Futbalisti Námestova rozstrieľali Stráňavy

Na predposlednú augustovú nedeľu nebudú veľmi radi spomínať niektoré ligové mužstvá Oravy. Patrí k nim Tvrdošín, ktorý pred vlastným publikom nestačil na Žilinu B, a tiež Nižná, ktorá vysoko prehrala v Trebostove.

Z piatoligistov sa k nim po domácej prehre pridá Podbiel aj Veličná. Tá bola aktérom oravského derby, v ktorom padli dve červené karty a jeden gól, po ktorom sa radovala Oravská Jasenica. Ďalší bod si pripísal Žaškov, aj keď v Liskovej mohol získať aj viac.

Námestovo – Stráňavy 5:0 (1:0)
Góly: Siman 2, Pisarčík (11m), Backa, Adamec (11m)
ŽK: Backa
Zostava: S. Kormaňák – Siman, Stašiniak, Pisarčík, Rošťák, Žuffa, Trnka, Backa, Jašica, Habľák, Adamec, striedali: M. Kormaňák, Polťák, Gerek
V Námestove sa hral veľmi dobrý futbal. Domáci sa predviedli nátlakovou hrou, ktorá slávila úspech. Keby domáci využili všetky šance, výsledok mohol byť aj dvojciferný. Hostia nepredviedli v Námestove nič a domáceho brankára preverili iba v 41. a 52. minúte, ale ten bol vždy na mieste. Hneď v úvode spálili dobré šance Habľák a Backa. Potom sa nepresadil Adamec. Domáci sa však predsa len dočkali, keď sa po prihrávke Žuffu presadil Siman. V druhom polčase boli domáci ešte aktívnejší a po faule na Simana premenil pokutový kop Pisarčík. Tretí gól vsietil Backa v 73. minúte po prihrávke Simana. V 78. minúte sa po druhýkrát presadil aktívny Siman a domáci viedli už 4:0. Na konečných 5:0 dal z pokutového kopu Adamec, po faule na striedajúceho Gereka. Domáci predviedli veľmi dobrú hru a zaslúžene vyhrali.
Dušan Krnáč ml.

Tvrdošín – Žilina B 0:3 (0:2)
Zostava domácich: Kazík (Korbeľ) – Ondruš (Palider), Krivda, Nemček (Kliment), Macko, Bednár, Hradský, Baláž, Michna, Capko, Brienik
Divákov: 600
Do Tvrdošína pricestovala rezerva Žiliny, ktorá v prvých dvoch kolách získala bod, takisto ako domáci futbalisti. A tak sa očakával vyrovnaný zápas. Opak bol však pravdou. Hosťujúci futbalisti sa ujali vedenia už v 4. min, keď v strede ihriska urobil obrovskú chybu Hradský a útočník hostí nezaváhal, 0:1. Mužstvo Žiliny si naďalej vytváralo šance a malo značnú prevahu. V 15. min išiel útočník hostí sám na brankára, ale Kazík jeho šancu pekným zákrokom zneškodnil. O 5 min neskôr nacentroval Macko, ten našiel Capka, ale jeho strela mierila len do stredu brány. V ďalšom priebehu sa hra vyrovnala. V 32. min sa opäť prekrásnym zákrokom prezentoval Kazík, keď na dvakrát zneškodnil šancu hostí. Z následnej šance sa hosťujúce mužstvo dočkalo druhého gólu, keď umiestnená strela z hranice šestnástky skončila pri tyčke, 0:2. Do 2. polčasu nastúpili obe mužstvá s jasným cieľom a tomu podriadili aj taktiku. Tvrdošín chcel aspoň vyrovnať, tak stiahol obrancu a nasadil tretieho útočníka. Rezerva Žiliny chcela udržať výsledok a odviezť si domov tri body. Žilinčania zo začiatku vyčkávali, s čím vyrukuje domáce mužstvo, takže sa hra najprv odvíjala v strede ihriska. V 58. min sa hráč hostí predral pomedzi hráčov, ocitol sa sám pred brankárom - a Kazík opäť čaroval. V ďalších minútach sa hral nudný futbal bez vážnejšej gólovej šance. Až v 71. min si hostia vypracovali tutovku, no strelec ani z troch metrov netrafil bránu. Žilina hýrila aktivitou, vytvárala si ďalšie šance. V 85. min zvyšuje na 0:3, keď spoza šestnástky letí lopta nechytateľne ku tyčke. Záver sa už niesol v miernom tempe, žiadne z mužstiev si nevytvorilo šancu a tak Žilina zaslúžene vyhrala. (tf)

Trebostovo – Nižná 4:0 (1:0)
Góly: Richard Lukášik 2, Ľubomír Lukášik (11 m), M. Korda
ŽK: R. Kosmel, Ľ. Pánik (Nižná)
Zostava hostí: M. Brčák, Michal Kuboš, R. Kosmel, M. Žák, Marek Kuboš, V. Pánik, P. Kurčinka, J. Kubelek, J. Orčo, Andrej Brčák, R. Šeling, striedali: J. Mikulaj, Ľ. Blahút
Prvé minúty boli pre oba kolektívy iba zahrievacie. Nižná mala vždy o krok naviac a preto sa jej v úvode ešte darilo odolávať domácim hráčom. V 5. min dokonca mohli Nižňania zahrávať pokutový kop, ale po stiahnutí Kurčinku v šestnástke domácich zostala píšťalka rozhodcu nemá. Domáci prebrali na svoje kopačky iniciatívu po štvrťhodine hry. Začali hrať kombinačný futbal a dostávali sa aj bližšie k bráne Nižnej. Svoje útoky nepredlžovali zbytočne až do šestnástky hostí, ale už spoza nej vysielali na Brčáka nebezpečné strely. Do konca prvého polčasu ich bolo viac ako desať. Po jednej zo striel dáva Trebostovo aj prvý gól. Do konca prvého polčasu sa stav už nemenil. Šance Nižnej neboli až natoľko vážne, aby ohrozili domáceho gólmana. Po zmene strán sa hral obojstranne vyrovnaný futbal. V 54. min však po prísne nariadenom pokutovom kope dostávajú Nižňania druhý gól. Úspešným strelcom bol Ľubomír Lukášik. Tento gól rozhodol. Domácich to posadilo na koňa. Do konca zápasu hrali svoju hru. Korunovali ju tretím a štvrtým gólom v sieti hostí. Šance mali aj hostia. Recept na domáceho brankára však nenašiel ani Kurčinka, ani dobre hrajúci Andrej Brčák. Nižňania tak domov cestovali sklamaní a bez bodov. Tie zostali v Trebostove. (jc)

Ostatné výsledky IV. ligy:
Belá – Oščadnica 3:1 (1:1), Turčianska Štiavnička – Valča 2:2 (1:2), Lietavská Lúčka – Martin 0:0, Krásno – Rudinská 2:1 (2:0)

ŽK: Pavčo, Drbiak, Opatera, Maruniak – Maťko, Tomek
Zostava domácich: Flontek, Minárech (45´ Baláž), Batuna, Opatera, Drbiak, Maruniak, Pavčo, Kubašek, Zaťko (59´ J. Mintál), Konfala (70´ R. Mintál), Guliga
Od začiatku bolo jasné, že Závažná Poruba nebude ľahký súper. Hostia mali miernu prevahu, aj keď bez výraznejších šancí. Podbielčania však postupne preberali iniciatívu. V 17. min skončil Pavčov trestný kop vedľa šibenice. Bojovný Guliga prenikol v 21. min, jeho strelu brankár vyrazil priamo ku Konfalovi, ale tomu sa zakončenie nevydarilo. Pomohli samotní hostia. Obranca zbytočne zahral rukou a pokutový kop Pavčo s prehľadom premenil. V nasledujúcich minútach sa zdalo, že Podbiel definitívne ovládne hru. O to prekvapujúcejší bol úder z protiútoku, keď sa objavila diera v strede domácej obrany a Hrbek vyrovnal. To hostí povzbudilo. Ešte v prvom polčase musel Flontek zachraňovať nohou strelu, ktorá mu šla do protipohybu. V druhom polčase sa Podbielčania veľmi usilovali, ale hostia úspešne rozbíjali akýkoľvek náznak kombinácie a vysoké lopty spoľahlivo zbierali. Víťazný gól dosiahol ich kapitán Račko, ktorý vtipne hlavou preloboval brankára Flonteka. Liptáci mohli dať dokonca aj tretí gól, keď samostatný únik Kmeťa zastavil rozhodca, pretože hráčovi začali odpadávať súčasti výstroja. V závere vrhol Podbiel všetko do útoku. V 84. minúte zobral veci do rúk Opatera, sám prešiel od polovice ihriska a zakončil, ale tesne nad. Štyri minúty pred koncom sa ešte Podbielčanom vydarila krásna kombinácia, ale Pavčo ju zakončil hlavou priamo do rúk brankára.
Pavol A. Dubovský

Oravská Jasenica
– Veličná 1:0 (0:0)
Gól: Michal Vráb
ŽK: Michal Vráb, Miloš Vráb – Janík, P. Olbert, P. Sučák
ČK: Žofaj - Chomistek
Zostava domácich: P. Čiernik ml. – M. Čiernik, V. Madleňák, Peter Čiernik (30. Matúš Madleňák), škombár, Mário Madleňák, Michal Vráb, Miloš Vráb, P. Feranec (75. Kaprálik), Žofaj, P. Čiernik st.
Zostava hostí: Okál – Kubačka, L. Olbert, Greguška, P. Sučák, Chomistek, R. Sučák, J. Feranec, Janík, Katreňák, P. Olbert (Gajdošík)
Derby zápas začal v nervóznej atmosfére a mužstvá si nič nedarovali. V prvom polčase sa udiali dve dôležité situácie. Najprv bol v 32. minúte za nešportové správanie vylúčený Žofaj. O deväť minút neskôr išiel za rovnaký prehrešok pod sprchy hosťujúci Chomistek. Obidvaja zbytočne oslabili svoje celky. Viac priestoru na ihrisku vyhovovalo domácim, ale gólovo sa presadiť nemohli. Dobrú príležitosť za hostí zahodil J. Feranec. V 74. minúte sa diváci dočkali, keď sa v skrumáži najlepšie zorientoval Michal Vráb a vlastne rozhodol o zisku troch bodov pre domácich. Jaseničania zvíťazili zaslúžene. (po)

Lisková – Žaškov 0:0
ŽK: Farko
Zostava: Buzák – Hanko, Bakoš, Lopeň, Turčina, Kaplánek, Laclavák, Mikuš, Gallo, Strapec, striedali: Pavlovčík, Farko
Hráči Žaškova hrali prvýkrát v sezóne na pôde súpera a nechceli si urobiť hanbu. Začali veľmi dobre a už v 5. minúte mohol otvoriť skóre Laclavík, ale jeho strela išla nad. Domáci sa pomaly osmelili a hra sa vyrovnala. V 17. minúte sa v čistej šanci ocitol Turčina. V 19. minúte nebezpečne pohrozili Liskovčania, ale Buzák bol na mieste. Potom sa hra vyrovnala a hralo sa v strede poľa. V 35. minúte Turčina vystrelil, ale jeho strela išla tesne vedľa ľavej žrde. V závere polčasu sa predviedol Buzák, keď zlikvidoval sľubnú šancu domácich. V druhom polčase sa hostia zahryzli do súpera, ale strela Gallu išla vedľa. Potom sa opäť hralo v strede ihriska a šance nepribúdali. V 77. minúte nebezpečne vystrelil Laclavík, ale jeho strela išla vedľa. Od 80. minúty domáci pritlačili Žaškov, no opäť bez gólového efektu. V závere mohol rozhodnúť znova Láclavík, avšak minul. Hostia boli nakoniec spokojní aj s bodom. (lô)
Ostatné výsledky V. ligy:
Dražkovce – Liptovský Hrádok 5:2 (3:1), Liptovská Štiavnica – Ludrová 2:2 (1:1), Dúbrava – Palúdzka 2:2 (2:0), Bešeňová – Sučany 5:3 (2:1)