ORAVSKÁ PRIEHRADA. Najskôr pracovníci Vodného diela Orava a potom aj dobrovoľníci zoskupení pod hlavičkou Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Horná Orava. Začiatok apríla sa už tradične niesol v duchu čistenia najväčšej vodnej nádrže na Slovensku.
„S kolegami sme vyčistili štyri lokality – okolie vodných tokov Klinec, Michalovka, ďalšieho potoka bez názvu a taktiež Zubrohlavskú zátoku,“ hovorí Miloš Okál, vedúci Vodného diela Orava. „Skvelé je, že takmer celkom z prírody zmizli pet fľaše. Na prvý pohľad vidieť, ako pomohlo zálohovanie. Niekedy máte problém nájsť fľašu aj vtedy, keď ju potrebujete.“
Zamestnanci Slovenského vodohospodárskeho podniku (SVP) vyzbierali 1380 kilogramov odpadkov, najmä pneumatiky a plastový odpad. Okolie priehrady a prírodu čistia počas bežnej údržby aj v rámci brigád so Slovenským rybárskym zväzom.

O čistejšiu vodnú nádrž a okolité potoky sa postarali aj stovky dobrovoľníkov v rámci štvrtého ročníka akcie Pre čistú priehradu a rieky Oravy. Aj tento rok ju organizovala CHKO Horná Orava. Rukavice si na ruky natiahli škôlkari, školáci, rodiny i organizácie. Prírodu spoločne odľahčili o viac ako tri tony smetí.
Organizátori vyberali územia patriace do Natury 2000, aby chránené lokality nielen vyčistili, ale priblížili aj vzácnosti, ktoré ukrývajú. Tento rok sa im príroda odvďačila a okrem iného sa dobrovoľníkom naskytol unikátny pohľad na bobry a ich hrádze, nazreli do života žeriavov, labutí i volaviek.
„Nie je to len čistenie, je to zžitie sa s prírodou. Pochopiť, že vplývame na okolie a že jeho stav je naším zrkadlom,“ povedala Zuzana Kertysová z CHKO, ktorá má na starosti environmentálnu výchovu.
CHKO ďakuje študentom, dobrovoľníkom a pracovníkom technických služieb v Námestove a Trstenej a tiež vodohospodárom, ktorí vyzbieraný odpad zlikvidovali.

