať“ prípoje školských autobusov z Námestova na autobusy do iných okresov, napríklad do Dolného Kubína či Nižnej a Trstenej v Tvrdošínskom okrese. Ale to sa dá len vtedy, ak o nich budeme vedieť. Preto apelujem na starostov obcí, iste sa stretajú so sťažnosťami, na rodičov: Dajte nám vedieť o vzniknutých problémoch priamo na odbor dopravy ŽSK. Nikdy nezaškodí ani to, ak svoju písomnú sťažnosť preverí sťažovateľ aj telefonicky.“ (mp)

Najčítanejšie na My Orava

Inzercia - Tlačové správy

 1. 30 000 eur pre tých, ktorí chcú zlepšiť život vo svojej komunite
 2. "Vzrušenie, nadšenie a radosť" tvrdí DJ Milan Lieskovský
 3. Prišli škrečky a Dedoles počíta tržby na desiatky miliónov
 4. Kuriéra nezastavili ani preteky. S dodávkou prešiel rely
 5. Mladí slovenskí filmári zvíťazili na festivale v Barcelone
 6. Potrebujeme poďakovať vzorom. Preto rozbiehame novú biznis cenu
 7. Žabka rýchlo expanduje na západe Slovenska
 8. Varujú pred púštnymi búrkami v Dubaji
 9. Skladujete pivo pri izbovej teplote? Znižujete jeho kvalitu
 10. Vymenili startup za korporát. Dôvod bol iný, než by ste čakali
 1. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 2. Prečo by sa elektrárne mali zaujímať o ekologické riešenia?
 3. Skladujete pivo pri izbovej teplote? Znižujete jeho kvalitu
 4. Vymenili startup za korporát. Dôvod bol iný, než by ste čakali
 5. Mladí slovenskí filmári zvíťazili na festivale v Barcelone
 6. Orange pokračuje v systematickej podpore digitálneho vzdelávania
 7. Zahlasujte za ďalší klimatický projekt s podporou dm
 8. Vydajte sa po stopách kvalitnej kávy
 9. Orange má najkvalitnejšiu mobilnú sieť na Slovensku i v Európe
 10. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 1. Prišli škrečky a Dedoles počíta tržby na desiatky miliónov 7 338
 2. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi 7 080
 3. Ako môžu fajčiari pomôcť prírode? Úplne jednoducho 6 263
 4. Zateplenie strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 5 261
 5. Maurícius vás nenechá chladnými. Za akými miestami sa vybrať? 4 969
 6. Vymenili startup za korporát. Dôvod bol iný, než by ste čakali 4 888
 7. Trnavské mýto: Od centrálneho trhoviska ku kongresovej sále 4 614
 8. Jablone prekonali očakávania. O bývanie v Bytči je veľký záujem 4 301
 9. Poznáte všetkých TOP 10 Bratislavy? 3 237
 10. Zodpovedné investovanie praje budúcnosti a je fér 3 029

Blogy SME

 1. Roman Vavro: Exkluzívne: O využití 5G sietí ľudskou rečou
 2. Roman Brandšteter: Najväčší exportér ľavicových myšlienok do Česka
 3. Elena Antalová: Sú naši politici rozšafní alebo "rozšafní"?
 4. Jozef Sitko: AD: "Šokujúce slová Dr. Urbánka, ktorý 20 rokov pracoval pre fi Pfizer, Johnson a iné" (25.9.))
 5. Věra Tepličková: Zatiaľ môžem písať lebo chválim
 6. Martin Greguš: GDPR akadémia pre laika - každý deň tento týždeň jeden krok. Dnes: Postup zavádzania a nevyhnutné dokumenty pre súlad s Nariadením GDPR
 7. Jozef Javurek: Rajecké Teplice
 8. Marián Lukáč: Blog č. 38- Kvalita života
 1. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí 25 515
 2. Ján Buocik: Obchvat a nová diaľnica D4/R7 ako dobrá správa? Skôr zlý vtip! Najmä pre Bratislavčanov. 14 284
 3. Marcel Burkert: Šokujúce slová Dr. Urbánka, ktorý 20 rokov pracoval pre fy ako Pfizer, Johnson a iné. 9 743
 4. Lucie Meisnerová: Svadba v polovici života 6 420
 5. Janka Bittó Cigániková: Čo sa to preboha deje v Izraeli? Prestali vakcíny fungovať? 6 010
 6. Radovan Kulín: Kováčik má šťastie, že nevyrábal mastičky z konope 5 663
 7. Stanislav Martinčko: R.Fico sa stal kajúcnikom č.1 !!! 4 965
 8. Peter Chudý: Šesť spôsobov na odstránenie čestného policajta alebo ako to bolo za prezidentovania Tibora Gašpara a likvidačné metódy prehnitého systému dnes. 4 499
 1. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 2. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 3. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 4. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
 5. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal
 6. Karolína Farská: Dva rozdielne protesty za slobodu
 7. Adam Valček: Neexistujúca kancelária aj termín. Výpovede proti Výbohovi nesedia
 8. Pavol Koprda: Očkovacia lotéria: Čo môže priniesť a kde sú jej úskalia? Pohľad cez dáta, teóriu hier a hazardné hry
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Orava - aktuálne správy

Pozrieme sa aj na našu hádzanársku reprezentáciu a ak by ste zaspali a prebrali sa na zimnom štadióne v Nitre o pár rokov, s nami sa dozviete aké prekvapenie by na vás čakalo.


1 h
Stále platí, že Námestovo získalo doteraz jeden bod doma proti Skalici.

Perličkou zápasu je, že v hľadisku štadióna na Pasienkoch sedelo viac Oravčanov ako fanúšikov domácich.


17 h
Nižná (v modrom) siahala doma na remízu proti Jasenici.

Dlhá siahala doma na víťazstvo, no nestala bez bodu.


22 h
Nové detské ihrisko v Liesku.

Postupne naň pribudnú ďalšie veci na zábavu a odpočinok.


23 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Razie súvisia s drogovou trestnou činnosťou.


19 h

S takýmto prípadom sa ešte nestretli ani dlhoroční železničiari.


19 h

Žena podľa svojich slov chránila dcéru. Mamičku na mieste ošetrili zdravotníci.


16 h

Veľká časť ľudí sa pohoršuje nad nezodpovednosťou kolobežkárov a ich hazardnou jazdou.


17 h

Blogy SME

 1. Roman Vavro: Exkluzívne: O využití 5G sietí ľudskou rečou
 2. Roman Brandšteter: Najväčší exportér ľavicových myšlienok do Česka
 3. Elena Antalová: Sú naši politici rozšafní alebo "rozšafní"?
 4. Jozef Sitko: AD: "Šokujúce slová Dr. Urbánka, ktorý 20 rokov pracoval pre fi Pfizer, Johnson a iné" (25.9.))
 5. Věra Tepličková: Zatiaľ môžem písať lebo chválim
 6. Martin Greguš: GDPR akadémia pre laika - každý deň tento týždeň jeden krok. Dnes: Postup zavádzania a nevyhnutné dokumenty pre súlad s Nariadením GDPR
 7. Jozef Javurek: Rajecké Teplice
 8. Marián Lukáč: Blog č. 38- Kvalita života
 1. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí 25 515
 2. Ján Buocik: Obchvat a nová diaľnica D4/R7 ako dobrá správa? Skôr zlý vtip! Najmä pre Bratislavčanov. 14 284
 3. Marcel Burkert: Šokujúce slová Dr. Urbánka, ktorý 20 rokov pracoval pre fy ako Pfizer, Johnson a iné. 9 743
 4. Lucie Meisnerová: Svadba v polovici života 6 420
 5. Janka Bittó Cigániková: Čo sa to preboha deje v Izraeli? Prestali vakcíny fungovať? 6 010
 6. Radovan Kulín: Kováčik má šťastie, že nevyrábal mastičky z konope 5 663
 7. Stanislav Martinčko: R.Fico sa stal kajúcnikom č.1 !!! 4 965
 8. Peter Chudý: Šesť spôsobov na odstránenie čestného policajta alebo ako to bolo za prezidentovania Tibora Gašpara a likvidačné metódy prehnitého systému dnes. 4 499
 1. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 2. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 3. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 4. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
 5. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal
 6. Karolína Farská: Dva rozdielne protesty za slobodu
 7. Adam Valček: Neexistujúca kancelária aj termín. Výpovede proti Výbohovi nesedia
 8. Pavol Koprda: Očkovacia lotéria: Čo môže priniesť a kde sú jej úskalia? Pohľad cez dáta, teóriu hier a hazardné hry

Už ste čítali?

Skryť Zatvoriť reklamu