TRSTENÁ. Nespokojní obyvatelia trstenského sídliska Západ si po rokoch povedali dosť. So sťažnosťami sa obrátili na mesto. Prekáža im hluk a prach z neďalekého kameňolomu. Firma, ktorá ho prevádzkuje, prisľúbila viaceré opatrenia.
Dlhoročná nespokojnosť
Kopec, ktorý kedysi existoval na mieste dnešného kameňolomu, vlastní tamojší urbár. V minulosti tam bol vlek, ktorý však pred rokmi prestal fungovať. Od roku 2008 ho má v prenájme vitanovská firma Štrkomo.
Dôvodom sprevádzkovania kameňolomu bol začiatok výstavby rýchlostnej cesty R3 okolo Trstenej. Kameň odtiaľ sa neskôr používal aj na tvrdošínsky obchvat.
Odstrely, hlučné lámanie kameňa, otrasy a prach trápia obyvateľov z neďalekého sídliska roky. Na neľahkú situáciu upozorňovali kompetentných v minulosti niekoľkokrát.
„S ďalšími poslancami sídliska Západ a členmi miestnej komisie sme dlhodobo poukazovali a upozorňovali na problémy súvisiace s ťažbou kameňa v kameňolome,“ hovorí poslankyňa mestského zastupiteľstva a zástupkyňa primátorky Silvia Púčiková.

„Sama vnímam negatívne najmä hluk a prašnosť, neraz som preposielala pani primátorke postrehy, sťažnosti a videá od obyvateľov sídliska Západ. Ani lokalita kameňolomu nie je vhodná z hľadiska bezpečnosti, keďže v blízkosti je čerpacia stanica, sídlisko, pamiatky.“
Blízko obytnej zóny
Pracovné stretnutie zainteresovaných mesto opätovne zorganizovalo pred dvomi mesiacmi. „Problémy s hlukom, prašnosťou, znečistením a vibráciami v dôsledku vysokej miery a už niekoľko rokov trvajúci stav sa stal neúnosným,“ hovorí primátorka Magdaléna Zmarzláková. „Ľudia poukazujú na to, aká náročná je súčasná situácia pre ich každodenný život.“