VELIČNÁ. Niekdajší panský kaštieľ, známejší ako gazdinská škola, je jednou z dominánt Veličnej.
Voľakedy bol súčasťou námestia bývalého stoličného mestečka a jednej z najstarších obcí na Orave, v súčasnosti prejdú okolo historickej stavby tisícky áut denne. Leží totiž pri hlavnom cestnom ťahu do Poľska.
O výstavbe budovy rozhodlo oravské panstvo, ktoré potrebovalo sídlo správy svojho majetku. „Najstaršia zmienka o panskom dome pochádza z roku 1677,“ uvádza správa Tomáša Januru z Historického ústavu Slovenskej akadémie vied. „Na jeho mieste sa začalo v roku 1737 stavať od základov prízemie kaštieľa, aký poznáme dodnes.
Murovaný dvojpodlažný panský dom slúžil na stretnutia komposesorov pri revíziách účtovníctva a rozhodnutiach o dôležitých otázkach týkajúcich sa panstva. Zasadal v nej aj panský súd.

Panský dom prestavali na pivovar a pálenicu
Po presťahovaní prefekta na Oravský hrad koncom 80. rokov 18. storočia kaštieľ slúžil ako hospodársky objekt. V jeho priestoroch zriadili pivovar a pálenicu.
„Na poschodí sa rozkladala veľká kuchyňa a dvojitý záchod. V spodnom podlaží boli štyri izby, dve využíval pivovarský inšpektor, ďalšiu furman a páleničiar, štvrtú, pred vstupnou bránou, pivovarský hajdúch. Vedľa nej prerobili bývalú väznicu na sklad pálenky.“ V priestoroch kaštieľa mal sklad likéru aj židovský výrobca pálenky. Na pálenicu nadväzoval pivovar zložený zo sušne a sladovne, bol tam tiež sklad piva. Na dvore stáli drevené stajne, vozovňa, sklad sudov a obručí.
V ďalších desaťročiach prešiel kaštieľ viacerými stavebnými úpravami. Napríklad v 19. storočí dal Oravský komposesorát pristaviť na prízemí izbu a kuchyňu, na poschodí dve izby a cukráreň.
Posledným obyvateľom bol gróf Žerotín
Pôvodne barokový kaštieľ, ktorý prestavali na klasicistický, stratil po ďalšej významnej oprave v roku 1940 svoju architektonickú hodnotu. Zostal v ňom len cenný portál, arkádová chodba, štukové povaly na poschodí a arkádový dvor.
„Do roku 1914 býval v kaštieli gróf Žerotín,“ hovorí starosta Veličnej Daniel Laura. Na posledného obyvateľa historickej dominanty obce si ešte donedávna pamätali najstarší obyvatelia takto: „Bol to gróf, vojak celou dušou. Mal veľmi rád uniformu a vojenské parády. Ale pretože nemal vojakov, nechal ako náhradu za nich každú nedeľu pred kaštieľom pochodovať miestnych hasičov. Za takúto špacírku dostávali hasiči v krčme u Lednera súdok piva, každý deci pálenky a cigaru.“
Od roku 1919 slúžil kaštieľ ako školská budova. Prvou a najznámejšou bola vychýrená gazdinská škola.