DOLNÝ KUBÍN. S Mamukom Mamulašvilim, ktorý má podľa premiéra Roberta Fica stáť s opozíciou za organizovaním protestov na Slovensku, sa viackrát osobne stretol Dolnokubínčan Tomáš Sklárčik. Patrí k dobrovoľníkom pomáhajúcim na Ukrajine.
Pri jednom zo spoločných výjazdov na pomoc ukrajinským obyvateľom mu Mamuka venoval textilné nášivky s vyobrazením znaku Gruzínskej národnej légie, ktorej velí.
"Tie patche alebo šavróny, ako ich volajú, sú momentálne na Ukrajine veľmi obľúbený suvenír," hovorí Tomáš. "Mamuka ich rozdáva ľuďom, o ktorých vie, že ich potešia. Je to, ako keby vám dal podpisovú kartu Brad Pitt."
Nášivky priniesol Tomáš domov na Oravu. Jedna skončila na pracovnom stole právnika a občianskeho aktivistu Ondreja Buknu.
"Dnes som zaregistroval niečo o gruzínskom prevrate a légii. Na stole mám tieto nálepky už viac ako rok, doniesli mi ich chalani, ktorí vozia na Ukrajinu pomoc, tak som sa musel zasmiať," povedal Dolnokubínčan.

Premiér straší, myslí si Sklárčik
Mamuka je hrdinom kníh vojnového reportéra Tomáša Forró. V armáde pôsobí od svojich štrnástich rokov, bojoval v prvej gruzínskej vojne so svojím otcom.
Mamulašvili je tŕňom v oku Ruska preto, že jeho légia spôsobuje ruskej armáde straty, tvrdí Tomáš.
"Včera som čítal v Denníku N jeho vyhlásenie, že s protestmi na Slovensku nemá Gruzínska légia nič spoločné. Prečo by aj mala, on celý život bojuje za slobodu svojej vlasti, a tou je Gruzínsko. To je akoby o vás niekto vyhlásil, že ste dinosaurus, a vy sa máte voči tomu brániť. Proste absolútny nezmysel. Premiér potrebuje ľudí strašiť, aby nešli do ulíc," myslí si Tomáš Sklárčik.

Nesúhlasí s tvrdením, ktoré dnes (31. 1.) odznelo na tlačovej besede vládnych predstaviteľov, že protestné zhromaždenia na Slovensku majú politické pozadie a sú riadené opozičnými stranami.
"Aj ja som vystúpil na nedávnom proteste, pritom nie som členom žiadnej politickej strany. Ide čisto o občiansku iniciatívu."
Bukna: Robíme to z vlastného presvedčenia
Organizátorom protestných zhromaždení pod hlavičkou Orava za slušné Slovensko je Ondrej Bukna. "Prvé zhromaždenia som organizoval po vražde Jána Kuciaka," hovorí právnik a mestský poslanec z Dolného Kubína.
"Keď súčasná koalícia prišla s plánom na zmenu trestnoprávnych predpisov, zorganizoval som protest znova. Bolo to úplne prirodzené, pretože cieľom zmeny trestného práva bola pomoc tej skupine ľudí, ktorá rozkráda náš štát, a práve o nej písal Kuciak."
Ondrej spoznal za tie roky mnohých ďalších organizátorov protestov z iných miest. Zdôrazňuje však, že ho nikto politicky nezastrešuje ani mu za to neplatí.
"Mrzí ma, že mnohí neveria tomu, že tieto veci robíme z vlastnej iniciatívy, len preto, lebo si myslíme, že sú správne," uzavrel Ondrej Bukna.
