Citadela hradu sa 1. októbra stala dôstojným miestom medzinárodného projektu nazvaného Prekonávanie prekážok umením. Zorganizovali ho tri združenia zo Slovenska, Poľska a Ukrajiny. Program začal konferenciou s názvom My Slovania o jednote z perspektívy, ktorej sa zúčastnil aj prvý tajomník ukrajinskej ambasády Domitrij Konyšev, Angelika Fogašová, vedúca odboru kultúry Žilinského samosprávneho kraja, prednosta okresu i starosta poľského mesta Myšlenice. „Medzi predstaviteľmi troch národností sa skloňovala kultúrna spolupráca a kultúrna politika z hľadiska minulosti, prítomnosti a budúcnosti,“ povedal nám Boris Banas, predseda Občianskeho združenia diveRzita.
Výstavu 8. medzinárodného umeleckého workshopu otvoril Vladimír Lofaj, organizátor a autor myšlienky zorganizovať toto podujatie na Oravskom hrade. Viac ako sto diel autorov z Poľska, Ukrajiny, Japonska, Ameriky, Nemecka, Francúzska, Anglicka, Mexika, Ruska a Slovenska zaujalo svojou rozmanitosťou, výberom tém i spracovaním. Návštevníci hradu nájdu v tejto pestrej plejáde aj 10 oravských výtvarníkov, diela študentov a pedagógov Výtvarnej fakulty Univerzity M. Bella v Banskej Bystrici.
Na motívy historických kostýmov vytvorili študenti Školy úžitkového výtvarníctva v Ružomberku kolekciu kostýmov. V módnej prehliadke ju predviedli študentky tejto školy.
Koncert Pauliny Bisztyga z Poľska a premietanie ukrajinských animovaných filmov zakončilo oficiálnu časť podujatia.
„Sme radi, že sme mohli pripraviť toto podujatie. S výtvarníkmi, ktorí prišli dnes na hrad, sa poznáme z workshpov organizovaných v poľskom meste Myšlenice. Ich občianske združenie si vytýčilo za cieľ svojho snaženia propagáciu všestranného rozvoja umenia so zámerom osloviť viacero komunít. Podobné ciele si kladie i OZ Mladé talenty z Ukrajiny a naše OZ diveRzita. Pripravovať medzinárodné workshopy, výstavy, festivaly a ďalšie aktivity je cesta k vzájomnému poznaniu a rozvoju tvorivosti,“ dodal Vladimír Lofaj. Výstava potrvá do konca októbra.