Robili pre to, čo bolo v ich silách. Rudolf Dilong počas štyridsiatich rokov doma a ďalších štyridsiatich, ktoré strávil prevažne v Argentíne a v USA, napísal neuveriteľných 111 diel, vydaných aj nevydaných,“ povedal vo svojom príhovore pred znovuodhalením pamätnej tabule venovanej trstenskému rodákovi dekan filozofickej fakulty Katolíckej univerzity v Ružomberku Imrich Vaško. Znovuodhalenie pamätnej tabule v piatok 9. septembra bolo vyvrcholením Roku Rudolfa Dilonga, ktorého sprievodné podujatia prebiehali na univerzite minulú stredu a štvrtok. Sté výročie narodenia kresťanského básnika Rudolfa Dilonga si týmto spôsobom pripomenulo jeho rodné mesto a rodáci. Na organizácii podujatia v Trstenej sa spolupodieľala miestna samospráva a kultúrne stredisko, Miestny odbor Matice slovenskej a spoločenstvo bratov františkánov.
Prečo znovuodhalenie? Pamätnú tabuľu Rudolvovi Dilongovi Trstenčania odhalili už pred 16 rokmi, v revolučnom roku 1989. Pri rekonštrukcii františkánskeho kláštora však bola odstránená a uložená. Čas plynul a ako sa blížilo sté výročie narodenia významného rodáka, Trstenčania si ho chceli patrične uctiť. Vtedy bratia františkáni „oprášili“ pôvodnú tabuľu. Od piatku minulého týždňa opäť zdobí priečelie františkánskeho kláštora na Námestí M. R. Štefánika a pripomína Trstenčanom, že z ich radov vyšiel velikán, uznávaný doma aj v ďalekom svete.
Vo svojich príhovoroch priblížili divákom život a dielo Rudolfa Dilonga primátor mesta Juraj Bernaťák, za odborníkov z FF KU dekan Imrich Voško, ale aj gvardián františkánskeho kláštora Bernardín Šmíd. Účastníci dojímavého stretnutia si vypočuli v podaní troch recitátorov troch generácií aj tri básne z rozsiahleho diela trstenského básnika. Lesk podujatiu pridala svojím vystúpením aj dychová hudba Oravanka. A keďže dekan FF KU so sebou priviedol aj ďalších šiestich znalcov diela Rudolfa Dilonga, tí sa „rozpŕchli“ do tunajších škôl, aby s mládežou besedovali na literárnu tému týchto dní – tému diela R. Dilonga.