ORAVA. Gorali majú dôvod na oslavu. Za 15. národnostnú menšinu na Slovensku ich oficiálne uznala vládla na stredajšom výjazdovom rokovaní v Červenom Kláštore. „Uvidíme, či tento krok prispeje k rozvoju goralského jazyka,“ hovorí Goral Ján Maslák.
K ich jedinečnej kultúre sa na Orave hrdo hlási jedenásť obcí: Oravské Veselé, Mútne, Novoť, Zákamenné, Oravská Lesná, Rabča, Rabčice, Sihelné, Oravská Polhora, Hladovka a Suchá Hora.
„Veľký deň pre nás Goralov,“ opísal starosta Oravskej Polhory Michal Strnál. „Po zápise goralskej kultúry na Zoznam nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska je to pre nás ďalší významný krok vpred. Dnešným dňom sa zavŕšilo takmer dvojročné úsilie predstaviteľov goralských obcí Oravy, Kysúc, Liptova, Zamaguria a Spiša. Je to pre nás veľký záväzok, ale i príležitosť zviditeľniť našu unikátnu goralskú kultúru a prispieť k jej uchovávaniu a ochrane.“

Uznanie je zavŕšením niekoľkoročného úsilia goralských aktivistov o posilnenie svojho štatútu. Po novom budú môcť žiadať štát o podporu na zachovanie svojej kultúry, ale napríklad aj na posilnenie používania a výučby goralčiny.
Symbolické uznanie nestačí
Inštitút Mateja Bela robil niekoľko rokov výskum o goralskej komunite. Informácie zbierali odborníci aj aktivisti priamo v teréne.

„Navštívili sme všetky goralské obce a zapísali sme aktuálny stav kultúry, jazyka, inštitúcií či demografie,“ informoval emeritný prezident inštitútu Ábel Ravasz.