Futbalisti Námestova prelomili smolu a zaslúžene vyhrali

Konečné víťazstvo oravského štvrtoligistu priniesla posledná septembrová nedeľa. Futbalisti Námestova doteraz predvádzali výborné výkony, ktoré však nevedeli pretaviť do gólového efektu.

Podarilo sa im to v Belej, kde tromi gólmi Juraja Simana zabodovali naplno. Ostatní štvtoligisti podľa očakávania prehrali a ich situácia začína byť veľmi zlá. Prvé zaváhanie si pripísala Oravská Jasenica. Pri pohľade na výsledky V. ligy nie je veľa dôvodov k radosti. Veď zo zástupcov Oravy bodoval len Podbiel po domácej remíze s Dúbravou.

ŽK: Stašiniak, Habľák, Habiňák
Zostava hostí: Kormaňák, Siman, Stašiniak, L. Polťák, Macko, Habiňák (89. M. Kormaňák), Kucek, Kovalíček, Jašica, Habľák, Adamec
Súper z Turca ťahal v tomto stretnutí jednoznačne za kratší koniec. V aktuálnej tabuľke nazbieral dvanásť bodov, čo je o polovicu viac, ako hráči z Oravy. Na ihrisku to však vyzeralo celkom opačne. Hrdinom zápasu sa stal Juraj Siman, autor troch gólových zápisov. V 20. min vybojoval v strede ihrisku loptu Macko, posunul ju Kovalíčkovi, ktorý nezištne uvoľnil Simana a ten skóroval prvýkrát. Námestovčania si túto akciu zopakovali v 36. min a vyhrávajú dvojgólovým rozdielom. O dve minúty sa však skóre zmenilo, chybná rozohrávka v obrane stála Námestovo zníženie na 1:2. Obraz hry sa v druhom polčase nezmenil a hostia naďalej udávali tón. V 63. min Kucek uvoľnil do brejku Simana a ten už vedel, čo s loptou. V týchto fázach sa domáci ešte snažili o útočenie, čo bola voda na mlyn Oravcom. Tí si vypracovali ešte niekoľko dobrých šancí, no výsledok už zostal nezmenený. Dušan Krnáč st.

Martin – Nižná 1:0 (1:0)
ŽK: Kubolek, Marton
Divákov: 300
Zostava: Maroš Brčák, S. Klokočík, Marek Kuboš, Michal Kuboš, D. Rošťák, J. Kubolek, R. Šeling, V. Pánik, P. Kurčinka, P. Marton, A. Brčák
Stretnutie Nižnej v Martine možno charakterizovať ako ďalšiu stratu cenných bodov pre Nižnú. V príjemnom prostredí za objektívneho hodnotenia zo strany rozhodcov nezačali hostia najlepšie. Nevyvinuli si takmer žiadny tlak. Na koňa tak posadili hostí. Tí si už po dvadsiatich minútach vytvorili prvé dve šance. Druhá skončila úspechom, ktorý po centri z pravej strany otvára skóre – 1:0. Na opačnej strane kontrujú hostia z Nižnej. Šance Šelinga a Martona však gól nepriniesli. V prvom polčase mali ešte jednu šancu domáci. Ich strieľaný center do šestnástky však nenašiel svojho adresáta. Do druhého polčasu nastúpili hostia ako vymenení. Zlepšili pohyb i hru, prevzali aj iniciatívu. Už v úvode si vytvorili čisté šance. Prvú už mali v 53. min. Po akcii Brčáka však strieľaný center Pánik nedočiahol. O pár minút sa do šance dostal Kubolek. Jeho strela z hranice šestnástky však v sieti neskončila. Nižnú Martin v druhom dejstve nemohol vôbec zastaviť. Do hosťujúcej šestnástky sa dostal iba dvakrát, keď Nižňania stavili všetky sily na útok a hrali vabank. V bráne ich však spoľahlivo podržal Maroš Brčák. Do konca zápasu sa teda výsledok už nezmenil. Tri body zostali v Martine, hostia z Nižnej cestovali domov naprázdno.
Ján Kuva

Lietavská Lúčka
– Tvrdošín 5:1
Gól za hostí: Ženčuch
ŽK hostia: Baláš, Kripel, Martini
ČK za hostí: Brienik, Horňák
Zostava hostí: Kazík, Nemček, Horňák, Hradský, Ženčuch, Palider, Baláž, Brienik, Krivda, Michna, Martini
Po neúspechoch v predchádzajúcich zápasoch chcelo družstvo Tvrdošína získať aspoň jeden bod, aj keď nastúpilo proti vedúcemu kolektívu 4 ligy. Ako vyhlásili tvrdošínski hráči, rozhodca bol zjavne proti nim zaujatý. Podľa ich vyhlásenia boli neprávom vylúčení dvaja hráči a aj penalta v 20. min mala byť vymyslená. Po nej hosťujúci hráči zjavne upustili od hry, čoho následkom boli ďalšie góly. Takže možno aj kvôli rozhodcovi sa Tvrdošínu opäť nepodarilo získať ani bod. (mm)

Ostatné výsledky IV. ligy:
Oščadnica - Rudinská 0:1 (0:0), Žilina B - Stráňavy 10:1 (3:0), Valča - Trebostovo 2:0 (1:0), Turčianska Štiavnička - Krásno 0:0

ČK: Greguška
Zostava: Okál, Kubačka, Olbert, Greguška, P. Sučák, Chomistek, R. Sučák, J. Sučák, Janík, Puškáš, Katreniak (Gejdoš)
Veličná nastúpila na horúcu pôdu Závažnej Poruby, ktorá je ašpirantom na postup. Už v 4. min domáci hostí pritlačili, no ich strela išla nad bránku. V 8. min kopali hostia priamy kop Pavlom Sučákom, no trafili len do brankára. O dve minúty opäť Pavol Sučák zahrával trestný kop, no trafil len spojnicu žrde a brvna. V 15. min sa domáci ocitli po úniku sami pred Okálom, no nedali. V 19. min ušiel Puškáš, ale trestuhodne zahodil. Po polhodine hry po priamom kope Puškáš netrafil loptu. Vzápätí na to domáci triafali do rohu Okálovej bránky, no ten zachránil. V 38. min sa však Liptáci ujali vedenia po hrubej chybe hosťujúcej obrany. V II. polčase už v 50. min strelili Liptáci svoj druhý gól. O minútu neskôr kopali pokutový kop, ktorý premenili a bolo 3:0. V 57. min Greguška po druhej žltej karte inkasoval červenú a musel z ihriska. V 63. min po centri trafil Puškáš brvno. Hneď nato sa nepresadil ani Pavol Sučák, keď trafil tyčku. Oravci v II. polčase hrou sklamali, no chýbalo im aj kúsok šťastia. (jáš)

Lisková – Or. Jasenica
2:0 (1:0)
Zostava: Peter Čiernik ml. – M. Čiernik, V. Madleňák, Feranec, Kaprálik, Mario Madleňák, Matúš Madleňák, Škombár, Graňák, Peter Čiernik st., striedali: Pavol Čiernik, Kovál, Zbinek
ŽK: M. Čiernik, Mario Madleňák, Feranec.
Líder tabuľky cestoval na Liptov s cieľom bodovať. Od úvodu sa hralo vyrovnané stretnutie a akcie sa striedali na obidvoch stranách. Lepšiu efektivitu v prvom polčase predviedli domáci hráči a v 20. minúte sa dostávajú do vedenia. V druhom polčase sa hráči Oravskej Jasenice snažili vyrovnať, ale v 63. minúte ich snahu zastavila konštrukcia bránky. V 74. minúte domáci definitívne rozhodujú stretnutie a zvyšujú na 2:0. Do konca zápasu domáci kontrolovali výsledok a uštedrili tak lídrovi V. ligy prvú prehru v sezóne. Hostia sa však za predvedený výkon nemusia hanbiť, chýbalo im potrebné športové šťastie. (pč)

Podbiel – Dúbrava 1:1 (1:0)
Gól domácich: Pavčo
ŽK: Petričko, Opatera.
Zostava: Záhora, J. Mintál, Opatera, Petričko, Drbiak, Baláž, Pavčo, Batuna, Kubášek, Zrnčík, Guliga, striedali: Minarech, Konfala.
Divákov: 170
Od úvodných minút prevzali iniciatívu hostia, ktorí si vytvorili šance, no z tých neskórovali. Od 10. min bola hra vyrovnaná, Podbielčania sa osmelili a začali útočiť. V 20. min prišiel dlhý center z pravej strany od Juraja Mintála na Pavča, ktorý si v šestnástke loptu spracoval, bol však faulovaný. Rozhodca nariadil pokutový kop, ktorý sám Pavčo premenil – 1:0. Po tomto momente sa hra odvíjala na obidvoch stranách a šance mali oba kolektívy. Po zmene strán domáci Podbiel vyrukoval s taktikou vsietiť ešte jeden gól a zbytočne sa tak neznervóznil a smola sa na ich kopačky lepila čoraz viac. Domáci sa hnali do útoku, no popri tom zabúdali na obranu. Skórovať mohol Zrnčík, striedajúci Konfala, či Pavčo. Gól však nepadol. Naopak v 75. min prišiel zákonitý trest v podobe vyrovnávajúceho gólu z hosťujúcej strany. Napriek inkasovanému gólu treba v zápase pochváliť brankára Záhoru, ktorý veľmi dobre zachytal. Do konca zápasu sa už nič mimoriadne nestalo. Za zmienku však stojí ešte hlavička Batunu a priamy kop Kubášeka, ktoré tesne minuli rohy hosťujúcej bránky. Remíza bola zaslúžená. Ani jedno mužstvo si nezaslúžilo vyhrať. (dpe)

Žaškov – Bešeňová 1:4 (1:2)
Gól domácich: Kaplánek
ŽK: Bajči
ČK: Bugáň
Zostava: Buzák, Bugáň, Bajči, Lopeň, Bakoš, Mikuš, Farko, Kaplánek, Strapec, Václavík, Gallo
Striedali: Surový, Kubačka
Divákov: 280
Domáci začali zápas zakríknuto. Prvú šancu mala Bešeňová, ale v 5. min sa k prieniku odhodlal Kaplánek a z uhla otvoril skóre. Hostia však vzápätí Gerekom vyrovnali. Domácich to ako keby zrazilo, čo hráči Bešeňovej využívali. Postupne sa hra presunula do stredu ihriska, no Liptáci sa stále snažili o prečíslovanie. Na druhej strane Václavík len málo dôrazne zakončoval. V 37. min hosťujúci obranca Protuš prestrelil brankára Buzáka a bolo 1:2. Žaškovčania mali ešte šancu, no trafili len do tyče. V 2. polčase pokračovala smola Žaškovčanov. Strelu Kaplánka vyrazil brankár na roh. Domáci súpera zatlačili, no ten sa úspešne bránil. V 62. min opäť strela domácich, ktorú zastavilo brvno a z protiútoku sa prezentovali hostia - bolo 1:3. V 70. min prehrávali Žaškovčania už 1:4. Smola domácich pokračovala aj naďalej, ich strely končili vedľa bránky. Ešte k tomu bol v 85. min vylúčený Bugáň a Žaškovčania tak dohrávali o desiatich. Pavol Ľorko

Ostatné výsledky V. ligy:
Ludrová - Palúdzka 3:3 (1:2), Liptovský Hrádok - Sučany 2:3 (1:1), Dražkovce - Liptovská Štiavnica 0:1 (0:1)