NOVOŤ. Už viac ako tridsať rokov je starý mlyn v Novoti opustený.
Občianske združenie Živé chyže sa rozhodlo historickú stavbu zachrániť a vdýchnuť jej nový život. Z posledného mlynu v dedine chcú vytvoriť priestor, ktorý bude spájať, vzdelávať a reprezentovať.
Inšpirovali sa v zahraničí
Poslednou majiteľkou domu s mlynom bola Mária Bystričanová, manželka mlynára Antona Bystričana. Bolo to pred viac ako tromi desiatkami rokov, odvtedy mlyn chátra.
„Čas a potulné skupiny lovcov pokladov negatívne prispeli k poškodeniu interiéru aj exteriéru,“ hovorí Tatiana Kondelová z občianskeho združenia.
„Premýšľali sme, ako naplniť našu túžbu oživiť vidiek a zachraňovať historické vidiecke budovy, ktoré majú príbeh a architektonickú krásu. Rozhodli sa pre mlyn, ktorý je jedným z posledných historických objektov v Novoti.“

Inšpiráciu pre pamiatkovú obnovu a nadšenie z citlivého vrátenia života starému objektu si Novoťania priniesli z Českej republiky. „Boli sme súčasťou tímu, ktorý zrevitalizoval takmer 400-ročnú barokovú sýpku Lemberk, a premenil ju na kultúrno-umelecké centrum,“ priblížila Tatiana.
Mlyn im zverili majitelia
Rekonštrukcia mlyna je prvý projekt združenia Živé chyže. „Spája nás jedna zásadná vec – keď sa menia miesta, ktoré sme mali radi, pociťujeme niečo, čo sa podobá clivosti po domove. Paradoxne, tento pocit sme zažívali najintenzívnejšie vždy, keď sme sa vracali domov.“
Tatiana tvrdí, že chcú využiť potenciál historických objektov, ktoré v dedine ostali ako pamäť miesta, a vrátiť tak vidieku jeho pôvodnú krásu.