Prečo? Ich počet totiž nedosahuje ani predpísaných 15! Ani veriť sa nikomu nechce, že v niekdajšom okresnom mestečku Bobrov sa v roku 1996 narodilo takmer o polovicu detí menej, než po iné roky. A tak je terajších tretiakov iba 13.
„O výnimku na otvorenie triedy pre tento ročník detí musíme žiadať každý rok,“ potvrdila nám riaditeľka školy Anna Bucová. „Zastupiteľstvo je v tejto záležitosti ústretové, uvidíme, či to tak bude aj pri prechode detí na druhý stupeň. Predsa len – ide aj o finančné prostriedky. Aj keď 13 žiakov v triede je ideálny počet pre výučbu jazykov, kde sa triedy delia zvyčajne na skupiny. Rovnako je to aj s hodinami informatiky, počas ktorých by malo byť v jednej skupine najviac 12 detí. Okrem toho – s odchodom triedy by musel odísť aj jeden učiteľ a s tým by sme na druhom stupni už mohli mať veľký problém.“
ZŠ v Bobrove navštevuje dnes 191 žiakov. „Naša perspektíva nie je ružová, s výhľadom do roku 2012 by malo do našej školy chodiť už len 160 detí. Populačný vývoj v obci je alarmujúci aj napriek tomu, že sa sem začínajú sťahovať rodiny z iných končín regiónu, ktorí kupujú neobývané rodinné domy. Ak by však obec mala k dispozícii nájomné byty, verím, že by sa príliv nových obyvateľov, hlavne mladých rodín s deťmi, zvýšil. Aj vzhľadom na stabilizáciu kvalifikovaných učiteľov by boli byty veľkým prínosom, hádam v každej obci má riaditeľ problém získať predovšetkým kvalitného jazykára. A čo iné by sme mu mohli ponúknuť ako motiváciu, ak nie byt?“
Vzhľadom na financovanie školstva prostredníctvom normatívov, kde sú zatiaľ školy do 250 žiakov zvýhodnené, sa bobrovská škola postupne mení k lepšiemu. V priebehu dvoch rokov tu obec preinvestovala takmer 600 000 Sk, pričom prvoradá bola výmena starých drevených okien za plastové, čím sa výrazne znížila energetická náročnosť budovy. V súčasnosti prebieha príprava na rekonštrukciu toaliet, ktoré sú už dlhšie v havarijnom stave. Rekonštrukcia si vyžiada takmer štvrť milióna, z čoho štvrtinou prispeje Krajsý školský úrad v Žiline.
Zaujímavosťou bobrovskej školy je účasť detí v humanitárnych akciách nadácie Človek v ohrození. Ako jediná škola na Bielej Orave sa jej zúčastňujú pravidelne a tak ako v roku 2004, aj v roku 2005 boli vyhodnotení ako 4. najlepšia škola na Slovensku. Deti sa v rámci týchto akcií zoznamujú s dianím a životom v krajinách ako Sudán či Afganistan, učia sa empatii a snažia sa pomôcť: vyrábajú najrôznejšie predmety, ktoré predajú na burze a výťažok posielajú na humanitárne zbierky. Toho roku sa pri odovzdávaní ceny deti stretli napríklad s Ibim Maigom, Katkou Koščovou a inými zaujímavými osobnosťami. Do projektu sa spolu s deťmi zapájajú aj rodičia, čo si riaditeľka Anna Bucová veľmi cení. „Len ma mrzí, že iniciatíva musí vždy vychádzať zo školy, veľmi by sme privítali, keby nám rodičia sami občas ponúkli organizačnú pomoc, mnohí z nich sú veľmi šikovní.“