DOLNÝ KUBÍN. Súčasnú poľskú maľbu a diela konceptuálnych umelcov z prestížnej súkromnej zbierky prinášajú nové výstavy v Oravskej galérii. Vernisáž sa koná dnes (10. apríla) o 16.30 h vo veľkej výstavnej sieni.
Maľba zostáva kľúčová
„O umení a kultúrne našich najbližších susedov vieme málo,“ konštatuje Agata Smalcerz, riaditeľka Bielskej galérie BWA a kurátorka výstavy Súčasná poľská maľba zo zbierok Galérie Bielska BWA vo veľkej výstavnej sieni župného domu. Paralelne s touto výstavbou prezentuje Oravská galéria svoje zbierky v Poľsku.
Podľa kurátorky sa obe výstavy sa zameriavajú na maľbu, ktorá v druhej polovici 20. storočia ustúpila konceptuálnemu umeniu a novým médiám.

„Pre obe galérie však zostáva kľúčová, o čom svedčí počet maliarskych diel v ich zbierkach. Kolekcia umenia Bielskej galérie BWA obsahuje vyše 1 130 diel, z toho viac ako 530 malieb. Významný podiel na tom má súťaž Bienále maľby Bielska jeseň, organizovaná od roku 1962.“

Každodenné rozhodnutia aj netradičné krajinky
Väčšina obrazov na výstave vznikla v rokoch 2006 až 2020 a získala ocenenia v spomínanej súťaži. Takmer 60 diel vybrali tak, aby v priestoroch Oravskej galérie vytvorili príbeh.
„Umelci sa venujú témam ako rodové stereotypy, náboženstvo, vzťah človeka k prírode a zvieratám. S humorom, no citlivo zobrazujú každodenné rozhodnutia i voľnočasové aktivity. Uzavretí do štyroch stien si často neuvedomujeme, aký vplyv má architektúra na našu náladu a kontakt s okolím. Nechýbajú ani krajinárske scenérie s netradičnými pohľadmi. Medzi nimi je aj obraz Na Orave od nedávno zosnulého Józefa Krzempka, ktorý vznikol počas jeho umeleckých ciest.“

Väčšinu vystavených diel autori namaľovali tradične – olejom na plátne, prípadne akrylom alebo kombinovanou technikou.
„Jedna z najpopulárnejších poľských umelkýň Małgorzata Mirga-Tas využíva priemyselnú tkaninu v kolážach, zatiaľ čo Weronika Teplicka tvorí z olejových obrazov rozrezaných na pásiky,“ dodáva kurátorka.
Intelektuálne podnety aj estetický zážitok
V malej výstavnej sieni župného domu vôbec po prvýkrát Oravská galéria vystavuje diela konceptuálnych a postkonceptuálnych umelcov zo zbierky Prvej slovenskej investičnej skupiny.
„Konceptuálne umenie oslovilo viac ako pred polstoročím mladých nastupujúcich autorov,“ približuje kurátorka Zuzana Bartošová. „Popri akčnom umení i umení objektu a inštalácie sa stalo súčasťou ich generačnej výpovede. Najvýznamnejšie osobnosti sa ho nevzdali ani po nástupe tvrdej normalizácie kultúry po 2. zjazde Zväzu slovenských výtvarných umelcov na jeseň 1972.

Špecifikom slovenského konceptuálneho umenia je skutočnosť, že jeho autori sú – na rozdiel od väčšiny autorov euro-amerického kontextu – profesionálnymi výtvarníkmi, absolvovali Vysokú školu výtvarných umení. Nevzdali sa úplne maľby. To dáva tejto disciplíne jedinečné výrazové možnosti, ktoré ocení aj publikum. Výstava mu prinesie okrem intelektuálnych podnetov aj estetický zážitok.“

Výstava upozorňuje na kvalitatívne vyrovnanú, koncepčne budovanú privátnu zbierku Prvej slovenskej investičnej skupiny, uvádza Zuzana Bartošová.
„Tá sa sústredila práve na diela autorov, ktorí počas normalizácie nepodľahli ideologickému tlaku a tvorili slobodne, hoci v skromných životných podmienkach. Prínosom výstavy tak bude okrem estetického zážitku aj pocta osobnej statočnosti umelcov.“
Obe výstavy si môžete pozrieť do 15. júna. Oravská galéria je otvorená denne okrem pondelka od desiatej do piatej.

