O čo vlastne ide? Projekt Nočné havrany k nám prišiel zo Škandinávie, kde žne úspechy už niekoľko rokov. V Nórsku sa vďaka nemu znížila kriminalita až o 50%. Nočné havrany v sebe spájajú prvky bezpečnosti a vzdelávania. Pomáhajú riešiť situáciu rodičov, ktorí sa boja o svoje dospievajúce deti mládež, ktorá sa kvôli svojej ľahkovážnosti častokrát dostáva do problémov. Spočívajú hlavne vo víkendovom hliadkovaní skupiniek dospelých ľudí - dobrovoľníkov - na miestach, kde sa vo väčšom počte sústreďuje mládež, ako sú diskotéky, koncerty a podobne. Hliadky všetkých pozorne sledujú a v prípade vážnych problémov okamžite privolajú profesionálnu pomoc – mestskú políciu, prípadne zdravotnú službu. Povinnou výbavou každého „havrana“ sa preto stáva mobilný telefón, špeciálna reflexná vesta, viditeľne označená logom a lekárnička.
Severský projekt rozbiehajú viaceré mestá na Slovensku, počnúc Bratislavou. Ešte v závere minulého školského roka ho iniciovala mestská polícia aj v Dolnom Kubíne. Neúspešne. „Naším zámerom bolo osloviť rodičov ešte pred prázdninami. Práve počas nich je v uliciach najviac mladých ľudí a vtedy sa častejšie stretávame aj s prejavmi kriminality a vandalizmu. Rozposlali sme pozvánky na besedu po školách, do mestskej televízie i novín. Nikto však neprejavil záujem,“ povedal pre My Naša Orava náčelník mestskej polície v Dolnom Kubíne Leonard Bobček. Podľa členky predstavenstva občianskeho združenia Nočné havrany v Bratislave Gabriely Fukerovej nebolo spustenia projektu pred prázdninami načasované najvhodnejšie. „Ľudia sa v tom období zaoberajú úplne inými problémami. Plánujú si dovolenky a chcú si oddýchnuť od starostí všedných dní.“
Dolnokubínska mestská polícia sa však nevzdala. O výhodách a potrebe Nočných havranov chce rodičov oboznamovať priamo v školách na rodičovských stretnutiach. Pomôcť by jej pri tom mala i celoslovenská kampaň, ktorú plánuje spomínané občianske združenie odštartovať do konca tohto roku. Projekt bude na Slovensku zastrešovať poisťovňa s celoslovenskou pôsobnosťou. „Boli by sme radi, keby sa myšlienka Nočných havranov na Slovensku ujala a zapojilo sa do nej čo najviac dobrovoľníkov. Treba si uvedomiť, že prispeje nielen k bezpečnosti našich detí, ale v neposlednom rade aj ochrane majetku miest a obcí. Dúfam, že na Orave prejavia záujem o Nočné havrany okrem Dolného Kubína i ďalší,“ vyjadrila svoje želanie Gabriela Fukerová.