Do súťaže, ktorej uzávierka bola 15. septembra a o ktorej sme čitateľov informovali, mali občania možnosť nominovať svojich kandidátov v kategórii Priateľský a Nepriateľský čin roka. Nomináciu v kategórii Priateľský čin roka poslala aj naša redakcia. Týkala sa reakcie vedúcej služobného úradu Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Eleny Krausovej na naše otázky ohľadne problému vdovy, ktorej manžel zomrel náhle na stavbách v zahraničí a pre niekoľko neodpracovaných dní do povinných 5 rokov údajne nemala nárok na vdovský a jej traja synovia na sirotské dôchodky. O probléme sme informovali aj našich čitateľov. Pracovný tím okolo Eleny Krausovej na ministerstve nielenže promptne reagoval na naše otázky ohľadne nastolenej problematiky, ale vyvinul iniciatívu, ktorej výsledkom bolo doplatenie čiastok na dôchodkoch pre vdovu a jej troch synov a vybavenie potrebných dokladov pre pravidelné zasielanie dôchodkov. Nominácia našej redakcie v súťaži INFOčin v kategórii Priateľský čin roka sa umiestnila na šiestom mieste. Ako nás informovala Viktória Mlynarčíková z Nadácie otvorenej spoločnosti, porotcovia veľmi kvitovali prístup Eleny Krausovej.
Prvé miesto v kategórii Priateľský čin roka patrí Obci Semerovo, starostovi Imrichovi Hrabovskému a kolektívu – za príkladné informovanie o činnosti obce rôznymi možnými kanálmi, ktoré sú ľahko prístupné všetkým občanom. Druhé miesto získalo Ministerstvo spravodlivosti SR, minister Daniel Lipšic (vlani víťaz tejto kategórie) – za novelu zákona o obecnom zriadení a zákona o samosprávnych krajoch, ktorou zabezpečilo, aby rokovania zastupiteľstiev obcí, miest a vyšších územných celkov o schvaľovaní odmien funkcionárom už nemohli byť utajené, tak ako sa to stávalo v minulosti. Tretie miesto patrí Miroslavovi Kollárovi z Rady STV – za výrazné stransparentnenie činnosti Rady STV zavedením online zvukových prenosov zo zasadnutia Rady.
Výhercovia v kategórii Nepriateľský čin roka:
Prvé miesto patrí Primátorovi mesta Žilina (podobne ako vlani) – za neustále nerešpektovanie infozákona, za čo mu udelil pokuty aj Obvodný úrad v Žiline. Na 2. mieste skončil starosta obce Brunovce – za dlhodobé a pretrvávajúce ignorovanie zákona napriek niekoľkým súdnym rozhodnutiam v neprospech obce. Tretie miesto patrí Ministerstvu hospodárstva pod vedením bývalého ministra – za ignorovanie uznesenia vlády, uznesenia NR SR a rozsudku Najvyššieho súdu SR tým, že si stále „nenašlo čas“, aby prešlo v minulosti utajované materiály, týkajúce sa udelených investičných stimulov a posúdilo, čo z nich môže a čo nemôže byť sprístupnené.
Na vyhlásení víťazov INFOčin-u bola spustená web stránka www.infocin.sk, kde budú môcť aj občania Oravy celoročne, nie iba počas jedného mesiaca ako to bolo doteraz, posielať svoje nominácie, a najmä využívať zákon o slobodnom prístupe k informáciám. Na web stránke nájdete aj príklady žiadostí o nominácie.
Autor: lá