NÁMESTOVO. Precítiť literárny text a zdramatizovať ho prostredníctvom scénických prvkov dokážu detské kolektívy z viacerých kútov Oravy vďaka Scénickému čítaniu.
Piaty ročník jedinečného podujatia v Mestskej knižnici v Námestove na sklonku uplynulého roka sprevádzali pozitívne ohlasy.
Predchádzal mu jesenný workshop, ktorý viedla lektorka Judita Sadíleková. Deti z viacerých oravských obcí sa pod vedením umeleckých vedúcich oboznamovali s tvorbou spisovateľov Terezy Oľhovej a Antona Habovštiaka. Z ich kníh si vybrali úryvok, s ktorým sa formou scénického čítania prezentovali na tomto podujatí.
Tereza Oľhová sa podujatia zúčastnila osobne a počas besedy odpovedala na zvedavé otázky detí.
„V súčasnej dobe je interpretácia a reflexia akéhokoľvek textu veľmi potrebná a pokiaľ sú deti vedené k tomu, aby literárny text precítili a prípadne ho scénickými prvkami ešte zdramatizovali, vedia si predstaviť, ako jednoducho sa môže literárny text stať textom dramatickým, prípadne divadelným,“ povedala spisovateľka.
Detské kolektívy z Babína, Lokce, Námestova, Novote, Oravského Veselého a Nižnej si pripravili desať scénických čítaní.
Tereza Oľhová s Eliškou Sadílekovou, odborníčkou na umelecký prednes, Romanom Večerekom, bábkohercom a riaditeľom Oravskej knižnice A. Habovštiaka, a Ivanou Kurčinovou, predsedníčkou OZ Divadlo nepozná nudu, pozorne sledovali výkony detských interpretov, udelili ocenenia a vedúcim súborov adresovali cenné rady a odporúčania.

„V rámci Slovenska ide o inovatívny počin,“ povedal Roman Večerek. „Spojenie literatúry a dramatizácie textu je niečo, čo môže veľmi dobre fungovať či už pri tvorcoch, ale aj pri samotných divákoch.“
Význam scénického čítania vníma aj Eliška Sadíleková: „Predstavuje divákom knihu v príťažlivej javiskovej podobe. Má potenciál zaujať ich či už svojou témou alebo formou a pritiahnuť k čítaniu deti, mladých ľudí, ale aj dospelých.“
Podľa nej patrí k aktivitám, ktoré pomáhajú divákov presvedčiť sa o tom, že čítanie je spojené s potešením, zábavou, napätím, zážitkom, dobrodružstvom, objavovaním nepoznaných svetov.
Scénické čítanie organizuje OZ Divadlo nepozná nudu.
Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
Vyhodnotenie 5. ročníka
Zlaté pásmo
1. kategória: SZUŠ Pierrot Námestovo (Zázrak); ZŠ s MŠ Babín (Tajomné mesto); ZŠ s MŠ Nižná (Bubáci)
Strieborné pásmo
1. kategória: ZŠ s MŠ Lokca (Agáta); ZŠ s MŠ Babín (Horúčka vianočnej noci); ZŠ s MŠ Novoť (O vílach pod Kýčerou); ZŠ s MŠ Oravské Veselé (Bubáci)
Zlaté pásmo
2. kategória: ZŠ s MŠ Babín (Plátennícka pieseň)
Strieborné pásmo
2. kategória: ZUŠ I. Kolčáka Námestovo (Vernisáž); ZUŠ I. Kolčáka Námestovo (Kto si?)
Individuálne ocenenia
ZŠ s MŠ Lokca (Agáta) – za kolektívny čitateľský výkon
SZUŠ Pierrot Námestovo (Zázrak) – za tvorivú prácu s textom
ZŠ s MŠ Babín (Plátennícka pieseň) – za obrazové stvárnenie a vyváženosť moderných a tradičných prvkov
Márii Kavoňovej zo ZŠ s MŠ Babín (Tajomné mesto) – za interpretačný výkon
Michaele Bedrichovej zo ZUŠ I. Kolčáka Námestovo (Kto si?) – za pútavý a prirodzený rozprávačský prejav
Zdene Brozovej zo ZŠ s MŠ Nižná (Bubáci) – za režijnú prácu
