Stala sa ňou 10-ročná krava zo šľachtiteľského chovu pinzgauského dobytka na PD LČV so sídlom v Čimhovej.
Čimhovskí chovatelia získali v tejto kategórii zároveň aj prvé miesto s osemročnou kravou. Na Oravu tak priniesli dve najvyššie ocenenia z medzinárodnej výstavy.
Ako hovorí zootechnička Gabriela Čelková, za takými vynikajúcimi výsledkami nie je práca jedného – dvoch ľudí, ide o dlhoročnú prácu celého zohratého tímu ošetrovateľov a zootechnikov. Jej slová nám potvrdila aj tajomníčka Zväzu chovateľov pinzgauského dobytka na Slovensku Mária Ruseková: „Takéto krásne zvieratá nikto nevychová za rok, ani za dva. Na oboch kravách vidieť, že ľudia sa o ne starajú s láskou a odbornosťou, aké dnes treba hľadať. To máte ako s dokonalým autom – ak ho dáte do rúk diletantovi, stane sa z neho onedlho len hŕba šrotu. Prácu slovenských chovateľov nehodnotí nikto z nás, ale nezávislá rakúska chovateľská komisia. Aj tentoraz, podobne ako v minulom roku, vybrali najprv štyri najlepšie kravy. Išlo o zvieratá z Oravy a z Liptova. Hodnotili ich celkovú kondíciu, vemeno, úžitkovosť, stavbu tela, nôh... Vyzeralo to ako na súťažiach miss – rakúski chovatelia hodnotili aj to, ako sú kravky na výstavu pripravené, aký majú „strih“ srsti, chôdzu, či nie sú príliš divoké a správajú sa „slušne“ – všetko so všetkým súvisí. A musím priznať, že obe kravy z Čimhovej boli tentokrát o „kravskú dĺžku“ pred súperkami z Litovského Ondreja.“
Predseda PD LČV so sídlom v Čimhovej Vít Čelko: „Takéto ocenenie práce našich ľudí, samozrejme, iba teší. Myslím si, že nie každému chovateľovi sa podarí, že môže svoje zvieratá predviesť prezidentovi republiky. A na tie naše sa prišiel prezident Ivan Gašparovič pozrieť osobne.“
V piatok sa chovatelia z celého Slovenska stretli počas Dňa chovateľov kombinovaných plemien hovädzieho dobytka, kde namohli chýbať diskusie o súčasnej situácii v slovenskom poľnohospodárstve. Svoje pripomienky mohli adresovať najpovolanejšiemu – ministrovi pôdohospodárstva Zsoltovi Simonovi. Každý z nich vníma obrovské rezervy, ktoré v našom poľnohospodárstve sú. Podľa Márie Rusekovej prežívajú slovenskí poľnohospodári veľmi ťažké obdobie, situáciu majú sťaženú aj prechodom na nový spôsob dotovania rezortu a preorientovávaním sa na nový spôsob hospodárenia.
Autor: mp