ZUBROHLAVA. Svetové vojny očami Zubrohlavčanov a Oravčanov sprostredkúva nová kniha Otcovia, synovia a vojny od spoluautorov Roman Zajaczkowski a Eva Kurjaková. Oboch spája vášeň k dejinám, bádaniu venovali ohromné množstvo času.
Je potešiteľné, že si mravčiu prácu nenechávajú len pre seba, ale chcú sa s ňou podeliť aj s ostatnými. Údaje podrobne spracovali, pričom texty odrážajú precíznu prácu a nadšenie z objavovania zabudnutých či nikdy nevypovedaných príbehov.

Vďaka knihe môžete vidieť svojich prastarých otcov ako mladých mužov – vojakov. Útrapy vojny museli prežiť na vlastnej koži, zvládnuť ich a prispôsobiť sa im.
Knihu predstavili v nedeľu 1. decembra. Sálu kultúrneho domu zaplnili hostia a návštevníci. Ocenili tak autorov za úsilie, ktoré vynaložili na zdokumentovanie historických vojnových udalostí a najmä ich vplyv na život Zubrohlavčanov a Oravčanov.
Autori dielo pripravovali už od roku 2018 a vydanie knihy vzhľadom na neustále pribúdajúce nové informácie a dokumenty a pretrvávajúci vojnový konflikt na Ukrajine starostlivo zvažovali. Nakoniec sa rozhodli „radšej knihu vydať, ako nevydať nikdy“.
Programom sprevádzala Eva Borovjáková, prvá čitateľka knihy. Predstavila autorov, pričom ocenila množstvo informácií, zdrojov z rôznych štátov (nemecké, maďarské, české, ruské, slovenské archívy) a dobových fotografií, čo dodáva knihe vážnosť a dôveryhodnosť.
O autoroch
Eva Kurjaková zo Zubrohlavy je autorkou viacerých diel s regionálnou tematikou. Vydala súbor štyroch kníh s oravskými povesťami, dokumenty o histórii ochotníckeho divadla v Zubrohlave, jej monografiu aj dve publikácie o cirkevných dejinách, (jednu v spoluautorstve), dialektický slovník obce, turistického sprievodcu Cestami, necestami a chodníčkami Oravy aj knihu o plátenníctve S modrotlačou do sveta, ktorá dostala mimoriadnu cenu za etnografiu.
Roman Zajaczkowski z Trstenej je bývalý profesionálny vojak a vytrvalý bádateľ vojnovej histórie v oravskom regióne. Pri svojej práci pátral aj po vojnových hroboch padlých v druhej svetovej vojne.
Podujatie dopĺňal zubrohlavský súbor Plátenník s piesňami, ktoré ľudia spievali v ťažkých časoch rukovania a odchodu mládencov a otcov od rodín do vojny. Boli to napríklad: Nikdy som nevidel tak dievčatko plakať alebo Podajže mi milá rúčku na rozlúčku. Piesne odzrkadľovali citové prežívanie mladých mužov, ich mám, otcov, manželiek, detí či snúbeníc pri lúčení sa.
Člen súboru Eduard Herdel predniesol báseň Modlitba zajatého bojovníka od Zubrohlavčana Matúša Jurašku. Domov sa vrátil s podlomeným zdravím a v roku 1925 zomrel na tuberkulózu.
Autori pripomenuli, že Zubrohlavčania bojovali v II. svetovej vojne aj na zahraničných bojiskách, najmä v Taliansku a Rusku. Romaňák, Kurjak a Gabriel sa ako výsadkári zúčastnili aj Slovenského národného povstania. Spomenuli aj odvážnu Aničku Pospíchalovú, rodenú Bolibruchovú, ktorá sa zaslúžila o záchranu židovského dievčaťa Kataríny Winterovej (teraz Kathryn Winter).
Po vypuknutí SNP jej nosila jedlo do Klina, kde bola ukrytá, neskôr ju skrývala aj doma a potom jej pomohla dostať sa do protestantského sirotinca v Myjave. Po vojne sa Kataríne podarilo Aničku vypátrať a napísala o nej: „V krajine, kde označili Židov za Satana, 17-ročné dievča počúvalo iba svoje svedomie a podľa toho konalo. V roku 2008 uznal Jad Vašem Annu Pospíchalovú za Spravodlivú medzi národmi.
Ukážky dobových uniforiem, výzbroje a výstroja predstavili nadšenci z Klubu vojenskej histórie Golian. Priniesli napríklad uniformu nadporučíka aj vojaka slovenskej armády, gardistu, horského strelca nemeckej brannej moci a dobovú uniformu rakúsko-uhorskej armády.