plastiky do betlehemu. Ján Poskalan z Čadce – Milošovej vytvoril diela Pastierik a Ovečka, Stanislav Ondrík z Tvrdošína Muzikanta s basou, Peter Kuník z Tvrdošína Huslistu, Ján Šeliga z Hruštína Baču, vyrábajúceho žinčicu, Milan Mičienka z Kolárovíc Jezuliatko, Juraj Labdík z Tvrdošína Gajdoša, Ľubomír Orság z Námestova Kráľa s kadidlom a Štefan Siváň Harmoníkára. Diela umelcov, vytvorené počas plenéru sa stali darovacou zmluvou majetkom obce.
Plenér vznikol v spolupráci Oravského osvetového strediska a Obecného úradu Babín a každoročne umožňuje neprofesionálnym ľudovým rezbárom možnosť stretnutia i výmenu skúsenosti. Ľudoví umelci sa popri prácach na plastikách zúčastnili výstavy Jána Kulicha v Habovke a ochutnali žinčicu v Agrodvore Jurky vo Vasiľove. Ako nás informoval vedúci Miestneho kultúrneho strediska v Babíne Martin Matys, na budúci rok k 100. nedožitým narodeninám Štefana Siváňa – Deda Siváňa, ako ho v obci volali, pripravuje obec stálu expozíciu rezbárskych plastík, ktorá bude umiestnená v bývalej starej škole.
„Expozícia zostavená z diel 5-ich medzinárodných plenérov bude prínosom pre obyvateľov i návštevníkov obce. Veľký kus práce pre mladých robí Štefan Siváň ml.,“ povedal nám Miroslav Žabenský, riaditeľ Oravského osvetového strediska. Syn nadväzuje na prácu slávneho otca nielen žiadanými rezbárskymi prácami, ale i pomocou pre mladých – vedie rezbársky kurz v základnej škole. Založením Spolku rezbárov, ktorý má 20 členov sa vytvorili predpoklady, že rezbárske umenie na Orave nezanikne.