Piatok, 4. december, 2020 | Meniny má Barbora, BarbaraKrížovkyKrížovky

Oravská Jasenica rozstrieľala Liptákov a je v čele

Opäť lepšie výsledky oravských piatoligistov priniesla piata futbalová nedeľa novej sezóny. V IV. lige z oravských mužstiev uspela len Nižná, ktorá tesne doma vyhrala nad Stráňavami.

Na zdatného súpera narazilo Námestovo a so Žilinou B na vlastnej pôde prehralo. Stále sa nedarí Tvrdošínčanom, ktorí opäť prehrali. Krajší pohľad je na tabuľku V. ligy, kde na čele tróni Oravská Lesná. Suverénne porazila Liptovský Hrádok a právom je na prvej priečke. Cenný bod si z Bešeňovej priviezla Veličná a z Dražkoviec Podbiel. Nedarilo sa oravskému nováčikovi, ktorý inkasoval tri góly v Liptoskej Štiavnici.

ŽK: Hablák
Zostava: Adamčík, Siman, Stašiniak, Pisarčík, Macko, Habiňák, Kucek, Backa, Jašica, Hablák (Kovalíček), Adamec
Divákov: 300
V Námestove začali svižnejšie hostia, prvých 20 minút tvrdili hru a diktovali tempo. Domáci sa bránili a len sporadicky sa dostávali na polovicu súpera. Ten pohrozil prvýkrát už v 10. min Lackom, keď dostal center od Beláka. Jeho štipľavá strela len tesne minula pravú tyč Adamčíkovej bránky. Domáci pohrozili vo dvojici v 18. min. Kucek a Stašiniak sa pretlačili cez obranu, chýbala im však finálna prihrávka. V 29. min znova pohrozili hostia a dobre hrajúci Belák s Bajzom. Na konci ich akcie bola už len bránková čiara a Adamec, ktorý loptu spred nej vykopol. Aj tentokrát sa potvrdilo nedáš – dostaneš. V 35. min po nevinne vyzerajúcej akcii potiahol loptu po pravej strane Hablák, nasledoval center do skrumáže v šestnástke, kde chyboval brankár Kuciak a najlepšie sa zorientoval Kucek – 1:0. O tri minúty sa scenár akcie zopakoval až na smolu v koncovke, keď v páde Backa prekopol prázdnu bránku. Domáci v posledných minútach I. polčasu prevzali iniciatívu na svoje kopačky a čoraz viac boli pred bránkou Žiliny. Začiatok II. polčasu bol podobný ako prvý. V 52. min tvrdú strelu Gavanižu Adamčík vyrazil pred seba a dobre postavený Tabak vyrovnal. Presne o desať minút neskôr prudkú strelu Beláka, ktorá už smerovala do bránky, Adamčík bravúrne kryl. Vyrovnávajúci gól hostí domácich doslova deprimoval a akoby naoko prestali hrať. Zmenu prinieslo až striedanie zraneného Habláka, ktorého nahradil Kovalíček. Domáci ožili, vyrovnali hru i dianie na ihrisku. V týchto fázach hrali veľmi dobre takticky a dokonca mohli aj vyhrávať, ale prišla 85. min a po chybe obrany padol druhý lacný gól. Autorom presnej trefy bol Belák. Domáci chceli do konca veľmi vyrovnať a aj keď bojovali, gól sa im už streliť nepodarilo. Námestovčania prehrali veľmi lacnými gólmi po veľkých chybách v obrannej činnosti. Dušan Krnáč ml.

Tvrdošín – Valča 0:1(0:0)
ŽK: Martini, Novák
Divákov: 350
Zostava domácich: Kazík – Martini, Krivda, Horňák, Brienik, Baláž, Ženčuch, Medvecký, Capko, Novák, Bednár, striedali: Palider, Michna
Tvrdošínski futbalisti po neúspešnom začiatku sezóny nastúpili na zápas s jednoznačným cieľom získať tri body. Už v 2. min unikom po ľavom krídle Capko odcentroval na nekrytého Brienika, jeho strela však mierila mimo bránu. Aj naďalej mal Tvrdošín prevahu a hostí nepúšťal k ničomu. Šanca Capka volala po góle, ale v koncovej fáze ho vychytal brankár. Aktívny Capko sa dostal aj do ďalšej šance, keď ho pekne našiel Bednár, ale z voleja triafa ponad bránu. V nasledujúcich desiatich minútach sa hra vyrovnala, futbalisti oboch mužstiev si nedokázali vytvoriť žiadnu šancu. Až v 23. min opäť unikol po ľavom krídle rýchly Capko, no znovu zázračne zasiahol brankár hostí. O 2 minúty nato hostia mohli skórovať, keď zo skrumáže hráč Valče nedokázal z 3 m trafiť bránu. V ďalšom priebehu sa hral futbal bez vážnejších gólových šancí. Druhá šanca Valče sa zrodila v 43. min, keď z tesnej blízkosti nepremenili tutovku. Do 2. polčasu nastúpili domáci s jasnou taktikou zvíťaziť, aby všetky tri body ostali doma. Ako prví si vypracovali šancu hostia, po rohovom kope ich hráč však hlavičkoval nad bránu. V 50. min pekne ušiel obrancom Novák, nacentroval, pred brankárom sa zomlela veľká skrumáž, najlepšie sa zorientoval Baláž, no zahodil najväčšiu šancu. Z 5 metrov nedokázal prestreliť brankára! Známe pravidlo nedáš - dostaneš platilo aj v tomto zápase. Z priameho kopu trafil hráč Valče nechytatelne ku tyčke, 0:1. V 58. min spravil Kazík obrovskú chybu, keď odkopol loptu na nekrytého hráča, no ten to však nedokázal potrestať. V ďalších minútach sa hral útočný futbal s veľkým množstvom šancí. Tvrdošín si vypracoval obrovský tlak, jeho šance však viazli buď na brankárovi, alebo na obrane. V 69. min našiel Palider Horňáka, ten pálil z voleja, no jeho bombu bravúrnym zákrokom zneškodnil brankár. Ďalšie strely Brienika a Baláža skončili takisto bez gólového efektu. Hostia podnikali už len ojedinelé protiútoky, jeden taký len tesne minul bránu. Domáce mužstvo nedokázalo dať vytúžený vyrovnávajúci gól a tak si bude musieť na prvé víťazstvo ešte počkať. (tf)

Nižná – Stráňavy 1:0 (1:0)
Góly: Rošťák
ŽK: Orčo, Šeling
Zostava domácich: M. Brčák, Klokočík, M. Kuboš, Rošťák, Žák, Kurčinka, Marek Kuboš, Orčo, A. Brčák, Šeling, Marton
Striedali: Blahút, Kubolek
Domáci nastúpili na zápas s odhodlaním prelomiť sériu neúspešných výsledkov z uplynulých kôl vonku. Do súpera sa zahryzli už od začiatku. Kto prišiel na zápas trochu neskôr, nevidel prvý gól domácich. Už v 2. min dôsledne vybojoval loptu Marton, zo šestnástky odcentroval do päťky a Rošťák nekompromisnou hlavičkou poslal Nižnú do vedenia. Hostia nerezignovali. Naopak, stále si hrali svoju kombinačnú hru. V 5. min mohlo byť vyrovnané, keď dlhý nakopávaný center brankár Brčák sledoval iba pohľadom. Proti však bola tyč domácej svätyne. O pár minút nato sa do šance dostal Andrej Brčák. Jeho hlavičku však hosťujúci brankár hostí chytil. V 32. min zabojoval Marek Kuboš, ale jeho strela iba tesne minula bránu Stráňav. Hostia mohli vyrovnať v 35. min. Ich rýchly protiútok však skončil iba na tyči. Domáci mohli zvýšiť svoje skóre aj krátko pred odchodom do šatní, ich séria rohov však skončila neúspešne. Do druhého polčasu nastúpili hostia so snahou otočiť zápas, ale domáci sa prekonávali v snahe udržať výsledok v bojovom nasadení. Najväčšiu šancu im zmaril po priamom kope domáci gólman Brčák. Potom hra upadla do častých faulov a zbytočnej nervozity. Pomohol tomu aj nerozhodný hlavný rozhodca. Hostia sa dostávali iba pred domácu šestnástku. Ďalej ich už domáci hráči nepustili. Za bojovný a oduševnený výkon si nakoniec domáci plný bodový zisk a dôležité tri body do tabuľky naozaj zaslúžili. E. Dedinský
Ostatné výsledky IV. ligy:
Turčianska Štiavnička - Oščadnica 4:0 (2:0), Lietavská Lúčka - Belá Dulice 1:0 (1:0), Krásno - Martin 3:2 (1:1), Trebostovo - Rudinská 0:0

Liptovský Hrádok 5:1 (2:0)
Góly: Miloš Vráb 2, Mario Madleňák, Feranec, P. Čiernik st. (11m)
ŽK: Kaprálik
Zostava: P. Čiernik ml. – M. Čiernik, V. Madleňák, Mario Madleňák, Maroš Madleňák (66. Matúš Madleňák, Kaprálik, Laštík, Škombár, M. Vráb, Graňák (55. Feranec), P. Čiernik st.
Domáci boli jasným favoritom zápasu a od úvodu hostí zatlačili. Už v 5. min mal vyloženú šancu Mario Madleňák, ale minul. V 26. min po peknej prihrávke mohol otvoriť skóre Kaprálik, ale nedal. V 29. min zahrali hostia rukou v šestnástke a P. Čiernik starší pokutový kop premenil. V 32. min hlavičkoval P. Čiernik - vedľa. V 35. min vystrelil tvrdo Matúš Madleňák, jeho strela však tiež smerovala ako predošlá Čiernikova. V 40. min prišla najkrajšia akcia zápasu: loptu si vymenil Maroš Madleňák s Milošom Vrábom a ten nezaváhal – 2:0. V 59. min Laštík našiel Maria Madleňáka a ten zvyšuje na 3:0. Od tohto momentu domáci poľavili, čo využili hostia a v 77. min znižuje Žiška na 3:1. V samom závere sa domácim podarilo streliť ešte dva góly - po prihrávkach Škombára sa presadil Miloš Vráb i Feranec a upravujú tak na konečných 5:1. (po)

Bešeňová – Veličná 0:0
ŽK: J. Sučák, L. Olbert
ČK: J. Sučák
Zostava: Okál, Dutka, P. Sučák, Janík, Kubačka, L. Olbert, J. Sučák, R. Sučák, Katreniak, Puškáš, Gejdoš
Striedali: Feranc, P. Olbert
Zápas sa odohral v Liptovských Vlachoch a už v 5. min kopal priamy kop Pavol Sučák. Nedal. V 12. min Roman Sučák obišiel aj obrancov, ocitol sa zoči – voči brankárovi, no trafil len do neho. V 35. min zatočil priamy kop opäť Pavol Sučák, brankár však jeho pokus vyrazil na roh. Na druhej strane domáci po rýchlom brejku trafili tyč. V II. polčase Bešeňová svojho súpera zatlačila. Boli to však hostia, ktorí v 51. min strieľali Romanom Sučákom tesne nad bránku. V 53. min sa domáci ocitli vo veľmi dobrej príležitosti po chybe Veličnej, no Okál sa vyznamenal a chytil. V 65. min sa Katreniak ocitol pred bránkou domácich, no trafil iba vedľa. Od tohto momentu sa hra prelievala na jednu, či druhú stranu. V 66. min Feranc trafil z päťky hlavou len do rúk brankára Bešeňovej. V 75. min vystrelili domáci spoza šestnástky, no bombu brankár Okál chytil. V tej istej minúte však Jozef Sučák videl po druhej žltej karte červenú a Veličná tak dohrávala o desiatich. V 86. min domáci prešli po krídle, no pokus domáceho útočník Okál kryl. Zápas sa tak skončil zaslúženou bezgólovou remízou. (ší)

Dražkovce - Podbiel 2:2 (0:0)
Góly: Kubašek, Batuna
ŽK: Konfala, Kubašek, Guliga, Drbiak
Zostava: Flontek, Minárech, Opatera, Kubašek, Drbiak, R. Mintál (45´ Zaťko), Batuna, Pavčo, Baláž, Guliga, Konfala
Prvý polčas bol jednoznačne v réžii favorizovaných Dražkoviec. Zaskočil ich však skvelý výkon brankára Podbiela – Jána Flonteka, ktorý zlikvidoval päť vyložených šancí. Zo strany hostí boli len strely z diaľky a priamy kop Kubašeka, ktorý skončil tesne vedľa. Druhý polčas už vyzeral inak. Podbielčanov posmelil dobrý výsledok a začali sa im dariť útočné akcie. V 56. min dokonca strelu Guligu zastavila len žrď. Ako to už býva, gól padol na druhej strane. Útočníkovi domácich sa podarilo prejsť cez Opateru, jeho strelu Flontek ešte kryl, ale na dorážku už nemal šancu. Podbielčania sa však nevzdávali. V 75. min zo sľubnej akcie Pavčo napálil do brvna. O dve minúty neskôr Kubášek z priameho kopu už po tretí raz trafil žrď. Tentoraz sa však lopta neodrazila do poľa, ale do siete a bolo vyrovnané. Domáci sa dostali o chvíľu znovu do vedenia zásluhou pokutového kopu. Ani teraz neprekonali vynikajúceho Flonteka priamo. Pokutový kop chytil, ale k odrazenej lopte sa dostal skôr hráč domácich. Je obdivuhodné, že hráči Podbiela v dramatickom a nervóznom závere nestratili hlavu a išli za svojím cieľom. Kubaškov priamy kop skončil v 84. min tesne vedľa. Spravodlivý výsledok nakoniec zabezpečil Batuna nádhernou strelou z 25 metrov. Pavol A. Dubovský

Liptovská Štiavnica
– Žaškov 3:0 (2:0)
ŽK: Bugan
Zostava: Buzák – Bugan, Lopeň, Bajči, Bakoš, Strapec, Mikuš, Kaplánek, Pavlovčík, Laclavík, striedali: Kubačka, Farko, Surový
Domáci nastúpili na zápas, posmelení víťazstvom v štvrtkovej dohrávke. Už v druhej minúte po rohu trafil domáci útočník brvno Buzákovej brány. V prvej desaťminútovke domáci pritlačili Žaškov, ktorý sa len prizeral. V 11. min prišiel rýchly prechod do útoku a domáci sa radovali z prvého úspechu – 1:0. V 15. min zahrávali domáci rohový kop a Žaškovčania nepokryli domáceho stopéra, ktorý zvyšuje na 2:0. Po tomto momente sa domáci uspokojili, ale hostia to nedokázali využiť. V 28. min mohol znížiť Bajči, ten však na center Laclavíka nedočiahol. Do konca polčasu sa hralo prevažne medzi šestnástkami. V druhom polčase sa hostia prebudili a domácich pritlačili, ale bez gólového efektu. Naopak, v 73. min po protiútoku domácich uzatvárajú na dvakrát na konečných 3:0. V 82. min zahral brankár hostí jednoznačne rukou mimo pokutového územia, ale videl iba žltú kartu. Domáci boli futbalovejší, ale hostia si za výkon gól zaslúžili. P. Ľorko

Ostatné výsledky V. ligy:
Lisková - Závažná Poruba 1:1 (1:1), Dúbrava - Ludrová 2:0 (1:0), Sučany - Palúdzka 1:1 (1:0)