DOLNÝ KUBÍN. Jakub Grznár má 28 rokov a momentálne je najmladším očným optikom a optometristom na Orave.
Je treťou generáciou v rodine optikov. Optika živila už jeho babku, svojho času jedinú optičku v regióne a najproduktívnejšiu špecialistku v bývalom Československu.
Sklíčka osádzala do rámov ručne, bez akejkoľvek techniky. Pri tom množstve okuliarov, ktoré musela zhotoviť, si to Jakub už ani nevie predstaviť. Jemu pri práci pomáha umelá inteligencia.
Hovorí, že profesia optika patrí v celosvetovom rebríčku k najuspokojivejším povolaniam a dodáva: Svet je v okuliaroch krajší.
Na strednej škole ste vyštudovali optiku, neskôr ste sa dali na štúdium optometrie. Čo vás na týchto odboroch lákalo?
Strednú zdravotnícku školu so zameraním na optiku som vyštudoval v Bratislave. Vo výbere odboru ma podporili rodičia. Babka bola očná optička, optik je aj môj otec.
Po strednej som išiel do Anglicka študovať manažment, no prišiel kovid a ja som sa musel vrátiť na Slovensko. Rozhodol som sa doplniť si vzdelanie, a tak som sa dal na štúdium optometrie.
Aký je hlavný rozdiel medzi optikom a optometristom?
Optik je vyškolený na predaj okuliarov a brúsenie sklíčok do rámov. Samozrejme, učili sme sa o chorobách očí, svetle, optike, ale to skôr pre celistvosť štúdia. Optometristi merajú zrak a určujú dioptrie, ktoré pacient potrebuje.
Ako vyzeral po teórii v škole váš nástup do praxe?
V škole ma naučili všetko, čo k práci potrebujem. Konkrétne skúsenosti vám ale žiadna škola nedokáže dať. Prešiel som si všetkými pracovnými pozíciami. Bol som predajca rámov, brúsič sklíčok, musel som si poradiť s účtovnými papiermi, momentálne mám na starosti marketing.
Vaša babka bola dlhé roky jedinou optičkou na Orave. Ako spomínala na svoje povolanie?
Babka sa volala Dagmar Záchenská. Keďže bola jediná, chodievali k nej ľudia z celej Oravy. Všetko to, čo my dnes robíme s pomocou techniky a prístrojov, ona robila ručne. Optiku mala na viacerých miestach v meste. Bola veľmi pracovitá, robila aj cez víkendy.
Za socializmu hľadali najvýkonnejšiu a najefektívnejšiu očnú optiku, vyhrala moja babka, urobila najviac okuliarov v celom Československu.
Ešte aj keď si mala ísť do Prahy po ocenenie, bola nešťastná, že musela odísť z práce, lebo všetky povinnosti ju počkali do druhého dňa. Komusi v Česku sa nepáčilo, že vyhrala Slovenka, tak celý nasledujúci rok jej posielal do optiky kontroly, aby jej to sťažil.
Keď sa otvorili hranice, dorazilo k nám veľa technologických noviniek, babka už nedokázala udržať s novými trendmi krok. Keď odišla na dôchodok, vravela mi, že prvé dva mesiace len spala, akoby potrebovala dohnať všetok ten čas, ktorý venovala práci.
Starší ľudia na ňu dodnes spomínajú. Nedávno k nám dokonca prišiel jeden pán, ktorý ešte stále používa na čistenie okuliarov handričku z jej optiky. Babka, bohužiaľ, tento rok umrela. Mala 80 rokov.

Optike sa potom začal venovať váš otec.
Áno, pohyboval sa popri babke, pomáhal jej a táto práca sa mu zapáčila. Po večeroch navštevoval školu, v roku 2001 si otvoril vlastnú optiku. V podstate prevzal štafetu po babke a tak optika zostala v rodine. Brat Filip tu tiež pracuje, robí očného technika. Brúsi sklíčka do rámov.
Ako veľmi sa posunula optika od čias vašej babky?
Veľa sa toho zmenilo. Babka riešila len tie najzákladnejšie veci, sklíčka boli zo skla, ťažké, zhotovovala všetko ručne. Postupne sklené sklíčka nahradili plastové s ochranou proti UV žiareniu, viac sa riešil aj vzhľad rámov, na trhu sa objavili kontaktné šošovky.
Moja generácia optikov už má úplne iné technologické vymoženosti. Skenujeme očné pozadie, umelá inteligencia rieši dizajn aj presné rozmery sklíčok, s meraním zraku nám pomáhajú rôzne algoritmy, ktoré vyhodnocujú odpovede zákazníka.
S akými problémami za vami ľudia najčastejšie prichádzajú?
Zväčša nevidia ostro alebo majú pre problémy s očami iné zdravotné problémy, bolí ich hlava, sú unavení a podobne.
Predchádza tomu návšteva lekára?
Na zmeranie dioptrií a predpísanie okuliarov nepotrebujete odporúčanie lekára. Oční sa už zväčša venujú len chorobám očí.
Tento model funguje na západe dlho, u nás sa udomácňuje. Je to hlavne pre nedostatok špecialistov, ale aj preto, že vyšetrenie zraku je časovo náročné a lekárov zdržiava. Väčšina ľudí rieši v súvislosti so zrakom správne dioptrie a s tým im vieme pomôcť aj my.