HORNÁ LEHOTA. Pred týždňom sa miestnym chlapom z Hornej Lehoty naskytol na brehu rieky nezvyčajný pohľad, na konári stromu visel dolu hlavou zakliesnený mohutný operenec.
Okamžite zavolali starostu, starosta sokoliarov zo susedného Oravského Podzámku, ktorí vtáka vyslobodili, a odviezli na ošetrenie do Záchrannej stanice pre zranené živočíchy v Zázrivej.
Takto našli Hornolehoťania dravca visieť dole hlavou.
Ukážková záchranná akcia, ako ju nazval šéf rehabilitačnej stanice Metod Macek, mala šťastný koniec.
Asi päťročného samca orliaka morského, nášho najväčšieho hniezdiaceho dravca, v pondelok (24. 3.) jeho záchrancovia spoločne so štátnymi ochranármi vypustili do voľnej prírody na rovnakom mieste, kde ho pred niekoľkými dňami našli.
Jeden pílil konár, druhý ho chytal v ľadovej rieke
Záchrancovia a ochranári vypustili orliaka do voľnej prírody v Hornej Lehote, kde ho našli zakliesneného v korune stromu.
Hornolehoťan Vladimír Mikulaj bol s kamarátmi pri rieke za miestnym družstvom. Ani vo sne by im nenapadlo, na čo v prírode natrafia. Na strome nad vodou visel zakliesnený vták, vôbec pritom netušili, že ide o nášho najväčšieho dravca.
„Hneď som zavolal starostovi,“ povedal Vladimír. Veci potom nabrali rýchly spád. Starosta Jozef Mäsiar sa obrátil na manželov zo sokoliarskej skupiny z Oravského Podzámku.
„Prvotná informácia bola, že asi našli kaňu,“ hovorí Filip Bielik. „Zobral som narýchlo potrebné veci s tým, že idem zvesiť mŕtveho vtáka. Po ceste som si ešte hovoril, že kaňa to nebude, tých je na Slovensku veľmi málo, a ľudia si ich mýlia.“
Orliaka vypustili neďaleko poľnohospodárskeho družstva V Hornej Lehote. "Ako prvé si sadne na najbližší strom a bude tam sedieť aj dve hodiny, aby sa dal do poriadku a rozhliadol sa okolo," povedal Metod Macek, ktorému v záchrannej stanici pre živočíchy prešlo rukami už mnoho podobných dravcov.
Po príchode do Hornej Lehoty zistil, že vták je obrovský. V prvom momente ho odhadol na orla. No pri pohľade na zobák okamžite vedel, že ratovať prišiel orliaka morského. Sám jedného doma chová.
„Chytil sa na háčik, na návnadu pre hlavátky. Po rebríku som sa vyškriabal k nemu na strom a motorovou pílou som potom odpílil konár, aby sme ho dali na zem,“ priblížil záchrannú akciu Filip.

Vladimír sa medzitým vyzliekol do pol pása, vošiel do ľadovej vody a orliaka aj so spíleným konárom chytal.
Iba jediný pár hniezdi na Orave
Keď Filip orliaka vyslobodil z návnady a zistil, že žije, naložil ho do auta a vybral sa s ním do Záchrannej stanice pre zranené živočíchy v Zázrivej.
„Najprv som ho dal do takej malej prepravky, ale ušiel. Chvíľu pobehoval po aute, musel som ho spacifikovať. Zabalil som ho do deky a vložil do väčšej klietky pre dravce,“ povedal Filip.
V Zázrivej prevzal dravca do opatery Metod Macek. „Báli sme sa, čo bude so zranenou nohou. Našťastie, nemá infekciu. Išiel trochu dole s váhou, ale to je normálne, dravce sa necítia komfortne, keď sa dostanú do rehabilitácie,“ povedal Macek.

Ornitológ Dušan Karaska predpokladá, že v okolí miesta, kde dravca našli, môže na neho čakať samica. „Orliaky sú najskoršie hniezdiace dravce na našom území, hniezdia už vo februári,“ vysvetlil Karaska. „Samce nosia samiciam potravu, ak sa k nim druh dlhšie nevráti, hniezdo opustia. Ak je to tak aj v tomto prípade, bola by to škoda.“
Nájdeného orliaka sa preto rozhodli vypustiť v tej istej lokalite, v ktorej ho našli. „Zatiaľ vieme o jedinom páre orliaka na Orave, hniezdi pri Oravskej priehrade. No tento rok pozorujeme orliaky aj inde, možno si tu vytvárajú ďalšie hniezdo,“ dodal Karaska.
Na 40 rokov sa z krajiny vytratil
Orliak morský je najväčší hniezdiaci dravec na Slovensku. Rozpätie krídel tohto vtáka je dva a pol metra, váži od štyroch do šiestich kilogramov, je asi o štvrtinu väčší ako orol skalný.
Na Slovensku žije zhruba 40 párov orliaka. Hniezdia zväčša v nížinách, na Záhorí, v okolí Dunaja a Východoslovenskej nížiny.

„V Žilinskom kraji evidujeme päť až sedem párov, na Orave vieme o jednom páre. Hniezdi na Surdíkoch pri Oravskej priehrade, má tu už piate hniezdo,“ hovorí Jaroslav Hucík, riaditeľ Správy CHKO Horná Orava.
„Prvýkrát sa orliak morský vyskytol na Orave v 60. rokoch minulého storočia. Potom z týchto končín na 40 rokov zmizol. Vrátil sa v roku 2010 a je tu dodnes.“
Orliakom sa darí pri vodných tokoch, kde dokážu nájsť dostatok potravy. Preto ich hornatá krajina, akou je Orava, neláka.
Nedospelé jedince sa túlajú krajinou a hľadajú korisť. Najmä v zimnom období, keď sú vodné hladiny zamrznuté, si rady pochutnajú na mäse z mŕtvych zvierat. „Nedávno mi poslali z Mútneho fotografiu, ako sa orliak hostil na zdochline jeleňa,“ povedal Karaska.
Orliaky patria podľa ornitológa k najohrozenejším druhom. „K stratám najčastejšie dochádza pre pytliactvo, úmrtie spôsobujú i drôty elektrického vedenia, narušenie prirodzeného prostredia ťažbou dreva a náhodné nárazy.
Najpočetnejšia populácia orliaka morského sa vyskytuje v Poľsku, zaznamenaných je tam zhruba dvetisíc párov tohto druhu dravca.
