TRSTENÁ/DOLNÝ KUBÍN. Rozdielne financovanie výkonov a chýbajúce platby na zvýšené platy lekárov a sestier dostávajú oravské župné nemocnice do státisícových dlhov.
„Ak to takto pôjde ďalej, za rok sa dostaneme do vyše miliónovej straty, nebudeme investovať do rekonštrukcie nemocnice, lebo nebude z čoho,“ hovorí Radoslav Ďurica, námestník Hornooravskej nemocnice v Trstenej.
Rozdiel aj tristo eur
Žilinský samosprávny kraj (ŽSK) upozorňuje, že župné nemocnice sú systematicky znevýhodňované v bežnom financovaní zo zdravotných poisťovní aj v prístupe k investičným zdrojom. Vyplýva to z analýz Najvyššieho kontrolného úradu a Útvaru hodnoty za peniaze pri ministerstve financií.
Obe inštitúcie poukazujú na to, že rozdiely v úhradách od štátnej zdravotnej poisťovne medzi súkromnými a verejnými nemocnicami dosahujú stovky eur na jednu štandardizovanú hospitalizáciu bez objektívneho zdôvodnenia náročnosti výkonov.

Kým niektoré súkromné nemocnice dostali vlani za jednu hospitalizáciu priemerne 3134 eur, iné konkurenčné nemocnice dostávajú zhruba 2900 eur a župné len niečo vyše 2800 eur.
„V roku 2024 dosiahli naše štyri nemocnice hospodársky výsledok 1,153 milióna eur, čo je výrazne menej v porovnaní s predchádzajúcim rokom,“ povedala Silvia Pekarčíková, riaditeľka odboru zdravotníctva ŽSK.
Mintál: Treba sa vrátiť na výkonový režim
Súčasný systém financovania zo strany zdravotných poisťovní bol nastavený v roku 2020. Podkladom pre určenie paušálneho úhradového mechanizmu boli výkony z roku 2019, keď na Slovensku vypukla covidová epidémia.
„Rôzne nemocnice odvtedy postupovali rôzne,“ priblížil Jozef Mintál, riaditeľ Dolnooravskej nemocnice v Dolnom Kubíne. „My sme ako jediní na Slovensku začali po covide v roku 2022 robiť ešte viac výkonov ako v roku 2019. A tie robíme dodnes.“