ORAVA. „V Námestovskom okrese môže čoskoro nastať zaujímavá situácia,“ tvrdí Námestovčan Peter Kolada. „Okresné mesto môžu o niekoľko rokov predbehnúť počtom obyvateľov dediny. Najbližšie k tomu majú Zákamenné a Rabča.“
Kolada sa venuje demografickým zaujímavostiam Oravy desať rokov. „Oslovujem priamo matriky, pracujem teda s konkrétnymi údajmi z prvej ruky.“ Zistil, že najväčší predpoklad na rozvoj majú do budúcnosti mestá Trstená a Námestovo. Najhoršie z pohľadu úbytku obyvateľstva i územných možností je na tom Dolný Kubín.
Obyvatelia pribudli všade okrem Námestova
„Pokles obyvateľov je trendom všetkých miest, no len Námestovu hrozí, že ho počtom obyvateľov prevýšia dediny,“ hovorí Peter Kolada. Námestovský okres má totiž najväčšie obce v regióne.
V článku sa dočítate:
- kedy sa najväčšia obec stane mestom,
- prečo Námestovčania odchádzajú na dedinu,
- čo kazí najväčšiemu oravskému mestu demografickú štatistiku,
- ktoré mesto na Orave vedie rebríček kvality života.
Za uplynulých desať rokov pribudol počet obyvateľov v každej z nich okrem Námestova. To malo k poslednému dňu minulého roka 7433 obyvateľov. Najbližšie k nemu je Zákamenné s 5690 obyvateľmi a Rabča, ktorá má 5311 obyvateľov. Nasledovali Oravská Polhora s 4030 a Novoť s 3787 ľuďmi.
„Podporujeme výstavbu nových rodinných domov,“ priblížil snahu o rozvoj Zákamenného starosta Peter Klimčík. „Robíme pozemkové úpravy, následne budujeme infraštruktúru, aby sme z vytvorili stavebné pozemky. Staviame novú školu, škôlku, podporujeme podnikateľov, snažíme sa, aby tu ľudia mali všetko.“
Zákamenné môže byť mestom
Už teraz má Zákamenné všetky predpoklady na to stať sa mestom, vedenie samosprávy sa nad tým reálne zamýšľa. Je spádovou obcou, má viac ako päťtisíc obyvateľov, stredná škola či nemocnica už nie sú podmienkou získania štatútu mesta.
„Túto otázku otvoríme tak za štyri až päť rokov. Ešte musíme zopár vecí dotiahnuť, treba zväčšiť obecný úrad, dobudovať chodníky, čakáme na príchod obchodných reťazcov,“ hovorí starosta. V dedine by chcel na túto tému urobiť verejný hovor aj referendum. Myslí si, že keby sa obec zmenila na mesto, pomohlo by jej to napríklad v jednoduchšom čerpaní európskych peňazí.
To, že Zákamenné predbehne Námestovo, Peter Klimčík zatiaľ nevidí ružovo. Predpokladá však, že sa k nemu počtom obyvateľov môže priblížiť. „Námestovu sa už podarilo dokončiť niektoré pozemkové úpravy, myslím si, že sa opäť naštartuje,“ uzavrel.

Pozemky sú nedostupné alebo drahé
Neskoré pozemkové úpravy, nedostatok stavebných parciel a premrštené ceny za ne vidia mnohí obyvatelia ako hlavný problém vyľudňovania druhého najmenšieho oravského mestečka.
„V Námestove nemáme vysporiadané pozemky na výstavbu rodinných domov, pozemkové úpravy riešime v roku 2024, keď v okolitých dedinách majú toto dávno za sebou,“ hovorí Námestovčan Alexander Orčík. „Mám veľa kamarátov, ktorí vlastnia pozemky v Námestove, ale už pár rokov majú postavené domy v okolitých dedinách.“
Aj keď sa podľa Orčíka podarí v meste sceliť pozemky, stále je potrebné dobudovať nutnú infraštruktúru, teda cesty, vodovod, elektrinu a kanalizáciu. „To tiež potrvá, takže kým sa ľudia dočkajú stavebných pozemkov, ubehne niekoľko rokov.“
Problém sú aj vysoké ceny pozemkov v Námestove. „Čo si vyberiete, pozemok mimo mesta za 80 – 90 eur za meter štvorcový, alebo v meste za 160?“ pýta sa Maroš Ťapák, obyvateľ Námestova. „Hlavne ceny nehnuteľností ovplyvňujú tento klesajúci trend,“ myslí si.
Vracajú sa na rodičovské
Za premrštené považuje ceny pozemkov v okresnom meste Bielej Oravy aj Milan Rentka, prednosta mestského úradu. Je to podľa neho prirodzená vlastnosť trhu. „Dopyt je veľký, preto sú ceny vysoké.“
Mesto v uplynulých rokoch urobilo pozemkové úpravy v štyroch lokalitách – Vojenské, Brehy, Čerchle a Vojenské II. „Námestovo môže zdvojnásobiť svoje územie, do konca budúceho roka by mohlo mať tisíc stavebných pozemkov,“ predpokladá Peter Kolada, ktorý bol donedávna aj mestským poslancom.
Rentka si všimol, že napriek pribúdaniu bytových jednotiek v meste, počet obyvateľov klesá. Priznal, že za tým môžu byť aj neskoro začaté jednoduché pozemkové úpravy.
„Napriek tomu si nemyslím, že by Námestovo v počte obyvateľov predbehla nejaká obec,“ povedal prednosta. „Treba brať do úvahy fakt, že Námestovo bolo kedysi omnoho menšie. Až budovaním fabrík a priemyslu sa sem prisťahovali ľudia, prichádzali práve z okolitých dedín, a spolu s nimi sa začali stavať byty.“ Vtedy mesto odsalo časť obyvateľov obciam.
„V meste sú teraz pozemky predražené, v obciach medzitým stihli urobiť pozemkové úpravy. Preto je pochopiteľné, že ľudia sa vracajú späť, na rodičovskú pôdu,“ povedal Milan Rentka.