Chce byť automobilovým dizajnérom. Prvým krokom sú talentové skúšky na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave, odbor Priemyselný dizajn. „Je to súťaživé zamestnanie, dizajnerov je veľa. Treba byť dobrý a predierať sa,“ dodáva.
Ako jediný Slovák sa vlani dostal medzi dvadsať finalistov z 200 prihlásených účastníkov v súťaži, ktorú organizuje ANFIA (talianska Asociácia pre automobilový priemysel) od roku 2000 v dvojročnej periodicite. O tom, že asociá- cia vyhlásila takúto súťaž, si sám prečítal na internete, zapojil sa do nej a uspel.
Svetová amatérska súťaž z oblasti automobilového dizajnu bola určená pre mladých ľudí vo veku od 16 do 28 rokov. Úlohou súťažiacich bolo navrhnúť riešenie pre exteriér i interiér auta, na dvoch výkresoch A2 projekt nakresliť a s krátkym popisom poslať do talianskeho Turína. Išlo o voľnú tému bez bližšej špecifikácie, v ktorej nebol zadaný ani typ auta. „Motivovala ma najmä možnosť stoj čo stoj sa dostať Turína,“ hovorí študent Gymnázia Martina Hattalu v Trstenej. Inšpiroval ho chrobák skarabeus. Toho Andrej Pariža zakomponoval do dizajnu v snahe zaujať a prísť s niečím novým. Nápad najmladšieho účastníka súťaže vzbudil záujem poroty pod vedením L. Fioravantiho. Andrej sa dostal do vysnívaného Turína, jedného z centier svetového automobilového priemyslu a jeho projekt spolu s 19 ďalšími finalistami z celého sveta bol vystavený v Palazzo Birago. „Táto udalosť v mojom živote mi dala veľmi veľa. Pocítil som šialenú motiváciu ísť ďalej za svojim snom. Sny sa budú plniť, len treba chcieť. Spoznal som dizajnérov, našiel som si kamarátov a získal som skúsenosť ako to na takejto súťaži vyzerá,“ hovorí sedemnásťročný Andrej.
Súčasťou výstavy projektov bola výstava ôsmich talianskych prototypov na nádvorí Palazzo Birago, ako Bertone, Fioravanti, Lancia, Idea… „Bolo to super prekvapenie. Neodolal som a pri jednom z týchto prototypov som sa dal odfotiť,“ hovorí Andrej s nadšením.
Táto súťaž bola tretia v poradí, ktorej sa zúčastnil, ale prvá bola úspešná. Projektu Skarabeus predchádzali projekty áut, ktoré gymnazista Andrej zaslal do Japonska (súťaž organizovala automobilka Mutsubishi) a Spojených štátov (Motor Trend a Autosalón v Kalifornii).
Andrej Pariža sa v ničom neodlišuje od svojich rovesníkov. Veľa kreslí, navštevuje Základnú umeleckú školu v Tvrdošíne, kde ho vyučuje J. M. Bašista, učí sa, bicykluje. Úspech ho povzbudil do ďalšej práce. A to radí aj svojim rovesníkom: „Učte sa angličtinu, bez nej sa nezaobídete, robte to, čo vás baví a využívajte poznatky z internetu“ odporúča svojim rovesníkom.