Dolnokubínčan sa do reprezentácie Slovenska nominoval prostredníctvom štyroch pretekov, ktoré sa uskutočnili v Bratislave a Liptovskom Mikuláši. Potom, čo medzinárodná kanoistická federácia – ICF, znížila kvótu lodí pre krajiny na tri, to mali všetci pretekári sťažené. Napokon sa Jánovi Jančekovi, súťažiacemu v K1, podarilo ako tretiemu Slovákovi vybojovať miestenku do Poľska. A súčasne ako jedinému Dolnokubínčanovi, hoci nominačné preteky absolvoval aj Peter Kurjak. Kvalitná zimná príprava a sústredenia na Králikoch či v Liptovskom Mikuláši sa nádejnému vodákovi vyplatili.
Pred príchodom do Poľska si šestnásťročný Dolnokubínčan vôbec nedával skromné ciele, jeho ambíciou bolo dostať sa do najlepšej európskej desiatky. I keď sám vedel, že by to bola doslova výsledková bomba. No kto si nestanoví najvyššie ciele, hádam ani nemôže byť športovcom, tobôž vo vodnom slalome, kde neraz rozhodujú stotiny sekundy, čo sa potvrdilo aj na európskom šampionáte. Otec mladého pretekára Ľubomír Janček st., Jánove slová však s úsmevom korigoval. „Pre Jána bolo hlavným cieľom dostať sa medzi štyridsiatku najlepších pretekárov Európy,“ brzdil svojho syna vo vyjadrení tréner ŠKP Dolný Kubín. Juniorský reprezentant najskôr zvládol kvalifikáciu, z ktorej postupovalo do semifinále 40 lodí. V semifinále sa vyformovala desiatka najlepších pre finálové súboje. „Konkurencia v kajakoch je už v juniorskom veku veľmi ťažká, čo potvrdil aj tohtoročný šampionát,“ dodal Ľubomír Janček st.. Veď kvalifikáciu K1 juniorov absolvovalo 70 pretekárov a na šampionáte bola Európa zastúpená takmer tridsiatkou štátov. K favoritom disciplíny, v ktorej štartoval aj Ján Janček, patrili Francúzi, Nemci, českí či poľskí reprezentanti. Všetky krajiny patria k juniorským vodnoslalomárskym veľmociam.
Dolnokubínčanovi sa kvalifikácia vcelku vydarila.
„Druhá jazda sa jazdí tak, aby sa nevypadlo,“ hovorí Ján Janček. Nakoniec obsadil 26. miesto. V semifinále to taktiež vyzeralo nádejne. No len po šestnástu bránku. „Akosi som neodhadol nájazd do protiprúdnej bránky. Mal som aj jeden ťuk, no čo bolo horšie, zaznamenali mi nedovolený prejazd bránkou a bolo po všetkom,“ zmienil sa aktér ME juniorov o 50 trestných bodoch. Tréner slovenskej reprezentácie Dolnokubínčan Miroslav Stanovský mu však pred pretekmi hovoril, nech ide naplno a trochu zariskuje. Malá chybička sa mu už pritrafila aj predtým, no Ján stále išiel veľmi dobre až do osudnej bránky. Tréneri však jeho riskantnú jazdu ocenili. Veď pred sebou má ešte dva juniorské roky a „hriechy“ je ešte kedy odčiniť. Budúci rok sú na programe majstrovstvá sveta v slovinskom Solkane a európsky šampionát v anglickom Nottinghame.
Trať v Krakove sa podobala tým, ktoré sme mohli vidieť na olympiáde v Sydney alebo v Aténach. Jej obtiažnosť teda nie je na najvyššej úrovni. Len treba oveľa viac pádlovať, čím je trať fyzicky náročnejšia.
Po „európe“ sa mladý Dolnokubínčan predstavil na čunovskom Danubia Cupe, kde ako junior obsadil siedme miesto. O týždeň neskôr sa predstavil opäť v Čunove na slovenskom šampionáte dospelých. Dosiahol veľmi pekné 10. miesto. Úspešne si počínal celý kolektív ŠKP Dolný Kubín, veď v prvej desiatke mal zastúpenie štyroch lodí. Okrem nich ďalšie priečky obsadili už len lode z Liptovského Mikuláša a Bratislavy. Dolnokubínčania sa tým prakticky zaradili medzi slovenskú špičku v K1.