Ďalšie derby v prospech Oravskej Jasenice

Ani ostatná nedeľa nepriniesla zmenu v podaní oravských ligových mužstiev. Nedarilo sa štvrtoligovým zástupcom, z ktorých len Námestovo získalo jeden bod. Na vlastnej pôde prehrala Nižná, narazila však ne veľmi zdatného súpera.

Veľký otáznik visí nad Tvrdošínom, ktorý na prvé víťazstvo stále iba čaká. V piatej lige bolo na programe ďalšie oravské derby, z ktorého vzišla víťazne Oravská Jasenica. Ako dobré výsledky možno označiť aj remízy Žaškova a Veličnej na ihriskách súperov.

ŽK: Medvecký, Brienik, Capko, Kliment
Zostava domácich: Korbeľ – Hradský, Krivda, Horňák, Martini, Bednár, Baláž, Medvecký, Novák, Capko, Brienik, striedali: Kliment, Palider
Tvrdošínski futbalisti nastúpili na domácej pôde a diváci neočakávali nič iné, než prvé jesenné víťazstvo. Ako prví ohrozili aj bránu hostí. V strede ihriska sa pekne uvoľnil Capko, prihrávka mu však nevyšla. Vzápätí obranca Štiavničky urobil veľkú chybu, ale Bednár ju nepotrestal, hoci mohol. To bola jediná šanca v prvých 25 minútach zápasu, umrznutých divákov nepotešili hráči žiadnou peknou akciou. V 36. min sa opäť „rozhýbal“ Capko, pekne unikal po pravej strane, našiel Nováka, no jeho strela minula bránu. To bola zároveň aj posledná šanca 1. polčasu. V druhom polčase vyskúšal Capko brankárovu pozornosť strelou z 25 m. V ďalšom priebehu sa hra odvíjala prevažne v strede ihriska a mužstvá si nedokázali vypracovať gólové šance. V 62. min sa v šestnástke ocitol sám Horňák, ale jeho volej mieril vysoko nad. Šanca Baláža tiež volala po góle, no v koncovej fáze lopta letí príliš vysoko. Hostia hrozili len ojedinelými protiútokmi. Tie buď skončili na obrane, alebo mierili nepresne. Mužstvá predviedli v chladnom počasí nudný futbal bez vážnejších gólových šancí. A tak je remíza spravodlivá. (tf)

Nižná – Žilina B 1:3 (0:2)
Góly: Marton
ŽK: Michal Kuboš
Zostava domácich: Marián Brčák – Klokočík, Michal Kuboš, Rošťák, Žák, Kurčinka, Marek Kuboš, Pánik, Andrej Brčák, Šeling, Marton, striedali: Orčo, Kubolek
Domáci nastúpili proti rezerve Žiliny bez rešpektu a na začiatku mali náznaky šancí Marton a Brčák. Vedenia sa však ujali hostia, keď po rohu a zlom odkope Rošťáka otvoril skóre Gavarič. Nižňania odpovedali na gól závarom v šestnástke hostí, ale strela Kuboša išla vedľa brány. Šancu malo mužstvo Nižnej aj v 14. min, keď založil pekný protiútok Marton: v šestnástke priťukol Šelingovi a jeho bombu Kuciak s námahou vyráža nad bránu. Rezerva Žiliny hrala kombinačný futbal, ale domáce mužstvo ich eliminovalo bojovnosťou. A tak sa Žilinčania dostávali iba po šestnástku domácich. Skóre sa mohlo meniť v 39. min, keď sa po rohu dostal k odrazenej lopte Marton, no Kuciak jeho strelu končekmi prstov vyráža na roh. Hneď nato sa potvrdilo známe pravidlo nedáš-dostaneš. Pánik zle zahral priamy kop, hostia založili rýchly protiútok, obrana ustupovala a Belák nekompromisnou bombou spoza šestnástky nedal brankárovi šancu. Po obrátke začali lepšie domáci, ale strely Rošťáka a Brčáka sa neujali. V 49. min mala Nižná veľkú šancu, z pravej strany zacentroval Brčák, ale v päťke nedočiahol na loptu. Strelu Minarčíka v 55. min zastavilo brvno Brčákovej brány. Nižná aj naďalej bojovala a hrala rovnocennú partiu, aj keď hostia boli futbalovejší. Priamy kop Klokočíka našiel Orča, jeho hlavička však ide mimo brány. Rezerva Žiliny v 76. min pekne zakombinovala a po najkrajšej akcii v zápase zvýšila na 0:3. Domáci aj po tomto góle hrali dopredu, čo sa im nakoniec vyplatilo. Agilne hrajúci Kurčinka vybojoval loptu, posunul ju na Martona, ten z prvej našiel na pravej strane nikým nekrytého Brčáka, a hoci jeho strela skončila na tyčke hostí, odrazenú loptu poslal nakoniec do brány Marton a čestným úspechom znížil na konečných 1:3. Za výkon proti spolovice prvoligovej Žiline B sa domáci nemusia hanbiť, boli jej viac ako vyrovnaným súperom. E. Dedinský

Námestovo – Valča 2:2 (1:1)
Góly: vlastný, Kucek – Václavík (11m), vlastný
ŽK: Kormaňák
Zostava: Adamčík - Siman, Stašiniak, Kormaňák, Macko, Habiňák, Kucek, Gerek, Jašica, Hablák, Adamec, striedali: Polťák, Kovalíček, Žuffa
V Námestove sa hralo počas celého zápasu na jednej polovici. Hostia vôbec nepotvrdili svoje tabuľkové postavenie. Už v 6. minúte však udreli hostia, keď fauloval v šestnástke Kormaňák a Václavík pokutový kop bezpečne premenil. Domáci behali, snažili sa, avšak nebolo im dopriate vyrovnať. Strely Stašiniaka, Gereka, Habláka a Adamca priam volali po góle. Snaha o vyrovnanie sa Námestovčanom vyplatila v 45. minúte, keď si hostia strelili vlastný gól. V II. polčase sa pokračovalo v hre s prvého dejstva. V 55. minúte po centri Macka sa hlavou presadil Kucek. V 59. minúte sa však Valči podarilo vyrovnať, keď si aj Námestovčania strelili vlastný gól. V 64. minúte mal veľkú šancu Stašiniak, ale hlavou minul. V 86. minúte rozhodca neodpískal jednoznačnú jedenástku, keď hosťujúci obranca zahral v pokutovom území rukou. Nebyť chýb rozhodcov a domácej obrany, Námestovo si mohlo pripísať tri body. D. Krnáč ml.

Ostatné výsledky IV. ligy:
Lietavská Lúčka - Oščadnica 1:0 (0:0), Krásno - Belá 3:2 (2:2), Trebostovo - Martin 0:0, Stráňavy - Rudinská 1:2 (1:1)

ŽK: Kubačka, P. Sučák, Greguška, Dutka
Zostava: Okál – Kubačka, Chomistek, Greguška, P. Sučák, Dutka, R. Sučák, Gejdoš, Janík, Puškaš, Katreňák, striedali: L. Olbert, Feranc
Oravci cestovali na Liptov s cieľom získať aspoň jeden bod, čo sa im nakoniec aj podarilo. Stretnutie sa začalo v opatrnom tempe a ani jedno mužstvo si v úvode nevypracovalo žiadne vyložené šance. V 28. minúte však domáci využili chybu hosťujúcej obrany a dostávajú sa do vedenia. Veličnú ako keby gól vo vlastnej sieti „nakopol“, hráči sa osmelili a pritlačili súpera na jeho polovicu. Výsledkom ich snahy bol gól, ktorý padol v 41. minúte. Roman Sučák obišiel od polovice ihriska všetko čo mu stálo v ceste a vyrovnáva na 1:1. Do šatní sa tak odchádzalo za nerozhodného stavu. V druhom polčase chceli obidve mužstvá strhnúť víťazstvo na svoju stranu, ale šance, ktoré si vypracovali, nedokázali premeniť v rozhodujúci gól. A tak si do tabuľky pripísali po jednom bode. (vi)

Dúbrava – Žaškov 0:0
Zostava: Buzák, Bugáň, Bajči, Lopeň, Farko, Strapec, Kaplánek, Bakoš, Milan Mikuš ml., Pavlovčík, Gallo, striedali: Surový, Kubačka, Hanko
Vo vyrovnanom zápase začali lepšie hostia. Už v 6. min Gallo z 25 metrov ohrozil brankára Dúbravy. Na druhej strane brankár Buzák kryl šancu domácich. V 25. min triafa z trestného kopu veľmi dobre Kaplánek, no brankár Dúbravy sa vyznamenal. Ešte do konca polčasu hostia zo Žaškova na čele s gólmanom Buzákom odvrátili niekoľko rohových kopov. V II. polčase sa dobre prezentovali opäť Žaškovčania, v 55. min Kaplánek po Mikušovej strele triafa, ibaže rovno do brankára. Hra sa postupne vyrovnala. Domáci hrozili najmä zo štandardných situácií, hostia najmä z brejkových príležitostí. Žiadne mužstvo však už svoje šance nevyužilo. Žaškovčania si tak na Oravu z horúcej dúbravskej pôdy odviezli zaslúžene jeden bod. (bu)

Or. Jasenica – Podbiel
1:0 (0:0)
Gól: V. Feranec
ŽK: M. Čiernik, Matúš Madleňák, Maroš Madleňák – Batuna, Konfala
ČK: Flontek
Zostava domácich: Žofaj – M. Čiernik, V. Madleňák, Mario Madleňák, Maroš Madleňák, Kaprálik, Škombár, M. Vráb, Graňák, Peter. Čiernik, V. Feranec, striedali: Matúš Madleňák, Pavol Čiernik, P. Feranec
Zostava hostí: Flontek – Konfala, Drbiak, Kubášek, Petričko, Batuna, Matlák, Mintál, Baláž, Guliga, Zaťko, striedali: Mintál
Derby zápas v 1. polčase veľa vzruchu nepriniesol. Domáci sa snažili nakopávanými loptami prekonať obranu hostí, ale tá bola pozorná. Dobrú príležitosť mal Vráb, jeho strela však išla mimo brány. V 2. polčase začali hráči Oravskej Jasenice aktívne a v 69. min sa dočkali aj odmeny vo forme gólu, keď Maroš Madleňák prenikol do šestnástky, jeho strelu dobre chytajúci Flontek vyrazil, ale len pred V. Feranca, ktorý sa už nemýlil. Poslednú štvrťhodinku dohrával Podbiel o desiatich, pretože za faul mimo šestnástky si odpykával trest brankár Flontek. Domáci hráči však početnú prevahu nedokázali zúžitkovať, aj keď nakoniec povinné a zaslúžené tri body pripísali. (po)
Ostatné výsledky V. ligy:
Dražkovce - Závažná Poruba 2:3 (1:1), Liptovská Štiavnica - Lisková 3:0 (2:0), Bešeňová - Liptovský Hrádok 4:0 (3:0), Sučany - Ludrová 2:3 (2:1),
Dohrávka 1. kola: Liptovská Štiavnica - Palúdzka 2:0 (2:0)

Autor: jv,rg