PODBIEL. Dobrá novina je celoslovenská kolednícka akcia, ktorú vo vianočnom období organizuje eRko – Hnutie kresťanských spoločenstiev detí. Ide o verejnú zbierku určenú na podporu humanitárnych a rozvojových projektov v subsaharskej Afrike.
Dobrovoľníčka Mirka Siteková z Podbiela, ktorá ju pomáha organizovať, je od roku 2017 aj členkou komisie, ktorá rozhoduje o tom, kam putujú vykoledované peniaze.
Od minulého roka majú členovia komisie možnosť zúčastniť sa priamo v Afrike monitorovacích ciest. „Je to snaha Dobrej noviny vzdelávať a formovať členov komisie,“ hovorí Mirka, ktorá sa na takúto cestu dostala tento rok v lete.
S projektovou manažérkou a ďalšími dvomi členkami komisie si pozreli hotové projekty v Keni. „Bola to pre mňa neskutočná skúsenosť. Pred cestou som si prešla rôznymi fázami – od nadšeného zápalu a radosti až po myšlienky, že na toto som už asi stará a čo tam budem tri týždne robiť. Teraz by som sa tam však veľmi rada opäť vrátila.“
Za sedem rokov prečítala Oravčanka množstvo projektových návrhov. Ako však sama tvrdí, nič sa nevyrovná realite, keď sa písmená odrazu zmenia na reálne tváre a konkrétne ľudské príbehy.
Pestujú ovocie, chovajú zvieratá
Slovenky začínali v základnej škole v Barsaloi na severe Kene. Mirku po nej sprevádzal malý Kevin, ktorý sa jej prihovoril a ukázal jej všetky zákutia. „Bolo pre mňa veľmi povzbudivé vidieť, s akým zápalom mi ukazoval rybičky a kuriatka, ktoré v priestoroch školy začínajú chovať,“ približuje dobrovoľníčka.
„Vďaka podpore Dobrej noviny sa žiakom, v spolupráci s učiteľmi a farmárom Muchirom, podarilo vypestovať rôzne druhy zeleniny. Naučili sa tiež, čo rastlinám pomáha a ako sa o ne treba čo najlepšie starať.“
Vďaka systému bazénových záhrad a ekologickému poľnohospodárstvu sa mamičkám v kraji Samburu podarilo nielen obohatiť domáci jedálniček, ale časť vypestovanej zeleniny dokážu aj predávať. Mirka sa zúčastnila záverečného dňa vzdelávania, kde sa ženy po prekonaní prvotného ostychu veľa pýtali.
„Nespomínam si, kedy som sa naposledy toľko zo srdca nasmiala, ako pri ich radostných tancoch, do ktorých nás bezprostredne zapojili.“
Mirka si spočiatku nevedela dosť dobre predstaviť vzdelávanie dospelých v kraji Kajiado na juhu Kene. Priamo na mieste zistila, že tam dospelí získavajú základné vedomosti. „Dnes sa vedia podpísať, napísať správu, SMS-ku alebo poslať peniaze cez mobil. Až vtedy si človek uvedomí skutočný význam vzdelania v praxi.“

Influencerka z Nairobi
V Ženskom centre Euphrasia v meste Ngong pri Nairobi navštívila slovenská výprava sporiace skupiny. Ďalšie rozvojové projekty financované Dobrou novinou sa zameriavajú na vzdelávanie detí, mladých aj dospelých, na pomoc pre miestne nemocnice, budovanie studní, aby mali miestni prístup k pitnej vode. Je ich veľa, pridanou hodnotou je, ak sa podarí zabezpečiť aj jedlo pre deti, ktorého nemajú dostatok. Aj v Afrike sa nájdu ľudia, ktorí sú už na pomoc Európy takpovediac zvyknutí a pýtajú sa, kedy príde ďalšia. To však neznamená, že by neboli vďační. Práve naopak.
Najväčšiu vďačnosť pocítila Mirka pri projektoch týkajúcich sa detí so špeciálnymi potrebami. „V srdci som si odniesla príklady veľkej oduševnenosti asistentov a pedagógov, no predovšetkým obrovskú vnútornú silu rodičov zdravotne znevýhodnených detí,“ spomína Oravčanka.
Rozplakala ju mama troch detí. Sedemročná Becky s detskou mozgovou obrnou nerozpráva, nechodí ani nesedí. Mama ju denno-denne nosí na chrbte do centra Songa Mbele, aby sa jej tam aspoň na pár hodín venovali.