Pondelok, 6. december, 2021 | Meniny má MikulášKrížovkyKrížovky

V oravských derby zápasoch úspešná Nižná a Žaškov

Pre divákov lákavé oravské derby zápasy sa hrali uplynulú nedeľu. V IV. lige proti sebe narazili Nižná a Námestovo. Šťastnejší boli nakoniec Nižňania, ktorí si pripísali prvé víťazstvo.

Nedarilo sa futbalistom Tvrdošína – tesne prehrali v Rudinskej. Rovnako oravské derby bolo na programe v V. lige. Žaškov privítal Podbiel, proti ktorému uspel a tiež si pripísal prvé tri body. Na vlastnej pôde len remizovala Veličná a jeden bod si doviezla tiež Oravská Jasenica

ŽK: Kurčinka, Šeling - Siman, Stašiniak, Pisarčík
Zostava domácich: M. Brčák, Michal Kuboš, Kosmel, Pánik, M. Žák, Kurčinka, Marek Kuboš, Kubolek, A. Brčák, Šeling, Orčo, striedali: Džubek, Blahút, Obtulovič
Zostava hostí: Adamčík, Siman, Stašiniak, Pisarčík, Rošťák, Žuffa, Krúpa, Kovalíček, Jašica, Hablák, Adamec, striedali: Kormaňák, Backa, Polťák
Divákov: 500
Za pekného slnečného počasia videli diváci bojovný derby zápas. Všetci boli zvedaví najmä na to, ako zahrá domáce mužstvo po veľmi pozmenenej zostave. Hostia otvorili hru v Nižnej aktivitou. Už v 3. min po rohovom kope vyskúšal hosťujúci Rošťák brankára súpera. Nižňania sa pomalšie rozbiehali, no mohli sa ujať vedenia v 10. min. V šanci sa po priťuknutí od Šelinga ocitol Kurčinka, loptu však dobre netrafil a tá letela vedľa bránky. Hra sa postupne vyrovnala, obrany všetky situácie riešili s prehľadom. V 18. min zle rozohral loptu Orčo, z čoho vyťažil hosťujúci Siman, jeho strela však letela našťastie vedľa Brčákovej brány. Domáci sa doč- kali v 30. min, keď po priamom kope Kuboleka zabojoval v päťke Pánik, predĺžil na Andreja Brčáka a ten hlavičkou otvoril skóre zápasu. Po góle Nižňania ešte viac ožili a mali viac z hry. V 37. min dobre prečíslili obranu hostí, Pánik poslal do šance Šelinga, ale obrana Námestova si po skrumáži takmer strelila vlastný gól. V 40. min sa dostal do brejku Šeling, krížnou strelou natiahol brankára hostí, ale ten čistý gól vyškriabal končekom dvoch prstov na roh. Námestovčania mali čistú šancu v 42. min, no Simana vychytal domáci Brčák s prehľadom. Následne nato v 43. min musel vyraziť hosťujúci brankár na roh strelu Kuboleka z priameho kopu. Po obrátke začali lepšie hostia so snahou otočiť zápas, do šance sa však dostali domáci. Šeling do ulič ky poslal Obtuloviča, ale ten už na loptu pred hosťujúcim brankárom nedočiahol. Námestovčania mali prevahu, všetky ich akcie však končili na šestnástke domácich a žiadnu čistú gólovú šancu si v druhom polčase nevytvorili. Ako sa blížil koniec zápasu, domácim dochádzali sily, ale obetavosťou a bojovnosťou si už víťazstvo nenechali vziať. Futbalisti Námestova podali veľmi dobrý výkon, a tak fanúšikovia odchádzali zo zápasu spokojní za predvedený výkon obidvoch mužstiev.
Eugen Dedinský

Rudinská – Tvrdošín 3:2
(2:1)
Góly: Belák 2, Zuziak – Baláž, Capko
ŽK: Nemček, Krivda
Zostava hostí: Kazík – Medvecký, Krivda, Ondruš, Nemček, Baláž, Brienik, Maslo, Palider (Bednár), Novák, Capko
Tvrdošín začal veľmi dobre a už v druhej minúte z trestného kopu tesne minul Baláž. V 6. min však hostia pykali, keď sa po chybe hosťujúcej obrany dostal k lopte Belák a dostáva domácich do vedenia. V 13. min Medvecký vykopáva loptu z bránkovej čiary. V 15. minúte Krivda vystrelil tesne nad. V 29. minúte hlavičkuje Novák po rohu, ale taktiež nad. V 35. minúte prišiel center s pravej strany a Baláž vyrovnáva na 1:1. V 37. minúte bol v šestnástke faulovaný Capko, ale rozhodkyňa faul nepískala. Z následného protiútoku sa domáci dostávajú do vedenia Belákom. V 53. minúte po chybe Kazíka, keď mu vypadla lopta, Zuziak strieľa do prázdnej brány zvyšuje na 3:1. V 60. minúte mohol znížiť aktívny Baláž. V 85. minúte Capko po Maslovej prihrávke znižuje na 3:2. Hostia sa v závere snažili vyrovnať, ale už sa im to nepodarilo. Zápas bol ovplyvnený slabým výkonom rozhodkyne. (že)

Ostatné výsledky IV. ligy:
Oščadnica - Trebostovo 0:8 (0:4), Stráňavy - Krásno 1:1 (0:1), Žilina B - Lietavská Lúčka 0:2 (0:1), Martin - Turčianska Štiavnička 3:1 (1:1), Valča - Belá Dulice 4:0 (0:0)

ŽK: Turčina, Mikuš – Opatera, Flontek, Batuna, Konfala, Drbiak
Zostava domácich: Buzai – Bugáň,Mikuš, Hanko, Bakoš, Kubačka, Turčina, Kaplánek, Strapec, Láclavík, Gallo, striedali: Farko, Lopeň, Pavlovčík
Zostava hostí: Flontek – Konfala, Kubášek, Drbiak, Opatera, Batuna, Pavčo, Mintál, Maruniak, Guliga, Zaťko
Od začiatku boli lepší domáci, ale ich prvý útok zastavil ofsajd. V tretej minúte vysunul Mikuš Kapláneka a ten otvára skóre. Kto by si bol pomyslel, že už viac gólov nepadne. V 4. minúte hlavičkuje nebezpečne Turčina, ale Flontek chytá. Hostia postupne hru vyrovnávajú. V 20. minúte len zázrakom chytil hosťujúci brankár strelu Láclavíka. V 30. minúte mali šťastie domáci po strele Guligu. Do konca polčasu sa už nič vážne nestalo. V druhom polčase začali lepšie hostia no domáci po piatich minútach hru vyrovnali. V 57. minúte brankár Podbiela len s námahou vytlačil strelu Láclavíka. S pribúdajúcimi minútami hostia znervózneli, čo sa prejavilo na ich tvrdej hre, hlavne Opateru. Domáci sa však nedali vyviesť z miery a v závere mohli Pavlovčík a Mikuš výsledok zvýšiť, ale neuspeli. Źaškov si tak pripísal prvé tri body v V. lige. (ľo)

Veličná – L. Štiavnica
1:1 (0:1)
Gól: P. Sučák
Zostava domácich: Okál – Kubačka, L. Olbert, Greguška, P. Sučák, Chomistek, R. Sučák, Feranc, Janík, Katrenák, P. Olbert
Domáci začali aktívne a už v 5. min sa mohli dostať do vedenia, keď Pavol Sučák našiel Feranca, ale ten vystrelil nad. V 17. min P. Sučák našiel P. Olberta, ten však z voleja namieril iba do brankára. V 25. min hostia mali dobrú príležitosť, ale strela išla nad. V 30. min Katreňák netrafil v čistej gólovej šanci. V 40. min po chybe obrany sa dostal k lopte hosťujúci útočník a nedal Okálovi najmenšiu šancu - 0:1. Po zmene strán sa domácim podarilo už v 50. minúte vyrovnať po spolupráci bratov Sučákovcov, úspešne zakončil Pavol. V 55. min krásne zachránil Okál. V 86. min mohol víťazstvo na domácu stranu strhnúť P. Sučák, no brankár hostí krásne zachránil. (ší)

Palúdzka – Oravská
Jasenica 0:0
ŽK: Peter Čiernik st., Michal Vráb, Pavol Čiernik
Zostava: Peter Čiernik ml., Kur ťák, Škombár, Peter Čiernik st., M. Čiernik, V. Madleňák, Michal Vráb, Mário Madleňák, Pavol Čiernik (Polák), Miloš Vráb, Pavol Feranec
Už v 2. min sa stredom ihriska predral Michal Vráb, no jeho pokus skončil len na brvne. V 15. min to opäť bol Michal Vráb, ktorý však tentokrát centroval pred domácu bránku, no Pavol Feranec hlavou zakončil len do náručia brankára domácich. Palúdzke sa hra nedarila a aj preto siahala k tvrdým zákrokom, po ktorých inkasovala žlté karty. V 30. min znova Michal Vráb vymyslel akciu spolu s Pavlom Ferancom, no ten namiesto strely volil prihrávku, ktorú brankár domácich vystihol. Domáci nepríjemne pohrozili v 40. min, keď prenikli po ľavej strane a centrovanú loptu musel riešiť brankár. Druhý polčas sa niesol v nervóznej atmosfére. Hráči sa viac sústredili na osobné súboje. V 65. min mali šancu na gól Vrábom, no ten opäť opečiatkoval brvno. Ďalšiu dobrú príležitosť mal Mário Madleňák. V 70. min domáci hráč zakončil svoj pokus hlavou tesne nad bránku. Do konca zápasu sa už skóre nezmenilo. Hostia si tak z Liptova odviezli bod, no pri troške šťastia mohli mať aj tri. (rp)

Ostatné výsledky V. ligy:
Závažná Poruba - Bešeňová 1:1 (0:0), Sučany - Dúbrava 1:1 (0:1), Ludrová - Dražkovce 0:3 (0:2), Liptovský Hrádok - Lisková 2:1 (1:0)