Podľa slov výskumného pracovníka Daniela Šimalu ide len o okrajovú záležitosť výskumu, kvôli nedostatku stanovíšť, kde by mohli kľukvu pestovať, skúmať a porovnávať.
„Máme políčka na špecifických pôdach so sťaženým prístupom. Keďže nie je možné rozšíriť ich výmeru kvôli nevysporiadanému pôdnemu fondu a dosť vysokým investičným nákladom na založenie plantáží, nemôžeme výskum robiť vo väčšej miere,“ hovorí. D. Šimala. Päťročné skúsenosti pracovníkov výskumnej stanice potvrdili možnosť pestovania kľukvy aj v našich podmienkach a zistili, že vhodné sú najmä skoré odrody. Úrodnosť na mladých porastoch sa pohybuje od 1 kg do 1,5 kg z m2, čo je v prepočte 10 – 15 ton na hektár.
Brusnica veľkoplodá, nazývaná aj americká, sa pestuje najviac v USA. Je to druh podobný našej brusnici močiarnej, vyskytujúcej sa na oravských rašeliniskách aj s podobnými účinkami na ľudský organizmus. Pôsobí proti zápalom močového ústrojenstva, reumatizmu, posilňuje obranyschopnosť organizmu a pri užívaní antibiotík zvyšuje ich účinok. V Európe sa vyskytuje kľukva močiarna, ktorá má menšie plody ako americká a jej úrodnosť je podstatne nižšia. Na najväčšej výmere sa pestuje v pobaltských krajinách, najmä v Bielorusku na cca 60 hektároch.
„V USA je zber kľukvy turistickou atrakciou, pretože je charakteristický tým, že sa zbiera „ na mokro,“ vysvetľuje D. Šimala. Kľukva sa pestuje v akýchsi „bazénoch“ s vyvýšenými valmi, do ktorých sa v čase zberu napúšťa voda. Najskôr sa plody vibračnými mechanizmami otrasú, potom sa do bazénu napustí voda a keďže sú plody ľahšie, vyplávajú na povrch a takto sa dopravujú k jeho vyústeniu. Zbierajú sa tak, pretože mechanizmy majú sťažený prístup na bažinaté polia. Úroda sa pohybuje okolo 1,5 – 2,5 kg/m2. Kľukva je vhodná na výrobu džúsov, džemov a brusnicových omáčok. K nám sa dováža toto ovocie z USA a predáva sa v obchodnej sieti.
Možnosť zakúpenia sadeníc v Krivej je len v obmedzenej miere, ale na menšie zákazky dokážu pracovníci výskumnej stanice reagovať.
Autor: ač