DOLNÝ KUBÍN. Čerstvý prievan zo Záhoria a Rekviem pre dočasnosť zaplnia až do apríla výstavné siene Oravskej galérie.
Veľká bude od štvrtka patriť dielam maliara a grafika Andreja Augustína a sochára-reštaurátora Milana Flajžíka. Ako naznačuje názov výstavy, obaja tvoria a žijú na Záhorí.
„Modelovaná keramika s fantastickou zoológiou, drevené stély so živočíšnou štruktúrou, obrazy, ktoré naplno priznávajú farbu ako energiu vitálnej maľby, grafický kabinet, ale aj kabinet sochárskych kuriozít, sochy-relikviáre, čarovné kresby i estetické fragmenty. Ich výtvarné svety sú nasýtené farbami, tvarmi a najmä vôňou inšpiratívneho umenia,“ približuje kurátor výstavy Ľudovít Petránsky.
Obrazy aj bizarné nádoby
Za ťažisko prezentácie Andreja Augustína (nar. 1964) považuje kurátor 30 obrazov, ktoré vznikli počas uplynulých 10 rokov.
„Táto dekáda je obdobím od jeho poslednej profilovej výstavy v Oravskej galérii, ktorá bola pripravená k životnému jubileu 50 rokov. Osobitná stena je venovaná kabinetu grafiky, na ktorej vytvoril pôsobivú veľkoformátovú mozaiku zo svojich grafík vytvorených v technike sieťotlač a litografia.
A nechýba ani autorská tvorba v keramike a porceláne. Sú to maľby na misy a iné pitoreskné nádoby, ako aj modelované úžitkové predmety, ako napríklad séria s názvom Ušatci. Súčasťou je aj keramická inštalácia Zverinec, inšpirovaná reakciou k ľuďom, ktorí sa neľudsky správajú k prírodnej faune – často na okraji vyhynutia.“
Používa aj sekáč na mäso
Milan Flajžík (1961) vytvára sochárske objekty z tvrdého dubového alebo jaseňového dreva s priamymi impulzmi zo živočíšnej ríše.
„Sochár v nich uprednostňuje vertikálnu podobu, pričom ich povrchy predstavujú živočíšne štruktúry prerozprávané do sochárskej reči,“ predstavuje autora kurátor.
„Tieto štruktúry dosahuje rôznym spôsobom. Od tradičných nástrojov cez elektrické až k tým netradičným, ako je sekáč na mäso. Dôraz kladie na stret kontrastov a plochu rozbrázďuje rôznymi textúrami. Jeho socha má ambíciu zotrvať v kompaktnom tvare a v priestorovom členení sa vyhýba teatrálnosti.“

Výtvarný register Milana Flajžíka dopĺňajú plošné disciplíny, medzi ktorými dominuje súbor tridsiatich obrázkov menšieho formátu.
„Pripomínajú bazár autorovej duše. Ten predstavuje jeho cestu hľadania, skúšania a overovania si jednotlivých techník a materiálov počas uplynulých 20 rokov tvorby. O autorskom experimente zase vypovedajú plošné objekty vytvorené netypickou výtvarnou technikou – chemické reakcie kyseliny na kovovej platni.“
Výrazne prispieva do diskurzu o praxi
Sochárskej tvorbe Jána Zelinku (1978) z Vranova nad Topľou patrí malá výstavná sieň dolnokubínskeho župného domu.
„Predstavuje mimoriadne originálny príspevok do diskurzu súčasného figurálneho sochárstva, v ktorom sa stretáva dôsledné materiálové poznanie s kritickou reflexiou,“ povedal kurátor Martin Kudla.
„Autor čerpá z tradičných sochárskych postupov, pričom ich reinterpretuje prostredníctvom konceptuálnych a procesuálnych stratégií, čím jeho diela nadobúdajú multivalentný významový rozmer.“
Vernisáž oboch nových výstav sa uskutoční vo štvrtok 23. januára o 16.30 h. Na klavíri zahrá Zuzana Záhradníková, na husliach Rastislav Adamko.
Výstavy môžete navštíviť do 6. apríla.

