NÁMESTOVO, TVRDOŠÍN. Asi dvadsiatku stredných škôl v ôsmich mestách Žilinského kraja plánuje župa zlúčiť, zrušiť alebo zmeniť ich zriaďovateľa.
Na Orave by sa mala reforma dotknúť piatich škôl v dvoch mestách. Od ich zlúčenia si sľubuje úsporu peňazí a efektívnejšie fungovanie.
Päť škôl v dvoch mestách
Žilinský samosprávny kraj (ŽSK) uskutočnil doposiaľ tri optimalizačné zmeny. Týkali sa gymnázií v Rajci a Liptovskom Hrádku, ktoré prešli pod iného zriaďovateľa, po novom sú nimi mestá. Župa tiež zlúčila dve odborné školy v Žiline.
„Do septembra budúceho roka zmení zriaďovateľa gymnázium v Turzovke,“ povedala Eva Lacová, hovorkyňa samosprávneho kraja.
„Pracujeme aj na stredoškolskom kampuse v Ružomberku. V jednom areáli budú sústredené štyri stredné školy so zachovaním právnej subjektivity,“ doplnila Lacová.
Na Orave chce župa optimalizovať dve školy v Námestove a tri v Tvrdošíne.
Rozhodnutie je neodborné, hovorí riaditeľ
Strednú odbornú školu podnikania a služieb a Strednú odbornú školu technickú v Námestove plánuje kraj spojiť pod jeden manažment. Sľubuje si od toho úsporu peňazí, personálu a zdieľanie služieb.
Jozef Kružel, riaditeľ SOŠ technickej, považuje návrh za neodborný, nesystémový, neekonomický a politicky motivovaný.
„Zlúčenie týchto odborne úplne odlišných škôl prinesie skôr škodu ako úžitok z celospoločenského hľadiska,“ myslí si Kružel. „Máme obavy, že po zlúčení by dochádzalo k utlmovaniu jednej školy na úkor druhej. Okrem toho tento návrh nezdieľa ministerstvom prezentované kritériá na spájanie škôl ako napríklad nízky počet žiakov, pod 100, poloprázdne budovy, neuplatnenie absolventov na trhu práce.“
SOŠ technickú v súčasnosti navštevuje 479 žiakov, školu podnikania a služieb 372 študentov.
Podľa Kružela SOŠ technická dostatočne reflektuje potreby trhu práce, predovšetkým v chýbajúcich profesiách strojárskeho a stavebného zamerania. Pri zlúčení by nedošlo k možnosti zdieľania odborných učiteľov a k posilneniu praktickej výchovy, pretože školy sú odborovo odlišné.
Vznikol by tiež problém pri presune pedagogických aj nepedagogických zamestnancov z jednej školy do druhej, vzdialenosť medzi nimi je totiž zhruba jeden kilometer.
„Hrozí strata individuálnej identity škôl, čo môže mať dosah na študentskú komunitu a tradície škôl v regióne. Aj preto si myslím, že dosah zlúčenia bude mať za následok utlmujúci vplyv na výchovu odborne zdatných absolventov pre trh práce, ekonomický prínos skôr záporný a problematické vnímanie zlúčenej školy na verejnosti,“ uzavrel Kružel.

Obavy nie sú namieste, odkazuje župa
Župa tvrdí, že na obavy nie je žiadny dôvod.
„Spojením škôl pod jedno vedenie je iba administratívnou zmenou, nedôjde k rušeniu odborov ani k znižovaniu počtu žiakov, naopak, vzhľadom na demografiu v okrese Námestovo chceme študijné a učebné odbory posilňovať a rozvíjať,“ informovala hovorkyňa Eva Lacová.
„Združíme prostriedky poskytované na jeho financovanie, zabezpečíme efektívnejší výkon obslužných činností, akými sú údržba majetku, administratívne či upratovacie služby, a vznikne priestor na zdieľanie učiteľov, najmä všeobecno-vzdelávacích predmetov.“
Kampus ako riešenie sa riaditeľke pozdáva
V Tvrdošíne chce samosprávny kraj spojiť do jedného stredoškolského kampusu tri školy – gymnázium, Strednú priemyselnú školu informačných technológií Ignáca Gessaya a Strednú odbornú školu lesnícku.