NIŽNÁ/NÁMESTOVO. „Mám dve malé deti a aby dýchali tieto smrady, to je mi proti srsti,“ povedal Nižňan Majo Žuffa po tom, ako začiatkom minulého týždňa skontroloval špeciálny merač čistoty ovzdušia namontovaný na obecnej budove.
Hodnoty z ostatných dní sa z päťdielnej stupnice dostali do tej najhoršej.
Pevné častice vo vzduchu
Na Orave nie sú oficiálne merače, ktoré dokážu odhaliť množstvo smogu v ovzduší. Pomaličky sa však začínajú rozmáhať laici, ktorých zaujíma, čo ich deti a blízki dýchajú. Inštalujú si síce neprofesionálne, ale postačujúce zariadenia, ktoré spoľahlivo dokážu zachytiť aktuálnu situáciu v ovzduší, zaznamenať ju, vyhodnotiť a porovnať s predošlými dňami aj inými krajinami.
Patrí k nim aj Juraj Gerek z Námestova s kamarátmi, ktorí majú tri zariadenia na monitorovanie vzduchu. Jedno je na nábreží, druhé na rodinnom dome na Brehoch a tretie na bytovke v bytovej zástavbe.
Trojica Námestovčanov je súčasťou globálnej senzorovej komunity. Práve v tejto skupine sa dozvedeli, ako si dokážu sami zostrojiť zariadenie s laserovým snímačom na monitorovanie pevných častíc vo vzduchu.
„Zaznamenáva prítomnosť PM10 častíc, ktoré sa zachytávajú v horných dýchacích cestách, ale aj PM2,5 častíc, ktoré sú veľmi malé a dostanú sa až do krvi,“ vysvetľuje Juraj Gerek. Merač je pritom dostupný pre každého, výrobné náklady dosahujú zhruba 40 eur. K jeho fungovaniu treba trafo a prístup na net cez wifi. Prostredníctvom aplikácie si potom dokážete nájsť svoj prístroj, sledovať hodnoty vo vašom okolí a porovnávať ich s ktorýmkoľvek iným prístrojom kdekoľvek na svete.

Informácie pre ľudí
Hodnoty na prístrojoch Námestovčania kontrolujú pravidelne. Občas si ich porovnajú aj s inými štátmi. Raz boli údaje z Námestova horšie ako v metropole Indie. Koncom minulého roka boli čísla celkom prijateľné. Na alarmujúce sa zmenili v ostatných dňoch. Rovnako ako v Nižnej.