Postavili útulňu aj maxihumno, zastrešujú bezplatnú psychologickú pomoc. Dobrovoľníci menia Oravu k lepšiemu

Oravci získali polovicu ocenení.

Dobrovoľníckym projektom roka 2024 sa stala útulňa na Skorušine.  Dobrovoľníckym projektom roka 2024 sa stala útulňa na Skorušine. (Zdroj: OZ Lepšia dedinka)

TRSTENÁ. Útulňa na Skorušine, Humno sv. Jozefa v Štefanove nad Oravou, aktivista zbierajúci odpadky či program Psychológ v podkroví v dolnokubínskej knižnici. Žilinské dobrovoľnícke centrum odovzdalo ocenenia Srdce na dlani 2024. Z dvanástich skončila polovica u Oravcov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zmysluplne vypĺňajú voľný čas

V oblasti ochrany životného prostredia si ocenenie prevzal Andrej Zjavka z Oravského Podzámku, ktorý upratuje svoje okolie. Na svojom konte má za päť rokov 602 vriec, do ktorých sa vmestilo zhruba 19 ton odpadkov.

SkryťVypnúť reklamu

Okrem samotnej práce založil eko časopis, vytvoril propagačné materiály, o svojej činnosti informuje na sociálnych sieťach. Aby sa o nich dozvedelo čo najviac ľudí. Všetko robí nezištne, bez nároku na odmenu, vo svojom voľnom čase, s pomocou kamarátov či spolužiakov.

„Chcel by som, aby sa ľudia zmenili, aby zmenili svoj postoj k prírode, aby ju začali chrániť a zbierali odpadky,“ hovorí Andrej. „Je to dar od Boha. Zmeňte seba a zmeníte Slovensko, aj vlastné okolie.“

Za dobrovoľníctvo v oblasti práce s deťmi a mládežou patrí ocenenie Zlatici Gerekovej zo Zubrohlavy, ktorá niekoľko desaťročí pracuje s deťmi, mládežou aj seniormi. Ešte v roku 1994 založila v dedine eRko, okrem toho učí, ako správne poskytnúť prvú pomoc, keďže 25 rokov pracovala na záchranke.

SkryťVypnúť reklamu

Mladou dobrovoľníčkou do 30 rokov sa vlani stala Erika Dulovcová z Oravskej Lesnej. V dedine tretí rok vedie eRko, je členkou pastoračnej rady, robí animátorku a organizuje mnoho aktivít pre deti a stretnutia pre mladých, vrátane pobožností či krížových ciest. S dobrovoľníctvom začala ako 16-ročná.

Prečítate si aj Cestujúci čakajú na prípoj viac ako hodinu. Niektoré rýchliky už na Orave nezastavujú vôbec Čítajte 

„Baví ma, keď vidím radosť detí aj animátorov, je to pocit, ktorý sa nedá zažiť len tak hocikde,“ hovorí. „Dobrovoľnícka činnosť je pre mňa zmysluplná výplň voľného času.“

Nielen finančná odmena

Dobrovoľníckym projektom roka sa stala Komunitná útulňa na vrchu Skorušina, za vznikom ktorej stojí občianske združenie Lepšia dedinka na čele so Samuelom Kovalíkom z Brezovice.

Ocenenie získala aj Knižnica Antona Habovštiaka v Dolnom Kubíne za vytváranie podmienok na rozvoj dobrovoľníctva. V repertoári majú mnoho dobrovoľníckych aktivít.

SkryťVypnúť reklamu

„Tou najzaujímavejšou, ktorú sme začali robiť už pred tromi rokmi, je Psychológ v podkroví,“ povedal riaditeľ Roman Večerek. „Každý týždeň k nám na dve hodiny chodí pätica psychológov. V našej „obývačke“ čakajú na spojenie sa s ľuďmi, ktorí majú nejaký problém, potrebujú poradiť ako ďalej. Doteraz službu využilo vyše tristo klientov.“

Riaditeľ je presvedčený, že práve taká inštitúcia ako knižnica by mala byť vzorom pri organizovaní dobrovoľníckych aktivít.

„Od praveku si ľudia museli pomáhať, aby prežili. Nebolo to síce dobrovoľníctvo v súčasnom ponímaní, ale je to podľa mňa dôležitou súčasťou nášho bytia a vzájomného spolužitia. Mladí ľudia, skúste občas myslieť na to, že veľa vecí sa dá urobiť len preto, že chcem, mám chuť pomôcť a nemusím za to zakaždým niečo dostať. Lebo často za to dostanete omnoho viac, ako je finančná odmena.“

Do zveľaďovania sa zapája celá dedina

Medzi ocenenými bola aj jedna obec – Štefanov nad Oravou. Srdce na dlani získala za dlhodobý prínos pre podporu a rozvoj dobrovoľníctva. Do práce, ktorá vedie k zveľadeniu celej dediny, sa tam zapájajú mladí aj starší. Pomáhajú vlastnou silou, technikou, materiálom, pri výstavbách i rekonštrukciách.

„Vlani sme svojpomocne postavili Humno sv. Jozefa, je to veľký altánok na obecné aj súkromné akcie,“ priblížil starosta Róbert Kakačka. „Ľudia dali drevo aj zámkovú dlažbu. Boli sme prekvapení, koľkí prišli k samotnej výstavbe. Na úkor vlastného voľného času.“

Ďalšou nevídanou akciou v dedine bola rekonštrukcia Kultúrneho domu v Hornom Štefanove. Do budovy vyše desať rokov zatekalo. V obecnom rozpočte však desiatky tisíc eur na rozsiahlu rekonštrukciu stále neboli. Starostu napadlo, či sa im ju nepodarí opraviť s ľuďmi. Odozva bola opäť skvelá. Zapojili sa aj miestne firmy a podnikatelia, ktorí pomohli materiálom a technikou.

„Odmalička nás rodičia učili, aby sme pomáhali druhým a u nás vidieť, že nás naši rodičia, starí rodičia vychovali presne v tomto duchu,“ hovorí starosta. U nás, v malej obci, kde nie je veľa peňazí, vidieť, že keď sa spoja dobrí a ochotní ľudia, dokážeme urobiť veľké veci. Takto chceme vychovávať aj naše deti, učiť ich, že keď nezištne pomôžu, Boh na nich nezabudne a v tej najmenej očakávanej chvíli aj im niekto ponúkne pomocnú ruku.“

Mohlo by vás zaujať Volá ich žiži. Zopár sa utopilo v čaji, niektoré vyschli, no inak sú to múdre tvory Čítajte 

Skupina mladých Štefanovčanov navyše už roky organizuje denný letný tábor. Tento rok sa do organizácie zapojilo zhruba 40 dobrovoľníkov, ktorí sa starali o viac ako 80 detí.

Ocenenie pre dobrovoľníkov

Srdce na dlani je každoročné ocenenie výnimočných dobrovoľníkov a dobrovoľníčok, jednotlivcov aj kolektívov. Udeľuje sa za dobrovoľné aktivity v rôznych oblastiach spoločenského, kultúrneho života, vzdelávania, zdravia, kultúry či ochrany životného prostredia. Jedna z kategórií je venovaná aj výnimočným projektom, ktoré svojím poslaním menia veci k lepšiemu.

V ostatných rokoch prebieha oceňovanie na úrovni každého kraja a následne aj na národnej úrovni.

V rámci celého Žilinského kraja prijalo Žilinské dobrovoľnícke centrum 39 nominácií. Podávať ich mohol ktokoľvek. Víťazov v dvanástich kategóriách vyberala nezávislá porota, ktorú tvorili štyri ženy podporujúce dobrovoľníctvo. Slávnostné oceňovanie sa konalo ešte v decembri v čadčianskom Dome kultúry.

Žilinské dobrovoľnícke centrum funguje od roku 2016. Je organizačnou jednotkou združenia V.I.A.C. – Inštitútu pre podporu a rozvoj mládeže, ktorého hlavným poslaním je prispievať k rozvoju mladých ľudí.

Šikovní Oravci Významnú rodáčku z Oravy si pripomenuli jedinečnou súťažou. Víťazné diela zdobia kaviareň Čítajte 

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Orava

Komerčné články

  1. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  2. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji
  3. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  4. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  5. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  6. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  7. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  8. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  1. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  2. Záver vojny bol pre mnohých Slovákov životnou skúškou
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá
  4. LESY SR otvorili Poľanu: Nová cesta pre ľudí aj prírodu
  5. Tatra banka uvádza nový produkt Digitálna hypotéka
  6. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji
  7. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  8. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 15 808
  2. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 7 748
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 5 798
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 3 754
  5. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 % 3 395
  6. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu 2 735
  7. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas? 2 490
  8. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody 2 263
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu