ORAVSKÁ POLHORA. Začali pred rokmi. Myšlienka skrsla v hlave Jána Heruda počas návštevy Talianska. S kamarátmi skúsili urobiť prvý ľadopád v susednom Sihelnom. Ako podklad im poslúžil strom. Keďže tam bolo treba denne chodiť, presťahovali sa do rodnej dediny.
S podporou starostu dostali nevyužívaný stĺp, prístup k vode aj elektrine pri miestnom futbalovom ihrisku a atrakcia je na svete. Tento rok má ľadová veža úctyhodných devätnásť metrov, pribudla druhá rampa, aby bola dostupnejšia a hoci sa už stihla trikrát roztopiť, aktuálne jej počasie praje.
„Zo začiatku zimy to tak nevyzeralo, no mrazy v ostatných dňoch pomohli, lezieme už vyše dvoch týždňov,“ hovorí Ján Herud, člen tímu Polhorskej ľadovej veže.
V sobotu popoludní nadšenci zorganizovali pri veži akciu pre širokú verejnosť. Lezenie si mohli vyskúšať všetci, malí aj veľkí.
„Ľudia prišli, skúsili, deň otvorených dverí dopadol perfektne,“ zhodnotil Jan Herud.

Ľadová veža je dostupná a prístupná pre každého. A chodia nadšenci nielen z Oravy, ale aj okolia, laici, i členovia horských služieb.
Jej tvorcov mrzí len to, že chýba záujem mladých. „Je to škoda, keby za našich čias niečo také robili starší chlapci, motali by sme sa im popod nohy od rána do večera a pýtali sa, čo to robia. Dnes mladých fascinujú len telefóny a sociálne siete.“
Pri veži sú informácie, ako vznikla, aj pokyny, ako liezť. A tiež upozornenie, že je to na vlastnú zodpovednosť, keďže sa pri tomto náročnom športe používajú „zbrane“ – cepíny.
Na informačnej tabuli však záujemcovia nájdu aj číslo telefónu na miestnych nadšencov, ktorí ochotne poradia a ak sú doma, tak aj ukážu, ako nazrieť do čarov ľadového lezenia.

