Ich súčasťou býva bohatý zábavný a kultúrny program, po druhýkrát v histórii tu Ladislav Krupa predvádza aj streľbu z historického dela, vyrobeného presne podľa diel, ktoré využívala cisárska napoleonská armáda.
Aj toho roku miestny ochranár historických pamiatok Milan Krupa pútavo rozprával o nájdených pozostatkoch huty, unikátnej technickej stavbe v rámci celej Európy. Oravské panstvo získalo povolenie na stavbu železiarne v obci Podbiel od Substituovaného banského súdu v roku 1819. Výstavba železiarne bola dokončená o 19 rokov neskôr a pomenovali ju Františkova huta. Dodávateľmi železnej rudy boli okolité bane v Juráňovej doline, Zuberci, Habovke i Malatinej. No o krehké a lámavé podbielské železo nebol veľký záujem.
Železiareň neprosperovala a od svojho vzniku mala problémy. Po zmene spoločenských pomerov v roku 1848 a zrušení poddanstva železiareň v roku 1863 zanikla. Napriek tomu mala Františkova huta nezastupiteľné miesto v období priemyselnej revolúcie a industrializácie Oravy. Aj tieto skutočnosti si pripomenuli stovky divákov, ktorí sa prišli v soboti 27. augusta do Podbiela nielen zabaviť, ale aj dozvedieť kus histórie Oravy do prostredia prekrásnej oravskej prírody.