ORAVA. Pošlite svoje myšlienky a posolstvá ďalej ako len do šuplíka vo svojej izbe, možno niekomu zmenia život, vyzýva Roman Večerek začínajúcich píšucich autorov.
„Šťastie praje odvážnym a presne pre takých je literárna súťaž Florinova jar,“ odkazuje v rozhovore riaditeľ Oravskej knižnice.
Po 20 rokoch existencie Florinovej jari prebrala štatút organizátora tejto celoslovenskej literárnej súťaže Oravská knižnica. Ako a prečo sa to stalo?
Navrhli to sami zakladatelia súťaže Miro S. Líška a Juraj Lukáč z občianskeho združenia Homo erectus. Mne sa tá myšlienka pozdávala, veď kto iný, ak nie knižnica, by mala literárnu súťaž zastrešovať.
Takéto aktivity podporujú písanie, čítanie, pomáhajú zlepšovať čitateľskú gramotnosť. Bola by škoda nechať po 20 rokoch súťaž upadnúť do zabudnutia.
S akou víziou sa púšťate do organizácie súťaže?
Pre nás je to predovšetkým veľká česť, ale aj výzva. Florinova jar má v regióne hlboké korene. Verím, že sa nám podarí obnoviť ju aspoň v takej miere a podobe, akú mala doposiaľ. Vytvorili sme jej už nový vizuál a grafiku.
Obsahovo ju zatiaľ nebudeme určovať, obmedzený nie je ani vek autorov, ktorí sa do súťaže prihlásia. Boli by sme radi, aby nám okrem prác poslali aj svoju fotografiu a krátky životopis. Diela musia byť napísané v slovenčine, nebránime sa nárečovým textom. Ako sa súťaž vyprofiluje ďalej, ukáže budúcnosť.
Novinkou je, že okrem Florinovej ceny, budú pôvodní zakladatelia súťaže Miro S. Líška a Juraj Lukáč udeľovať aj špeciálne ocenenie čisto oravským autorom. Ten najlepší získa cenu Ľuba Schrameka, novinára a spisovateľa, na počesť ktorého súťaž vznikla.


Aké poslanie nesie Florinova jar pre región a spoločnosť?
Každá aktivita, ktorá podnecuje ľudí k tvorivosti a aktívnemu sa zapájaniu do diania v regióne, je dôležitá. Orava je a bola rodiskom veľkých spisovateľských mien, to podhubie tu je.
Chceme nadaným autorom podať pomocnú ruku a motivovať ich k tomu, aby nabrali odvahu sa prezentovať, aby vyšli z izieb, spoza počítačov a nepísali len do šuplíku.
Ľudia vždy radi písali aj píšu, dnes sa najmä mladí realizujú na sociálnych sieťach. Často sú to krátke statusy bez hlavy a päty, prevažne negatívne. Našou snahou je podporovať písanie, ktoré nesie nejaké posolstvo, má hĺbku a myšlienku. Práve takéto písanie sa vytráca. Preto chceme dať ľuďom, najmä mladým, možnosť vyjadriť sa.
Čo čaká na úspešných autorov po vyhodnotení súťaže?
Práce vyhodnotí odborná porota. Môžem prisľúbiť, že bude zložená z renomovaných spisovateľov, ktorí už v knižnom svete niečo dosiahli.
Vyhodnotenie urobíme slávnostnou formou, autori dostanú možnosť prečítať svoje práce pred širokým publikom na knižnom festivale KUK fest. Z víťazných, možno aj všetkých prác by sme radi zostavili a vydali zborník.
Naším cieľom je tiež obnoviť literárny klub, ktorý kedysi v knižnici fungoval. Chceme prilákať a zoskupiť nových i mladých píšucich autorov, aby sme tradíciu klubu obnovili a prebrali k životu.
Ako by ste presvedčili nerozhodných autorov, aby sa prihlásili do súťaže?
Sám som váhajúci autor, ktorý píše do šuplíku. Tridsať rokov sa odhodlávam poslať svoje práce do nejakej súťaže. Preto len poviem, že šťastie praje statočným a odvážnym.
Nebojte sa svoje úvahy, príbeh, sny a myšlienky, ktoré ste položili na papier, poslať ďalej, lebo môžu niekomu zmeniť život. A možno vás posunú medzi spisovateľskú elitu. Veď mnohí úspešní autori tiež kedysi začínali práve na takýchto malých regionálnych súťažiach.
Podmienky súťaže
Poézia: minimálne 4 básne, každá v rozsahu jednej strany formátu A4.Próza: minimálne 3 normostrany formátu A4.
Súťažné diela vrátane fotografie a stručného profesijného životopisu treba poslať IBA ELEKTRONICKY na adresu: orknizdk@vuczilina.sk do 30. marca 2025.
Veková hranica účastníkov nie je obmedzená. Prihlásené diela ohodnotí odborná porota zložená z literátov a spisovateľov. Výsledky súťaže vyhlásia na slávnostnom podujatí.

