Piatoligové derby pre O. Jasenicu, Veličná rozstrieľala Sučany

Znova neúspešné výsledky oravských štvrtoligistov priniesla šiesta futbalová nedeľa novej sezóny. Od prehry k prehre kráčajú Tvrdošínčania, ktorí podľahli Belej.

Ťažkého súpera mala pred sebou Nižná a podľa očakávania, prehrala. Bodovalo jedine Námestovo po remíze v Martine. Pozitívne výsledky však prinášajú oravskí zástupcovia v V. lige. Hralo sa derby v Žaškove, kde rozhodla 90. min, v ktorej víťazný gól vsietila vedúca Oravská Jasenica. Až osem gólov videli diváci vo Veličnej, kde domáce mužstvo rozstrieľalo Sučany. Kvalitného súpera privítal Podbiel, no nezľakol sa, a po peknom zápase uhral remízu.

Bez kariet
Zostava hostí: Maroš Brčák, Klokočík, M. Žák, Marek Kuboš, Michal Kuboš, Šeling, Orčo, Pánik, Kurčinka, Andrej Brčák, D. Rošťák
Striedali: Marton, Bažík, Blahút
V prvom dejstve videli diváci v Rudinskej vyrovnané stretnutie. Kým domáci produkovali jednoduchý a účelný futbal, hráči Nižnej sa pokúšali predčiť svojho súpera najmä technickou hrou. Tá sa im však najmä nekvalitnej hracej ploche nedarila. Domáci však podmienky, na ktorých pravidelne trénujú dokonale využili. Ich prvé dva góly padli po nedorozumení hosťujúcich hráčov pred šestnástkou. Úspešnými strelcami boli Súkenník a Seduch. Nižňania sa prezentovali náznakmi dvoch šancí. V oboch sa ocitol Kurčinka. Najskôr netrafil loptu v päťke domácej šestnástky a druhýkrát mierila jeho strela nad bránu svätyne Rudinskej. Po zmene strán pokračovali domáci hráči v bojovom nasadení. Hostia z Nižnej a ich profesorská a technická hra nenašla účinok. Neúspešný bol nielen Marek Kuboš, ale aj Kurčinka a Marton. Hostia v závere gólom Seducha upravujú výsledok na konečných 3:0. Vyhralo mužstvo, ktoré nebolo kvalitnejšie, ale bojovnejšie. Hráči Nižnej nepočúvli taktické pokyny na jednoduchosť hry, a preto cestovali z Rudinskej bez bodov. Ján Kuva

Martin – Námestovo
2:2 (1:1)
Góly hostí: Pisarčík (11 m), Macko
ŽK: Jašica
Zostava: Stanislav Kormaňák – Siman, Stašiniak, Pisarčík, Macko, Habiňák, Kucek (89. Kovalíček), Gerek (60. Miloš Kormaňák), Jašica (75. Polťák), Habľák, Adamec
Oravci v Martine svojim výkonom nesklamali. Potvrdili slušnú formu, ale v koncovke opäť ťahali za kratší koniec. Domáci začali ofenzívne a už v 5. min musel Kormaňák riešiť ošemetnú situáciu. V 21. min po rohovom kope zahrávanom Mackom mieril Siman hlavou tesne vedľa. Z protiútoku musel Kormaňák kryť nebezpečnú strelu. V 25. min Gerek uvoľnil Simana, ktorého v rozhodujúcej chvíli domáci nedovolene zastavili. Nariadený pokutový kop Pisarčík chladnokrvne premenil – 0:1. Hostia sa však z neho dlho netešili - presne päť minút. Domáci využili chybu v rozohrávke po nedôslednom odkope a bolo 1:1. Po zmene strán Námestovčania chybu v obrane zopakovali a Siman musel zachraňovať na bránkovej čiare. V 55. min po individuálnej akcii Gereka, Kucek uvoľnil Jašicu, ktorý z dobrej pozície poslal loptu nad bránku. Bol to signál na ofenzívu hostí a domáci nevedeli, kde skôr skočiť. Osobitne kombinácie Adamca so Simanom a Macka s Kucekom volali po góle, ale bránka domácich bola ako zakliata. V 80. min z ojedinelého nevinného protiútoku dosiahli domáci vedenie v zápase, keď brankár Námestova loptu neudržal pod kontrolou. O šesť minút neskôr Adamec vyviezol loptu z obrany, prihral Simanovi, ten vysunul Macka, ktorý vyrovnávajúcim gólom zabezpečil deľbu bodov. Dušan Krnáč st.

Belá – Tvrdošín 4:2 (1:1)
Góly: Matejčík, Ondrla, Delton – Palider, Capko
Hráči Tvrdošína nedokázali ani v šiestom kole nájsť účinný recept na svojho súpera. Po jedinej remíze s predposlednými Stráňavami zatiaľ okupujú stále posledné miesto v súťaži. To si nakoniec nezlepšili ani uplynulú nedeľu, keď si z Belej priviezli ďalšiu prehru. Po prvej polhodine patril obom kolektívom ešte jeden bod za remízový stav. Už v 40. min sa ale stav menil prvýkrát. Belú poslal do vedenia Ondrla. Hostia z Tvrdošína kontrovali krátko pred odchodom do šatní vyrovnávajúcim zápisom. Šťastným hráčom bol v 44. min Palider. Po zmene strán to boli opäť domáci, ktorí dávajú druhý gól. Úspešným bol Delton. V 65. min sa k nemu pridáva Matejčík – 3:1. Na to odpovedajú hostia gólom Capka v 72. min. Posledný však nakoniec pridávajú opäť hráči z Belej. V 90. min sa do streleckej listiny po druhýkrát zapísal Matejčík. Tri body zostali doma, Tvrdošínčania cestovali domov sklamaní. (ml)
Ostatné výsledky IV. ligy:
Oščadnica – Stráňavy 4:2 (1:2), Žilina B – Trebostovo 5:0 (3:0), Valča – Krásno 5:2 (3:0), Turčianska Štiavnička – Lietavská Lúčka 1:3 (0:1)

ŽK: Pavlovčík, Václavík – Surový, Laštík
Zostava domácich: Buzák, Bugáň, Lopeň, A. Hanko, Bakoš, Farko, Turčina, Kaplánek, Strapec, Pavlovčík, Václavík
Striedali: Surový, Kubačka
Zostava hostí: Peter Čiernik ml., Marcel Čiernik, V. Madleňák, Kaprálik, Laštík, Škombár, Mário Madleňák, Maroš Madleňák, Vráb, Graňák, Peter Čiernik st.
Striedali: Feranec, Kurťák
Divákov: 300
V Žaškove sa odohralo ďalšie oravské derby stretnutie a opäť proti lídrovi piatoligovej tabuľky. Obidve mužstvá prekvapili útočným futbalom. Hostia sa prezentovali rýchlou kombináciou, domáci naopak bojovnosťou. Prvá vážnejšia akcia prišla u Žaškovčanov, a to v 13. min, ale na priamy kop Kaplánka Turčina neskoro zareagoval. V 20. min strelu hosťujúceho Laštíka brankár Buzák kryl. V 23. min z trestného kopu napriahol Václavík a po teči hostí domáci vyhrávali 1:0. V 39. min domáca obrana nedostatočne pokryla hosťujúcich hráčov a Maroš Madleňák dorazil na 1:1. V 42. min mohol Žaškovčanov potešiť Strapec, ale jeho hlavičku hostia vykopli z bránkovej čiary. Do II. polčasu nastúpila Oravská Jasenica tlakom. Prvú šancu však mali domáci v 50. min, keď strela Kaplánka letela nad bránku. Hra mala obojstranne rýchly spád a útoky sa striedali na jednej či druhej strane. Diváci hlasným, ale slušným povzbudzovaním hnali Žaškovčanov dopredu. Opäť sa v šanci ocitol Kaplánek, ale nedal. V 80. min pohrozili hostia Ferancom, no jeho strela len obtrela pravú tyč. Domáci sa spoliehali najmä na brejky, ale z viacerých šancí už gól nedali. Hostia v nastavenom čase zaútočili a Mário Madleňák naklonil misku víťazstva na stranu Oravskej Jasenice. Domáci si za bojovnosť bod určite zaslúžili. Hostia predvádzali futbal, s ktorým môžu kľudne uspieť aj o súťaž vyššie. Pavol Ľorko

Podbiel –Liptovská
Štiavnica 3:3 (1:3)
Góly: Pavčo 2, Guliga - Jarotta, Hlinka, Juráš
ŽK: Opatera, Zrnčík – Klimčík, Mikuláš
ČK: Mikuláš (hostia)
Zostava: Flontek, J. Mintál, Opatera, Batuna, Drbiak, R. Mintál (23´ Tokár) (45´ Minárech), Baláž, Pavčo, Zaťko (57´ Zrnčík), Konfala, Guliga
Hostia od začiatku ukázali, že sú technicky veľmi dobre vybavení. Napriek tomu už v 5. min dostali gól. Guliga odcentroval, Konfala priťukol dozadu Pavčovi a ten trafil. Potom už L. Štiavnica ovládla hru, čoho výsledkom boli tri góly. Prvý po centri, ktorý prešiel popred celú bránu, druhý po dobre tečovanom strieľanom centri a tretí, nešťastný, po tečovanom priamom kope. Podbielčania bojovali, nakopávali lopty do šestnástky, ale dlho sa nemohli presadiť. V 65. min trochu so šťastím znížil Guliga, keď vložil hlavu do priameho kopu Drbiaka z polovice ihriska. Vyrovnanie prišlo po príchode Zrnčíka. Prvý krát pohrozil v 75. min. Jeho gólovú prihrávku hosťujúci obrancovia odvrátili na roh. Vzápätí však prišiel presný center na hlavu Pavču a ten vsietil. Výsledok je spravodlivý. Hostia si bod zaslúžili za skvelý futbal a domáci za bojovnosť.
Pavol A. Dubovský

Veličná – Sučany 6:2
(1:2)
Góly: P.Sučák 3s, Katreňák (1 z 11m), R. Sučák, Puškaš
ŽK: Puškaš, P. Olbert
Zostava: Okál – Kubačka, L. Olbert, Greguška, P. Sučák, Feranc, R. Sučák, Gejdoš, Janík, Puškaš, Katreňák, striedali: P. Olbert, Zvara, Gajdošík
Domáci nastúpili na zápas v oklieštenej zostave proti poslednému mužstvu súťaže. Hostia sa už v tretej minúte ujímajú vedenia po chybe obrany. V 10. minúte vystrelil hosťujúci hráč tesne vedľa. Postupne sa začali osmeľovať aj domáci a v 11. minúte P. Sučák nebezpečne vystrelil. V 15. minúte mohol vyrovnať Gejdoš, ale nedal. V 25. minúte Veličná prehráva už o dva góly, keď sa hlavou presadil hosťujúci útočník. V 27. minúte R. Sučák obišiel všetko, čo mu stálo v ceste, ale zle zakončil. V závere polčasu sa Puškaš uvoľnil, našiel P. Sučáka a ten znižuje. V 51. minúte po faule premenil Katreňák pokutový kop. V 55. minúte mali hostia obrovskú šancu, ale Okál zachránil. V 65. minúte Puškaš obišiel dvoch obrancov a dostáva Veličnú do vedenia. V 78. minúte zvyšuje na 4:2 R. Sučák. V 86. minúte P. Sučák sa najlepšie zorientoval v šestnástke a dáva na 5:2. Na konečných 6:2 zvyšuje po priamom kope P. Sučák. Diváci si prišli na svoje, keď videli osem gólov. (ši)

Ostatné výsledky V. ligy:
Závažná Poruba – Palúdzka 4:1 (2:0), Ludrová – Bešeňová 2:1 (1:0), Liptovský Hrádok – Dúbrava 1:3 (1:1), Lisková – Dražkovce 3:1 (0:1)

Autor: rg,jv