ORAVA. Oravskí učitelia sa v stredu (27. 11.) obliekli do čierneho. Symbolickým gestom chceli upozorniť na problémy v školstve.
V čiernom boli i kuchárky
„Nie sme spokojní s financovaním školstva, chýbajú nám peniaze na pedagogických asistentov, nepedagogickým zamestnancom musíme doplácať mzdy z našich zdrojov, pretože štát nám na to neprispieva. Nehovoriac o tom, že neadekvátne sú ohodnotení aj mladí učitelia,“ vysvetlila dôvody, pre ktoré sa rozhodli vyjadriť svoju nespokojnosť, riaditeľka krušetnickej školy Mária Olešová.
V trstenskej Základnej škole P. O. Hviezdoslava sa k pedagógom pripojili aj kuchárky zo školskej jedálne. Na bielu pracovnú uniformu si obliekli čierne tričká.
„Vláda sa v kolektívnom vyjednávaní stále nedohodla s odborármi na ďalšom fungovaní, každoročne sa mali valorizovať platy, už druhý rok sa nič nezmenilo,“ hovorí o ďalších príčinách nespokojnosti učiteľov Eva Kristofčáková. Nepáčia sa jej rozdiely v odmeňovaní školských zamestnancov, ani to, že o avizovanej reforme školstva nikto nič nevie.
„Ráno sme sa stretli, prečítali sme si vyhlásenie odborového zväzu, s ktorým sa stotožňujeme, povedali sme si, čo by sme chceli zlepšiť a každý si potom išiel za svojimi pracovnými povinnosťami. V čiernom sme prišli takmer všetci,“ dodala Kristofčáková.

Zapojili sa učitelia zo všetkých okresov
Celoslovenskú akciu s názvom Školstvo v smútku – Protest v čiernom organizoval Odborový zväz školstva. Zapojili sa do neho vysoké, stredné a základné školy.
„V Námestovskom okrese ich bolo najviac, 26,“ informovala Emília Parišková, predsedníčka odborového zväzu pre základné školy v okrese Námestovo.
Išlo však len o školy, ktoré sú organizované v odborovom zväze. Celkový počet škôl v regióne zapojených do „čierneho protestu“ preto nepoznáme.
„V okrese Tvrdošín sa k protestu pridalo desať škôl a najmenej päť, ktoré nie sú v odboroch,“ povedala Eva Kristofčáková z Hviezdoslavovej základnej školy v Trstenej.
V Dolnokubínskom okrese sa do čiernej farby odeli učitelia najmenej z 13 základných a materských škôl, potvrdil to Jozef Macík, šéf odborov.
„Všimli sme si, že dnes boli niektorí učitelia v čiernom, ale nevedeli sme, čo to znamená,“ povedala Eva Mikulášová, študentka dolnokubínskeho Gymnázia P. O. Hviezdoslava.
Tento piatok (29. 11.) sa má minister školstva Tomáš Drucker opäť stretnúť so zástupcami odborového zväzu. „O výsledkoch budeme informovať," uviedol odbor komunikácie ministerstva.
Čo požaduje Odborový zväz školstva
Zvýšiť tarifné platy všetkých zamestnancov školstva v roku 2025 najmenej o 10 percent.
Legislatívne nastaviť odmeňovanie pedagogických a odborných zamestnancov regionálnych škôl, učiteľov vysokých škôl a vedecko-výskumných zamestnancov tak, aby ich tarifné tabuľky automaticky začínali v prvom platovom stupni a prvej platovej triede na úrovni priemernej mzdy v národnom hospodárstve.
Legislatívne nastaviť odmeňovanie nepedagogických zamestnancov tak, aby ich tarifná tabuľka automaticky začínala v prvej platovej triede a prvom platovom stupni minimálnou mzdou.
Zjednotiť odmeňovanie všetkých zamestnancov regionálneho a vysokého školstva do jedného zákona o odmeňovaní.
Zjednotiť financovanie všetkých zamestnancov regionálneho školstva priamo z rozpočtu ministerstva školstva.
Akceptovať zásadné pripomienky zväzu ku kurikulárnej reforme (umožniť obsah vzdelávania v štátnom vzdelávacom programe rozdeliť na ročníky).
Zdroj: Odborový zväz pracovníkov školstva a vedy na Slovensku
