Piatok, 22. január, 2021 | Meniny má ZoraKrížovkyKrížovky

Ad. V Námestove odštartovali ojedinelý projekt

(Naša Orava č. 36, 12. septembra 2005) Dojalo nás, ako každý chválil zriadenie nových školských autobusov v Námestovskom okrese. Prekážalo nám, že nikto ani len nespomenul chyby, ktoré sa s tou to novotou objavili.

(Naša Orava
č. 36, 12. septembra 2005)
Dojalo nás, ako každý chválil zriadenie nových školských autobusov v Námestovskom okrese. Prekážalo nám, že nikto ani len nespomenul chyby, ktoré sa s tou to novotou objavili. Možno sú nové autobusy vhodné pre študentov, ktorí študujú v Námestove, ale pre študentov z iných miest a tiež dospelých ľudí sú školské autobusy len ťarchou.
Napríklad: Ešte minulý školský rok mala obec Zubrohlava len jeden autobus, ktorý študentov odviezol do Námestova. Ten im však teraz zrušili a nahradili ho školským autobusom, ktorý ide cez viacero dedín a my sa už do neho akosi nezmestíme. Zaujímavé... Šoféri týchto „super autobusov“ stoja len tam, kde chcú a my stojíme na zastávkach a čakáme, či sa vôbec dnes nejako dopravíme aspoň do Námestova. Ďalšia vec, ktorú nechápeme, je to, prečo školským autobusom cestujú ľudia, ktorí idú do práce. Nie je to náhodou školský autobus? Ako majú cestovať tí, korí sa už neučia a musia ísť do práce? Na to asi vedenie nemyslelo! Takmer od samého založenia školy na Slanickej osade sme mali problémy s cestovaním na vyučovanie. Pre veľké množstvo žiakov bolo a je autobusov málo. Kapacita jedného autobusu by sa mohla porovnať s rekordom. Prečo sa my, študenti Slanickej osady, vozíme ako kopa slamy „krížom krážom“, keď si cestovné hradíme ako ostatní študenti? Aj my chceme výhody zo školských autobusov! Na SAD sme podali žiadosť o posilnenie autobusov, ale ako sa zdá, neuspeli sme.

Skryť Vypnúť reklamu

Ďalší príklad: Ráno ide z Námestova na Slanickú osadu autobus približne o 7.10 h a na Slanickej osade je o 7.20 h. Prečo približne? O rozpise odchodu a príchodu autobusov nikto nevie. Študent čaká na vyučovanie 40 minút úplne zbytočne. Posledný autobus odchádza z Námestova smerom na Slanickú osadu približne o 7.30 h. A to je všetko. Žiakom z tejto školy idú dva školské autobusy. Nie je to trochu primálo? Koľko autobusov ide napríklad ku gymnáziu?
Všetky idú ku gymnáziu
Ak niekto tvrdí, že smerom na Slanickú osadu ide viac autobusov, má pravdu. Tie však pokračujú do Trstenej, Nižnej, Tvrdošína, na Medvedzie. Do týchto autobusov sa však žiaci škôl na Slanickej osade nedostanú!
Takmer z každej obce ide autobus priamo ku Gymnáziu do Námestova, na Slanickú osadu to tak nie je. Prečo? To je otázka pre zodpovedných za tento chaos. Chceme, aby boli linky na Slanickú osadu posilnené, ale tak, aby sme si aj my mohli povedať ako študenti gymnázia, že sme o hodinu dlhšie spali a v škole sme boli desať minút pred začatím vyučovania. To však gymnazistom len úprimne závidíme, napísali nám študenti SOU SD a OA na Slanickej osade.
O stanovisko k problému sme požiadali Tomáša Gálika zo SAD Liptovský Mikuláš, prevádzky dopravy Námestovo:

Skryť Vypnúť reklamu

Nemožno poprieť základnú myšlienku sťažujúcich sa študentov, že systém dopravy žiakov, ktorý tu bol, bol v princípe vyhovujúci pre všetkých. Treba si ale uvedomiť, že ten sa tvoril dlhé roky. Každý rok pri tvorbe cestovných poriadkov sa spoje a nadväznosti dolaďovali, až kým systém vyhovoval všetkým. Keď prišla požiadavka z VÚC, že stredné školy a učilištia budú začínať vyučovanie o 8.00 h, SOU Slanická osada bola prvá, ktorá požiadala o výnimku a začiatok vyučovania si stanovila na 7.45 h. Tak sa aj tvoril systém dopravy, aby sa žiaci dostali pred školu najneskôr 15 až 20 minút pred začiatkom vyučovania. V princípe ide o to, že z koncovej dediny, napr. Oravské Veselé išli v minulosti dva autobusy a viezli žiakov tak do Námestova ako aj na Slanickú osadu či Medvedzie, Nižnú a Trstenú, no tí mimo Námestova museli v Námestove prestupovať. Dnes sa časové nožnice dopravy žiakov otvorili, s tým, že jeden spoj zostal v pôvodnej polohe kvôli cestujúcim na 7.00 h učňom na praxe a ostatným cestujúcim na prípojné spoje v Námestove. Druhý autobus bol posunutý približne o 20 minút tak, aby mohol doviezť žiakov na Slanickú osadu o 7.25 – 7.30 h, Medvedzie 7.40 h a Nižnú 7.45 h. Ďalší autobus sme pridali z koncových obcí približne od 6.50 h do 7.00 h tak, aby bol príchod pred Makytu, gymnázium a strojnícke učilište približne o 7.45 až 7.50 h. Takto boli vytvorené nové cestovné poriadky školských autobusov zo smerov Oravská Lesná, Novoť, Oravské Veselé, Mutné, Hruštín, Oravská Polhora, Sihelné, Rabčice a Klin.

Skryť Vypnúť reklamu

Chaos sa odbúral
Ak sa teda ten istý počet študentov dostal do škôl dvomi autobusmi, dnes sa dovezie tromi. Ďalšou výhodou pre Námestovo je to, že ak v minulosti pre potrebu presunu bol na nástupišti riadny chaos a po nástupišti pobehovali stovky žiakov, dnes sú ich doslova iba desiatky, a to z obcí, kde nie je zatiaľ priamy spoj, napr. Lomná, Beňadovo, Rabčice a pod., čo pomohlo poriadku na nástupišti.
Samozrejme, že pri tvorbe obehov vozidiel sa niektoré spoje museli aj zrušiť, hlavne tie, kde bol predpoklad, že sa žiaci na vyučovanie dopravia, napr. zo Zubrohlavy, Vavrečky, Oravskej Jasenice. Situáciu priebežne monitorujeme, určite si žiaci zo Zubrohlavy v autobuse nesadnú ako v minulosti, ale určite sa do sídla školy autobusom odvezú. Ak je problém vo vodičoch, vieme urobiť nápravu. Nie žeby sme sa vyhýbali komunikácii so študentmi, ale to jednoducho nejde, je ich veľa a preto sa cestovné poriadky upravujú po konzultácii s vedením škôl. Tak sa napríklad v tomto mesiaci uskutočnili stretnutia so zástupcami Strojníckeho učilištia v Námestove, školami na Slanickej osade, na Medvedzí a v Nižnej, kde sme sa snažili nájsť riešenia v určitých bodoch.

Pocestujú bez dospelých
Školské spoje označené v cestovnom poriadku znamienkom „C“ sú spoje, kde sme zatiaľ povolili aj prepravu ostatných cestujúcich mimo žiakov škôl. V budúcnosti sa počíta s vylúčením verejnosti z týchto spojov. Nedá sa to urobiť naraz a drastickým spôsobom, preto aj tieto spoje boli označené tabuľami „školský autobus“, aby si ľudia postupne uvedomovali, na čo sú autobusy určené. V autobusových spojoch označených v cestovnom poriadku „ŠA“ – školský autobus, ktoré premávajú z koncových obcí do Námestova, je doprava ostatných cestujúcich vylúčená.
V Námestove je od 07.10 h do 07.40 h určený autobus na odvoz prestupujúcich žiakov na Slanickú osadu, ktorý ich odváža na dvakrát, v prípade potreby je tu ešte jeden autobus, odchádzajúci z Námestova približne o 7.30 h, ktorý príde z Oravskej Jasenice. Náš monitoring preukázal, že to postačuje. Je skutočne pravda, že výhodou tohto systému dopravy je, že žiaci z dolín, kde autobusy idú na Medvedzie štyrikrát a na Nižnú trikrát, už nemusia, ako to bolo v minulosti, prestupovať v Námestove na Slanickú osadu, ale zostanú v autobusoch a vystúpia priamo pred školu.

Trpezlivosť a – peniaze
V žiadnom prípade nemôžem súhlasiť s tým, že ide o ignoráciu študentov zo strany SAD. Od žiakov sme doteraz nedostali žiadnu sťažnosť ani pripomienky. Komunikujeme s vedením školy, a myslím si, že úspešne. Výsledkom toho je fakt, že SAD pridalo na prepravu žiakov autobus o 19.40 h zo Slanickej osady do Tvrdošína a Námestova, čo v minulosti bolo len snom.
A už celkom na záver: Pilotný projekt školských autobusov netreba zatracovať. Je pravda, že sa pomohlo hlavne školám v Námestove, no myšlienku treba ďalej rozvíjať. Určite to chce čas i peniaze“ uviedol na záver svojej argumentácie Tomáš Gálik.

Riešenie na VÚC
Za projekt školských autobusov zodpovedá odbor dopravy Žilinského samosprávneho kraja. O možnostiach riešenia problémov študentov zo Slanickej osady hovorí vedúci odboru Daniel Škerda: „Ide o úplne nový projekt, na Slovensku jedinečný. To znamená, že sú s ním spojené aj viaceré problémy. No my sme tu na to, aby sme ich riešili. Študenti mali sťažnosť adresovať v prvom rade nám a my spolu s SAD Liptovský Mikuláš v rámci možností budeme hľadať riešenie. Je aj v našom záujme, aby sa tento pilotný projekt osvedčil, pretože zatiaľ sa realizuje v jednom regióne, no v budúcnosti by mohol pomôcť preťaženej doprave aj v iných regiónoch, a nielen v Žilinskom kraji. Háčik je aj v tom, že nie všetci riaditelia stredných škôl spolupracujú. Nezosúladili s ostatnými školami začiatok vyučovania alebo nútia študentov chodiť na tzv. nulté hodiny, ktoré školskými autobusmi nemôžu stíhať. Rovnako treba „vychytať“ prípoje školských autobusov z Námestova na autobusy do iných okresov, napríklad do Dolného Kubína či Nižnej a Trstenej v Tvrdošínskom okrese. Ale to sa dá len vtedy, ak o nich budeme vedieť. Preto apelujem na starostov obcí, iste sa stretajú so sťažnosťami, na rodičov: Dajte nám vedieť o vzniknutých problémoch priamo na odbor dopravy ŽSK. Nikdy nezaškodí ani to, ak svoju písomnú sťažnosť preverí sťažovateľ aj telefonicky.“ (mp)

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 2. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 3. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 4. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 5. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 6. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 7. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 8. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 9. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 10. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 1. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 2. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 3. Hygge ako životný štýl
 4. Vynašli sme sa aj v čase korony. 3D showroom očaril klientov.
 5. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 6. Prokrastinujete? 5 overených tipov, ako nestratiť radosť z práce
 7. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 8. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 9. Pandémia presúva zákazníkov do online priestoru
 10. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 33 868
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 32 865
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 13 870
 4. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 10 204
 5. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 10 172
 6. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 598
 7. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 931
 8. Ohlúpli sme počas Covid roka? 6 657
 9. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 609
 10. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom? 4 600
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Orava - aktuálne správy

Jedno srdce je v centre mesta.

Ich obsah pomôže aj ľuďom v núdzi.

18 h
Michal Suroviak začal s maratónmi vo veku 45 rokov.

Prvý maratón chcel odbehnúť v Košiciach a študentský sen si aj splnil.

20. jan
Takéto krásne ceny čakajú na najlepších bežcoch.

Oravská bežecká liga už tvorí nový kalendár.

17 h
Novinka v Oravskej Lesnej pomáha v orientácii.

Orientáciu v dedine zlepšili informačné tabule.

20. jan

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Hudečková je hlavnou odborníčkou na epidemiológiu ministerstva zdravotníctva.

17 h

Nahnevaní bežkári sa už obrátili listom aj na vedenie obce Králiky, aby začalo konať.

16 h

Muža našli už bez známok života.

22 h

Prírodná pamiatka očarí v každom ročnom období.

20. jan

Už ste čítali?